Protože víme, že vyladit interiér tak akorát není žádná hračka, připravili jsem pro vás tento seriál o interiérovém designu. Postupně si představíme základní styly interiérů a nebude chybět ani doporučení vhodného stínění.
Náš třetí díl se zaměřuje na industriální atmosféru domova. Industriální dekor se těší velké oblibě mezi zástupci všech věkových kategorií. Nechte se inspirovat následujícími řádky a objevte krásu industriálního interiéru i vy.
Industriální styl
Industriální styl opětovně nabyl na popularitě v posledních několika letech a dnes zaujímá dominantní postavení v interiérovém designu. Industriální domov čerpá inspiraci v technických prostorách a imituje průmyslovou architekturu. Nejlépe se uplatní ve velkých otevřených interiérech s dostatkem světla.
Surovost a přiznané prvky
Industriální styl je charakterizován surovostí použitých materiálů i celkovou koncepcí. Přiznané stavební a funkční prvky (včetně elektroinstalace a vodovodních trubek) jsou typickými znaky, které v industriálních interiérech najdeme.
Mezi nejčastěji užívané materiály patří beton či odhalené cihly. V industriálně laděném prostoru najde využití také neopracované či naopak léty opotřebované dřevo, které vhodně doplní kovové prvky a sklo.
V interiéru převládají matné povrchy, které kontrastují s kovovým leskem. Barevná paleta bývá tlumená. Dominují neutrální barvy, odstíny šedé a černá. Případného barevného oživení pak můžeme docílit vhodně zvolenými doplňky a vybavením.
Zdroj: stylecurator.com
Nevšední krása a osobitost
Industriální design se vrací k funkčním vlastnostem použitých prvků. Preferuje čisté linie a postrádá přehnanou zdobnost. Na někoho může jeho surovost a občasná strohost působit až nepříjemně chladným dojmem. Jiní v něm však právě z tohoto důvodu najdou zalíbení.
Svou osobitost získává industriální interiér užitím vintage kousků a přeměnou obyčejných předmětů v jedinečné a praktické objekty. Výjimkou tak nejsou police a regály z kovových trubek či stínidla lamp litá z betonu. I proto je industriální dekor tak oblíbený. S trochou kreativity a zručnosti si totiž dokáže stylově proměnit domov každý.
Zdroj: #1 homedeco.nl; #2 bodyartstyle.com; #3 everythingelze.com
Stínění v industriálním stylu
Pro industriální stavby, kterými se styl inspiruje, jsou charakteristické velké prosklené plochy. Maximální množství přirozeného světla je bezpochyby žádoucí. Problematické však mohou být oslňující sluneční paprsky, a to především ráno a na sklonku dne.
Právě velkoformátová okna zvládne bez problému minimalisticky zastínit roleta LEONTINA. Její jednoduchý a léty prověřený systém zaručuje funkčnost a spolehlivost. Pokud hledáte stínění pro atypické plochy, obraťte se na nás. Doporučíme nejvhodnější řešení ušité na míru přímo pro vás.
Do industriálního konceptu volte textilie minimalistického vzhledu bez výrazných vzorů, nejlépe jednobarevné. Při volbě materiálu je nutné myslet také na funkčnost zvolené textilie. Mezi nejčastější důvody k zastínění patří výše zmíněné oslnění, zajištění soukromí a částečná termoregulace. Podle preferencí je pak třeba zvolit propustnost látky a případnou speciální úpravu, jakou je například reflexní vrstva.
Do industriálního konceptu skvěle sedí rolety ze screenových materiálů, ideálně pak produktová řada MOTORA, tedy rolety s vestavěným motorem pro jednoduché a pohodlné ovládání s možností připojení na Smart Home systém chytré domácnosti.
Interiér v industriálním stylu rozehřejí a zútulní dlouhé závěsy. Jednoduchou instalací a ovládáním se vyznačuje např. kolejnicový systém COMFORT. Díky motorovému pohonu kolejnice se vyvarujete obtížné manipulaci s dlouhými kusy látky a jejich zasekáváním. V industriálně laděném interiéru se často používají zatemňující či málo propustné závěsy. I zde preferujeme jednobarevný vzhled. Z naší nabídky doporučujeme například textilie Nero.
Zdroj: archzine.fr
Zdroj: #1 dwell.com; #2 notreloft.com;#3 Scott Hargis pour Muratore #4 freshome.com
Celý článek: https://www.pavon.cz/styly-interieru-industralizace-domova-cast-iii