Bauhaus: Kulturní poklady v designu interiéru

I sto let po svém založení má filozofie a estetika hnutí Bauhaus stále ještě co říct. Toto ikonické hnutí umělecké avantgardy v oblasti umění, designu a architektury hluboce ovlivnilo mnoho uměleckých odvětví. Design interiéru není výjimkou.

Umělecký styl Bauhaus vznikl v Německu v roce 1919 jako protiakademická alternativa k tehdejším přístupům. Typický je jeho důraz na funkčnost, minimalismus a jednoduché formy. Pod taktovkou tohoto unikátního stylu vzniklo několik kultovních kusů nábytku, které i v současném designu interiéru mají co říci. Podívejme se tedy, jak mohou obohatit moderní interiéry.

Jedním z nejvýraznějších prvků nábytku v duchu Bauhaus je křeslo B3 známé jako Wassily Chair, navržené Marcelem Breuerem kolem roku 1925. Toto křeslo se stalo ikonou moderního designu a vyniká díky své jednoduché konstrukci z kovových trubek a pásů kůže. Breuerovo křeslo Wassily reprezentuje revoluci ve způsobu, jakým byl nábytek tehdy chápán, a dodnes je ceněným kouskem moderního designu.

Dalším známým prvkem je stůl Laccio z dílny Marcela Breuera a jeho kolegy Josefa Alberse. Tento stůl je dalším příkladem bauhausovské estetiky, která kladla důraz na jednoduché a geometrické tvary podtrhující funkčnost daného předmětu, v tomto případě nábytku. Stůl Laccio, vyrobený jako doplněk ke křeslu Wassily, je vyroben z chromované oceli a skleněné desky, čímž se stává ideálním prvkem pro moderní kancelář nebo obývací pokoj.

Obecně konferenční i jídelní stoly vytvořené podle návrhu Marcela Breuera si i v současnosti nacházejí celou řadu obdivovatelů a příznivců. Ne jedna moderní domácnost je vybavena těmito stoly a stolky, ať už ve své skládací variantě nebo v podobě tzv. hnízdových stoků – sérii tří nebo čtyř stolků, které do sebe zapadají podle velikosti. A to právě proto, že v sobě kombinují jednoduché linie s funkcionalitou.

Když mluvíme o stylu Bauhaus, nesmíme vynechat legendární Le Corbusierovu pohovku LC2. Tato pohovka byla navržena ve spolupráci s designérem Pierre Jeanneretem a architektkou a designérkou Charlotte Perriand v rámci celkového Le Corbusierova konceptu moderního obytného prostoru. Pohovka LC2 představuje kombinaci luxusu, jednoduchosti a komfortu a její masivní popularita trvá dodnes.

Dalším klíčovým prvkem bauhausovského designu je konferenční stůl vytvořený Ludwigem Miesem van der Rohe. Jeho rám z pochromované oceli a skleněná deska přesně odpovídají zásadám minimalismu a zdůrazňují funkčnost nábytku. Tento stůl, plně v duchu filozofie L. Miese van der Roha „méně je více“, zaujme svou elegantní jednoduchostí a hodí se do mnoha moderních interiérů.

Nesmíme zapomenout ani na ikonickou konzolovou židli Cesca, kterou navrhl Marcel Breuer. Tato židle kombinuje ocelovou konstrukci s pružnými pásy zavěšenými ve tvaru C, což přináší výjimečné pohodlí a současně nabízí estetický zážitek. Židle Cesca je nejenom krásným kusem nábytku, ale také příkladem inovativních postupů v používání nových materiálů ve světě nábytkového designu.

Kulturní odkaz hnutí Bauhaus neztratil svou sílu a inspiroval designéry a milovníky designu interiéru po celém světě. Kultovní kusy nábytku v duchu Bauhaus jsou investicí do moderního a nadčasového interiéru, který spojuje estetiku, funkčnost a také historický význam.

Prozkoumejte

Zimní zahrada

Vytvoření zimní zahrady může být kouzelným způsobem, jak využít venkovní prostor terasy i během chladných zimních měsíců. Zimní zahrady, často

Více informací ⟶