Spaní v patře nemusí být za trest, ale i za odměnu

Spaní v patře neboli na samotce nemusí být za trest. Naopak, takto netradičně pojatá ložnice nebo odpočinkové místo je skvělým oživením interiéru. Při jeho realizaci může přijít ke slovu i zručný kutil, zvlášť pokud bude pracovat s masivním dřevem.

SPANÍ V PATŘE PRO MILOVNÍKY KLIDNÉHO SPÁNKU

Vybavit si interiér domu nebo bytu vyvýšeným patrem má spoustu výhod. Tak třeba – získáte místo navíc, které může sloužit jako úložná plocha nebo jako netradiční ložnice. Pod takto zvýšeným patrem vznikne další prostor, který také využijete. Záleží na vás, jaké máte představy a požadavky. Pro spaní v patře je pochopitelně důležité, aby konstrukce mezipatra byla nejen estetická, ale především stabilní. Proto se obvykle používá konstrukce z masivního dřeva, podobně jako při stavbě pergoly. Na masivních trámech spočívá samotná lůžková plocha tvořená masivním roštem.

Velkou pozornost věnujte také výšce plochy pro spaní v patře. Ta musí být dostatečně velká na to, abyste pohodlně mohli využít prostor pod patrem. Zároveň nesmí být vysoká moc, jinak byste se na posteli v patře ani neposadili. Samotný spánek v mezipatře je výživnou záležitostí. Spíte mimo okolní rušivé prostředí a v noci vás neobtěžují například jinak oblíbení domácí mazlíčci. Pro bezpečnost klidného spánku je důležité myslet na zabezpečení lože po stranách. Nejčastěji se řeší vyvýšeným zábradlím, které zajišťuje jak samotné nocležníky, tak i přikrývky před pádem na zem.

SPANÍ V PATŘE PRO MILOVNÍKY KLIDNÉHO SPÁNKU

Vybavit si interiér domu nebo bytu vyvýšeným patrem má spoustu výhod. Tak třeba – získáte místo navíc, které může sloužit jako úložná plocha nebo jako netradiční ložnice. Pod takto zvýšeným patrem vznikne další prostor, který také využijete. Záleží na vás, jaké máte představy a požadavky. Pro spaní v patře je pochopitelně důležité, aby konstrukce mezipatra byla nejen estetická, ale především stabilní. Proto se obvykle používá konstrukce z masivního dřeva, podobně jako při stavbě pergoly. Na masivních trámech spočívá samotná lůžková plocha tvořená masivním roštem.

Velkou pozornost věnujte také výšce plochy pro spaní v patře. Ta musí být dostatečně velká na to, abyste pohodlně mohli využít prostor pod patrem. Zároveň nesmí být vysoká moc, jinak byste se na posteli v patře ani neposadili. Samotný spánek v mezipatře je výživnou záležitostí. Spíte mimo okolní rušivé prostředí a v noci vás neobtěžují například jinak oblíbení domácí mazlíčci. Pro bezpečnost klidného spánku je důležité myslet na zabezpečení lože po stranách. Nejčastěji se řeší vyvýšeným zábradlím, které zajišťuje jak samotné nocležníky, tak i přikrývky před pádem na zem.

 

NEVÝHODY SPANÍ V PATŘE

Abychom jen nemazali med kolem úst, je potřeba zmínit také některé nevýhody spaní v patře. Tak za prvé, jde o kvalitu samotné konstrukce mezipatra. Ta musí být vysoká, od čehož se odvíjí také cena. Pro starší nocležníky můžete být obtížné se do vyvýšené ložnice vůbec dostat, protože součástí mezipatra jsou obvykle příkré schody. A za třetí – zejména v bytech a domech, které jsou vytápěny pomocí horkého vzduchu, může být teplota pro spaní v mezipatře příliš vysoká, protože právě tam se teplo drží. A vysoká teplota znamená méně kvalitní spánek.

ŠANCE PRO KUTILY

Vytvořit si funkční vyvýšenou ložnici zvládne každý kutil. Určitě je důležité nechat si konstrukci navrhnout projektantem, aby byla bezpečná. Jak už bylo zmíněno v úvodu článku, vhodné je pracovat s masivním dřevem. Dřevo pro použití v interiéru musí být dobře proschlé, aby změnou okolního prostředí co nejméně pracovalo. Výhodou při použití masivního dřeva je i to, že ho dokážete opracovávat všemi běžně dostupnými nástroji. Například při využití laminovaných desek se neobejdete bez speciálních pil nebo velmi drahých pilových kotoučů. Samotná vyvýšená ložnice musí být dobře dimenzována.  S tím souvisí kvalita použitého materiálu. Určitě se vyhněte sukatému dřevu. Suky ve dřevě, zvlášť ty nezarostlé, totiž výrazným způsobem snižují pevnost dřeva v ohybu.

Povrchová úprava masivního dřeva by měla být provedena kvalitním lakem, který je vhodný pro použití v nábytkářské výrobě. Nedoporučujeme silnovrstvé lazury – uvnitř bytu jejich ochranu před klimatickými vlivy nevyužijete, navíc dřevo „zatáhnou“, a zabaví ho tak přirozené struktury. Na omak pak takový povrch působí příliš uměle. Při plánovaní spaní v patře také nezapomeňte, že u lůžka by měla být zásuvku a lampička, takže ve vámi zvoleném prostoru musí být v dosahu elektřina. Pokud není, počítejte s tím, že ji tam budete muset natáhnout. A to realizaci celého projektu prodlouží i prodraží.

Celý článek: https://www.living.cz/spani-patre-nemusi-byt-za-trest-i-za-odmenu/

Prozkoumejte

Zimní zahrada

Vytvoření zimní zahrady může být kouzelným způsobem, jak využít venkovní prostor terasy i během chladných zimních měsíců. Zimní zahrady, často

Více informací ⟶