10 inspirací: nejkrásnější předzahrádky

předzahrádky inspirace -květiny

Krok za krokem: Jak navrhnout krásnou předzahrádku

Při realizaci reprezentativní předzahrádky nepodceňujte plánování. Jen tak ji budete moci naplno využívat a bude stále vypadat krásně. Jak postupovat a jaké otázky si pokládat?

 1. Jaká bude funkce předzahrádky? Pouze okrasná, k parkování, posezení…
 2. Vyberte styl předzahrádky, který se hodí k architektuře vašeho domu.
 3. Zvažte, kolik času chcete věnovat rostlinám a údržbě předzahrádky.
 4. Vybudujte dlážděnou cestu k domu, parkovací stání a obrubníky.
 5. Postavte případnou verandu nebo stříšku nad vchod.
 6. Zatravněte pozemek a založte záhonky.
 7. Pořiďte nábytek a dekorace.

Tipy na snadno udržovatelnou zahrádku

Chcete krásnou předzahrádku, ale neláká vás představa, že budete trávit každý týden hodiny její údržbou? Pamatujte na to již při navrhování a využijte naše tipy.

 • Použijte pevné a trvanlivé materiály, vyhněte se naopak dřevu.
 • Velké dlaždice znamenají méně spár, ve kterých roste plevel.
 • Pod štěrk i zámkovou podlahu vložte kobereček proti plevelu.
 • Opakujte dvě až tři odolné a snadno udržovatelné rostliny.
 • Pomalu rostoucí druhy nevyžadují neustálé zastřihování.

Jaké rostliny vybrat do předzahrádky

Při výběru rostlin na předzahrádku zvažte především kolik času chcete věnovat jejich údržbě. Některé rostliny nevyžadují téměř žádnou práci, až na občasné zalití a prostříhání, o jiné musíte pečovat téměř neustále.

Praktickou variantou jsou nízké keře, které vypadají dobře po celý rok a vytvoří dobrý základ. Strom do předzahrádky, stejně jako keře se silnějšími kořeny, nejsou vhodnou volbou v blízkosti domu. Silné kořeny mohou narušit jeho stabilitu, sázejte je proto alespoň 1,5 metru od domova.

Jaké keře zasadit do předzahrádky

 • Túje
 • Buxus
 • Tisové keře
 • Rododendron
 • Pieris japonský

TIP! 10 skvělých nápadů: Jaké stromy v květináči se hodí na terasu

Vyberte rostliny s nízkými nároky na údržbu

Keře doplňte okrasnými květinami, vyberte je podle prostředí i času, který jim chcete věnovat. Trvalky jsou obvykle nenáročné a dělají radost od jara až do podzimu.

Nechte se inspirovat anglickými zahradami a nakombinujte pestrobarevné trvalky a růže. Trvalky sesaďte po více kusech, aby vznikly barevné plochy. Nakombinujte několik druhů, aby rozkvétaly postupně.

Sázkou na jistotu jsou růže nebo levandule. Na malou předzahrádku, kde nemáte místa nazbyt se hodí popínavé rostliny.

10 inspirací a nápadů na realizaci předzahrádky

Připravili jsme pro vás inspiraci na předzahrádky, které zaujmou každého kolemjdoucího a zajistí vám perfektní vizitku.

1. Okrasná předzahrádka

Okrasná předzahrádka před domem vyžaduje perfektní plánování i náležitou údržbu. Praktičnost a využitelnost je upozaděna za dokonalým rozložením záhonků, sošek a dalších dekorací. Pro zajímavější efekt můžete záhonky různě tvarovat. Stav trávníku je stejně důležitý, jako samotné květiny, sekejte alespoň jednou týdně.

2. Vytvořte bezúdržbovou předzahrádku

Předzahrádka, která nevyžaduje příliš času na údržbu a zároveň vypadá krásně je v dnešní uspěchané době cílem mnoha z nás. Místo trávníku nakombinujte oblázky a dřeviny. Dřeviny se hodí do záhonků k jednoduše udržovatelným keřům, z oblázků můžete vytvořit masážní cestičku. Vystačíte si jen s konví na zalévání.

3. Inspirace na venkovskou předzahrádku

Toužíte po venkovské zahrádce jako u babičky? Volte rostliny, které jsou krásné, ale také užitečné. Naše babičky často i na předzahrádkách sázely bylinky a léčivky. Květiny volte okrasné, středoevropské: zvonky, hvozdíky, kopretiny, lilie, pomněnky, kosatce a růže.

4. Lavice u dveří pro požitek z výhledu

Využijte místo před vaším domem k trávení volného času. Máte zahradu za domem více ve stínu a chcete si užít sluneční paprsky nebo máte před vchodem do domu krásný výhled? Pořiďte si stylovou lavici, houpačku nebo kávový stolek a užívejte si ho.

5. Stinná předzahrádka

Máte vchod domu orientovaný na sever nebo vám stíní sousední dům či stromy? Dejte si při výběru rostlin pozor, aby nepotřebovaly příliš slunečního svitu. Hodí se především rostliny okrasné listem jako dlužichy a funkie, stín dobře zvládají také zvonky nebo srdcovky. Z okrasných keřů rododendron nebo azalka.

6. Malá předzahrádka

Malá zahrada i předzahrádka působí příjemným a útulným dojmem a jsou jednodušší na údržbu. Menší prostor můžete na plno využít, když nezapomenete na zdi. Za pomoci mřížky na popínavé rostliny, poliček na květináče nebo vertikálních zahrad vytvoříte krásnou předzahrádku na pár metrech čtverečních.

7. Předzahrádka se stromy

V domě u rušných cest nebo silnice si chceme především zachovat soukromí. Aby předzahrádka stále působila stylově, můžete před dům vysázet stromy. Nezapomínejte ovšem na dvě důležité věci:

 • Kvůli silným kořenům stromy nikdy nesázejte méně než 1,5 metru od domu.
 • Stromy časem rostou a snadno zastíní celý dům. Vyberte proto správný typ, který se velikostí bude do prostoru hodit i za deset nebo dvacet let.

8. Štěrk pro neformální a bezpečnou předzahrádku

Štěrkové trvalkové záhony jsou velmi nenáročné na údržbu. Štěrk okolo celého domu navíc zvýší bezpečnost – jakmile se někdo k domu přiblíží, uslyšíte jeho pohyb. Abyste zabránila pohledu do předzahrádky, pořiďte gabiony hodící se ke štěrkové zahrádce.

9. Myslete na dekorativní prvky na předzahrádku

Kromě květin, keřů nebo cestiček vytvoří výsledný efekt vaší předzahrádky především ty správné dekorace.

 • Jmenovka a číslo popisné rozhodně nemusí být nudné. Nechte si na zakázku vytvořit takovou ceduli, která se hodí k vašemu domu a stylu zahrady.
 • Krmítko nebo ptačí budka je rozkošná dekorace. Spolu s dětmi můžete sledovat, co za ptáky bydlí ve vašem sousedství.

10. Jak vybrat osvětlení do předzahrádky

Nezapomeňte na předzahrádku vybrat správné osvětlení. Kromě toho, že doladí atmosféru, je také praktické a zvyšuje bezpečnost. Dejte si záležet na důkladné osvětlení dveří jako ochranu před zloději.

U vchodových dveří nebo branky přijde vhod světlo, které pomůže při hledání klíčů. Světlo by mělo mít pohybové čidlo nebo několik vypínačů, nejméně jeden u dveří a jeden u branky.

Okolo cesty i do záhonků pak můžete zapíchnout praktická solární svítidla. Ty se budou hodit i v případě, že vypadne proud a vy budete muset jít ven nahodit hlavní jistič.

Patero pravidel pro správný návrh předzahrádku

 • Rozmyslete si, k čemu má předzahrádka sloužit.
 • Při návrhu zvažte, kolik času chcete věnovat péči.
 • Vyberte rostliny, které vaši zahrádku za pár let nepřerostou.
 • V malém prostoru využijte zdí a vsaďte na vertikální zahradu.
 • Pořiďte si na předzahrádku sezení a využijte čas, kdy sem svítí slunce.

Celý článek: https://www.westwing.cz/inspiration/zahrada/navrh-zahrady/inspirace-predzahradky/

Prozkoumejte

Zimní zahrada

Vytvoření zimní zahrady může být kouzelným způsobem, jak využít venkovní prostor terasy i během chladných zimních měsíců. Zimní zahrady, často

Více informací ⟶