7 nejlepších tipů: Jak odstranit tapety ze zdi

jak odstranit tapety

Co budeme potřebovat na odstranění tapety?

Existuje dokonce několik způsobů, jak odstranit staré tapety ze zdi a každý z nich vám určitě skvěle poslouží. Stačit vám bude pouze několik málo základních věcí, které jistě najdete doma a můžete se rovnou pustit do díla.

Připravte si:

 • Kýbl s vodou
 • Mýdlo
 • Houbičku nebo starou hadru
 • Škrabku na zdi nebo špachtli (kovovou či plastovou)
 • Fólii nebo staré látky na zem

Nejúčinnější způsoby odstranění tapet

Podle různých typů tapet a materiálů, ze kterých jsou vyrobeny, můžete vybírat ten nejúčinnější způsob jejich odstranění. Postupy si také můžete vyzkoušet všechny a zvolit, který vám vyhovuje nejvíce nebo se vrhnout do základního způsobu odstranění tapet, a teprve když nebude fungovat, sáhnout po něčem účinějším.

 1. Seškrábání a odloupnutí tapety – nejběžnějším způsobem, jak sundat ze zdi starou tapetu, se stává mechanické odloupnutí a seškrabání všech zbytků tapety. Ve většině případů si vystačíte právě s tímto způsobem a zvládne jej každý kutil v domácnosti. Návod krok za krokem najdete níže.
 2. Speciální roztok – existují také speciální přípravky, které vám s tapetou pomohou. V tomto případě budete kromě roztoku potřebovat také rozprašovač a ochranné pomůcky. Hodí se použít především u velkých ploch a náročnějších tapet, které se nechtějí hnout z místa.
 3. Napařovač na tapety – a pokud ani roztok nezabral, nezbývá než zvolit parní přístroj, který odstraní i ty nejméně poddajné tapetové materiály. Můžete si pořídit speciální napařovač na tapety nebo vyzkoušet, zda bude fungovat parní přístroj na oblečení či fén.

Jak odstranit tapetu ze zdi: krok za krokem

Při odstraňování starých tapet je nutné postupovat opatrně, aby stěna zůstala nepoškozená a rovná. Jedině tak se vyhnete opravě hrbolů nebo děr a budete se rovnou moct vrhnout do nátěru nebo nového tapetování. Vyzkoušejte náš návod krok za krokem.

 1. krok: Přesuňte vše doprostřed místnosti a připravte podlahuSejně jako u malování stěn i u odstraňování starých tapet dbejte na ochranu vašeho nábytku a podlahy. Přesuňte veškerý nábytek a další cennosti doprostřed místnosti a překryjte vše plachtou nebo starými hadrami. Fólií nebo látkou také zakryjte podlahu, aby se nezničila. Všechny zásuvky je potřeba chránit před vlhkostí nebo vypnout přívod elektřiny.
 2. krok: Začněte od rohu nebo okenNejlépe uděláte, když najdete odchlíplý roh tapety nebo její konec. Ty se většinou nachází okolo oken, dveří nebo v rohu místnosti, kde na sebe tapeta navazuje. Začněte tedy tam a usnadněte si celý postup.
 3. krok: Uvolněte první kousek a opatrně zatáhněteZatáhnutím za roh začněte pomalu a opatrně stahovat tapetu dolů proti směru nalepení. Snažte se ruku držet co nejblíže zdi, aby jste předešli zbytečnému poškození.
 4. krok: Použijte škrabkuMezi stěnou a tapetou si můžete pomáhat tvrdou škrabkou nebo špachtlí, kterou budete uvolňovat a seškrabovat původní lepidlo. Často se vám také osvědčí u částí tapety, které lépe drží.
 5. krok: Omyjte stěny a nechte vyschnoutJakmile máte všechny stěny holé, začněte s jejich omýváním. Použijte teplou vodu s mýdlem a snažte se houbičku nebo hadřík dostatečně ždímat, abyste stěny omývali spíše vlhkým než mokrým nástrojem. Takto snadno odstraníte zbytky lepidla a připravíte stěny na renovaci. Celou místnost pořádně vyvětrejte, aby stěny důkladně uschly.

7 tipů: Jak sundat tapetu podle druhu materiálu

Různé druhy materiálů vyžadují různou péči. Některé z nich vás dokážou pořádně potrápit, ale my pro vás máme nachystané praktické tipy, jak na odstranění tapet snadno a rychle. Stačí si jen vybrat podle druhu materiálu.

1. Jak odstranit tapety ze dřeva?

Dřevěný podklad, na kterém je připevněna tapeta, většinou představuje velkou výhodu při jejím odstraňování. Nemusíte se totiž tolik obávat poškození samotné stěny. Vyzkoušejte metodu, kdy tapetu kousek po kousku řádně navlhčíte tak, aby co nejvíce nasála vodu a změkla. Teprve poté ji začněte škrabkou odlupovat.

2. Jak odstranit tapetu z papíru?

Papírové tapety většinou lze lehce odstranit pouze odlepením a strhnutím. Snažte se postupovat co nejpomaleji, aby nedošlo k poškození stěny. Také doporučujeme držet tapetu v úhlu 10 – 15° a oběma rukama.

3. Jak odstranit omyvatelnou tapetu?

U omyvatelných tapet vám technika navlhčení nepomůže, jelikož tapeta nenasaje vodu. Vyzkoušejte tedy speciální roztoky nebo napařovač tapet, který teplem rozpustí lepidlo, jež tapetu drží na zdi a tapeta pak snadno půjde sloupnout.

4. Jak odstranit tapetu ze sádrokartonu?

U sádrokartonových stěn hrozí riziko navlhčení podkladu. Doporučujeme tedy spíše techniku sundávání tapet na sucho pomocí škrabky. Pokud vám na stěně zbyde lepidlo a nejde sloupnout, snažte se vyhnout umývání sádrokartonových stěn vodou a raději zvolte pouze vlhký hadřík.

5. Jak odstranit tapety z umakartu?

Také umakartové desky, které se hojně využívaly například v panelových domech, jsou náchylné na vlhkost. Zdaleka však ne tolik jako sádrokarton. I u nich však doporučujeme spíše suché techniky sundávání tapet s využitím maximálně vlhkého hadříku.

6. Jak odstranit vliesové tapety?

Vliesové tapety mají hned dvě velké výhody: lze je sundat poměrně snadno za sucha a nenechávají na stěně lepidlo. Většinou je lze odloupnout celé beze zbytku a velmi rychle. Na stěnu pak můžete rovnou začít nanášet barvu nebo novou tapetu.

7. Jak odstranit samolepící tapetu?

Samolepicí tapety představují snadný a rychlý způsob, jak renovovat domácnost. Ani jejich odstranění nebývá nic složitého. Nejlépe na ně zabírá ostrá škrabka a metoda suchého odloupnutí. U pevnějších provedení nebo citlivějších podkladů pak vyzkoušejte parní přístroj.

Nejčastější otázky

Aby se náš průvodce stal kompletním, přinášíme vám ještě odpovědi na nejčastější otázky ohledně tapetování v domě. Nebudeme zdržovat, jdeme rovnou na ně!

Jak odstranit mastnotu z tapety? 

Mastné fleky nevypadají na tapetě vůbec dobře. Čím dříve si jich všimnete a začnete s jejich odstraněním, tím větší šanci na úspěch máte. Vyzkoušejte silný roztok mýdlové nebo jarové vody, která si s mastnotou poradí. Někdy je nutné postup několikrát zopakovat, než jste s výsledkem spokojení.

Jak odstranit bubliny z tapety?

Při lepení nové tapety se může nedopatřením vytvořit vzduchové bubliny. Jestliže se nejedná o kraj tapety, kde by šly bubliny vytlačit prstem pryč, zkuste bubliny propíchnout nebo jemně naříznout nožem a přitlačit ke stěně. Jestliže se okolí bubliny odchlipuje, přidejte štětcem trochu lepidla a opět přitlačte ke stěně.

Jak odstranit lepidlo na tapety ze zdi?

Zbytky lepidla na stěně zkuste nejprve sloupnout nožíkem nebo prstem. Jestliže však hrozí poškození stěny, využijte mýdlovou vodu a zbytky lepidla umyjte. Pomoci vám také může nahřátí fénem na vlasy, který lepidlo rozpustí a vysuší.

Shrnutí

Možná vás odstraňování tapet tak trochu děsí, ale věřte, že se nejedná o tak velký oříšek, jak se zdá. Zvládne to každý domácí kutil i bez profesionální pomoci.

Vyzkoušejte několik metod a vždy začněte od té nejjednodušší – tedy sloupnutí tapety na sucho. Až když dané postupy nebudou fungovat, vyzkoušejte přidat škrabku, mýdlovou vodu, speciální roztok nebo napařovač tapet. Odměnou vám bude krásný nový interiér za pár korun.

Celý článek: https://www.westwing.cz/inspiration/dekorace/dekorace-na-zed/jak-odstranit-tapety-ze-zdi/

Sdílejte nás na sociálních sítích:

Rady, tipy a inspirace

Líbí se vám náš projekt? Podpořte nás!

Zaslané finanční prostředky budou použity na tvorbu zajímavých článků a nejrůznějších recenzí. Darovaná částka je zcela na vašem uvážení, v QR kódu je přednastavená částka 10 Kč.

Prozkoumejte