8 skvělých inspirací: francouzská zahrada

Francouzská zahrada inspirace 1

Jaké jsou základní prvky francouzské zahrady?

Tento zahrad vznikl v 17. století ve Versailles. Jsou geometricky přesné, s jasně danými cestami a uličkami s vyznačeným středovým bodem. Zde není nic postaveno nebo zasazeno náhodně. Vše má své místo. Je zde cítit přísný řád a pravidelnost. Francouzská zahrada je ta, kde najdete živé ploty, hladký trávník, dokonale osázené záhony a obří záplava levandule. Typickými barvami pak jsou:

 • Fialová
 • Modrá
 • Zelená
 • Bílá

Klasikou jsou i labyrinty z živých plotů. Bývají u vstupu do zahrady. Jde o systém uliček a jasně střižených keřů. Jde o docela složité labyrinty, musíte se dost soustředit, abyste se neztratili.

Proč zvolit zahradu ve francouzském stylu

Pokud patříte mezi milovníky pořádku a řádu, budete se zde cítit velmi dobře. Aby tomu tak bylo po celou dobu, je nutné se o zahradu velmi dobře starat. Což může být časově náročné, ale budete odměněni. Pravidelné tvary, symetrie je skutečně promyšleným počinem. Na některé to má pozitivní účinek v té formě, že se začnou chovat zodpovědněji a pořádek pojmou za samozřejmost.

Rozdíl mezi francouzskou a anglickou zahradou

Tyto dva styly zahrad jsou velmi podobné. Proč tomu tak je? Své kořeny má tento směr v Itálie. Tamní zvyky a způsoby pěstování přebrali Francouzi. Od nich se inspirovali Briti, ale aplikovali to v opozici. Jejich myšlenky a další odvozené postupy se dostali zpět přes La Manche do Francie.

Anglická zahrada je tedy volná, bez řádu a volající po přirozenosti. Hlásá, že je zbytečné trávit čas úpravou zahrady, protože jedině trávením volného času v ní si ji uzpůsobíte. Francouzská zahrada je naproti tomu svázaná pravidly.

Krok za krokem: návrh francouzské zahrady

Jestliže jste se přece jen rozhodli pro tento typ zahrady, pamatujte, že vás bude stát mnoho času její vybudování. A že je třeba ji prvně připravit a až poté si ji užívat.

 1. Nejprve natřete okenice a rámy oken na světlou barvu.Vybudujte pěkné oplocení, vytvořte kameninový plot, vyspravte štukové stěny a vykupte všechny levandule v okolí 15 km. Pohrajte si s konceptem, střídejte barvy a základ je hotov.
 2. Vytvořte štěrkové cesty. Doprostřed můžete vložit nášlapný kámen pro lepší stabilitu.Myslete však na to, že kameny budete pravidelně čistit od nánosu mechu apod. Pomocí štěrku můžete propojit terasu s cestičkou. Bude to vypadat uceleněji a promyšleněji. Podíl cestičky můžete zasadit keře nebo stromy a vytvořit alej.
 3. Pomoci dalších kamenů a dlažebních kamenů olemujte pozemek, záhony a vše, co potřebuje ohraničit.Můžete vytvořit i kamenné zídky, na který si budete moci sednout.
 4. Přesně si zaznamenejte, co na jaký záhon zasadíte.Běda, když nebudete vědět. Zkuste se postavit blízko i se na zahradu podívat blíže. Zahrada musí ladit a být geometricky vyvážená ze všech úhlů.
 5. Osaďte záhony květinami.Ideální je vykrýt dobu kvetení po celý rok. Může do každého záhonu vysázet jen jeden druh. Jistě si taky hned vybavíte celé lány levandule.
 6. Vneste do zahrady kryté posezení.Vneste do zahrady kryté posezení. Nemusí to být hned u domu. Klidně jej posuňte někam jinam. Volte jemný štíhlý design.
 7. Zakupte dekorace.Mohou to být sochy, plastiky, urny, květináče a fontány. Nejvíce je soustřeďte na konec cesty.

Inspirace: francouzská zahrada

Krásnou plně organizovanou zahradu můžete mít i vy. Francouzi si potrpí na symetrických záhonech, přesně tvarovaných keřích a pravidelně vysázených stromech.

Které rostliny patří do francouzské zahrady

 • Stromy – Jsou často vysázeny podél hlavní cesty v zahradě. Tvoří jakousi alej. Je však důležitý pravidelný ořez, aby měl pravidelný tvar a byly všechny na pohled stejně vysoké a široké. Nejčastěji se vysazují kaštany, habry a lípy, ale k vidění jsou i citrusovníky. Ty dodají nádech luxusu a exotiky. Na zimu se však musí přemístit do zimní zahrady. Nechte je tedy v truhlíku pro snadnější přenos.
 • Keře – Synonymem francouzské zahrady jsou živé ploty v různých výškách. Lemují záhony, celý pozemek a pomocí nich vytvoříte i typické labyrinty. Dobře se tvarují tisy, thuje, zimostráz a dřišťál.
 • Květiny – Ty samozřejmě nesmí chybět. Typické jsou celé lány levandule. Mají tak typickou fialovou barvu, která je klasickou barvou Francie. Ale oblíbené jsou i tulipány, lilie nebo třeba růže. Vždy vysázené ve velkém počtu. Vzniká tak květinový koberec.

Vybíráme nábytek do francouzské zahrady

Pokud si chcete vychutnávat krásu zahrady po delší dobu, je vhodné se k tomu posadit. Do promyšleného konceptu tedy umístěte i posezení. Nejčastěji se jedná o kovový zdobený zahradní nábytek. Odolává povětrnostním vlivům a je velmi elegantní. Pokud je natřen bílou barvou, je ještě hezčí.

Jak má vypadat ideálně francouzská zahrada

 1. Musí být plná rovných linií a geometrických tvarů. Oblouky a vlnky nejsou žádoucí.
 2. Přesně zastřižené keře jsou velmi typické. Vytvořte jimi labyrint u vstupu.
 3. Můžete symetricky umístit všelijaké dekorace v podobě květináčů a drobných sošek.
 4. Určitě nezapomeňte vysadit levanduli. Ta v žádné francouzské zahradě nesmí chybět.
 5. Vytvořte chodníčky pomocí štěrku a kamenů.

Celý článek: https://www.westwing.cz/inspiration/zahrada/navrh-zahrady/inspirace-francouzska-zahrada/

Prozkoumejte

Zimní zahrada

Vytvoření zimní zahrady může být kouzelným způsobem, jak využít venkovní prostor terasy i během chladných zimních měsíců. Zimní zahrady, často

Více informací ⟶