Belgické duo Muller Van Severen představuje hravý design

Muller Van Severen není jméno belgického aristokrata, ale společný pseudonym Fien Mullerové Hannse Van Severena, kteří společně tvoří čisté, funkční a barevné kusy nábytku. Oba jsou umělci, a tak není divu, že jejich tvorba leží někde mezi designem a uměním. Jejich návrhy si vydobyly přední místa jak v soukromých, tak v komerčních a veřejných prostorách.

Duo vyhrálo mnoho cen a spolupracovalo s prestižními institucemi (Muzeum Vitra, Centre Pompidou a Muzeum dekorativního umění v Paříži, Galerie Kreo, Side a Valerie Traan a dalšími). Nyní jsou na vrcholu svého oboru a jsou považování za jeden z týmů, který definuje nové trendy. Oba jsou přitom milí, usměvaví a nohama na zemi, možná i proto jejich návrhy působí, jako by je kreslili pastelkami přímo v prostoru. 

Výchozím bodem většiny našich návrhů je láska k materiálům a jejich vlastnostem. Neustále hledají nové způsoby, jak předvést přirozenou krásu materiálů, a snaží se nechat materiály mluvit samy za sebe. „Naše objekty odrážejí naše hluboké vnímání materiálů, které používáme při tvorbě,“ shrnují. A je tomu doopravdy tak – kolekce se dají rozdělit na materiály dedikované kůži, mosazi, mramoru, oceli, smaltu a polyethylenu.

Pracují s pečlivě vybranými materiály, z nichž každý má své vlastní jedinečné vlastnosti. Výrobní techniky, stárnutí materiálů v čase a taktilní zkušenosti, které vybrané materiály poskytují, jsou úmyslnou volbou. „Důležitou součástí naší filozofie je sdílení informací s našimi zákazníky: o výběru materiálů i správném způsobu jejich péče.“ Na webu designérů najdete informace o tom, jak se bude materiál chovat za určitou dobu – mosaz chráněná včelím voskem ztmavne, kůže může jevit známky opotřebení a tak dále. Spolupracují s celou řadou umělců a řemeslníků, aby výsledné kusy nábytku byly v nejvyšší možné kvalitě. Všechny ještě sami kontrolují, než poputují k novému majiteli.

Ve své tvorbě často využívají juxtapozice – tedy spojení dvou a více prvků. Skvělým příkladem je policový díl strangled rack, který do sebe vplétá dva policové díly, které můžou zaujmout jakýkoli požadovaný úhel, a ještě sloužit jako stůl. Nejčistším příkladem juxtapozičního designu jsou dvojsedačky: duo seat a crossed double seat, které pouhým zaujetím nestandardního fungují mnohem lépe než dva samostatné prvky. Dvojice si navíc hraje s kontrastem hranaté kovové konstrukce a obloukově prověšených textilních či kožených sedáků. Duo seat umožňuje lidem sedět velice blízko, ale nevidět na sebe, crossed double seat dělá pravý opak.  Multifunkční je kombinace sedačky s policovým dílem, stolem a lampou installation small.


„Všechno nemusí být navržené. Mám rád, když je vedle designové, krásné věci umístěná nějaká levná nebo obyčejná věc. Jinak by to byla nuda!“ říká Hannes Van Severen. Fien Mullerová s úsměvem dodává: „Nechcete bydlet v galerii!“ Na to, jak bydlí oni sami, a jak to vypadá v jejich ateliéru, se můžete podívat ve videu.

V roce 2020 představili novou kolekci Alltubes, která se sestává z lavičky, židle a několika skříněk. Je založena na repetici ocelových trubek, které tak získávají měkčí tvary a jejich strohost mizí. Lavička je obzvlášť povedený kus – okrajové trubky se zhruba ve třetině své délky obloukem skloní k zemi, čímž vytvoří efektní a plně funkční nohy. Duo Muller Van Severen jako kdyby tvrdou ocelí zvládlo i vyšívat. Detaily každého kusu nábytku vám při bližším prozkoumání vezmou dech.

Fien se věnuje fotografii, a to zejména zátiším, portrétům a reklamním snímkům. Fotí také veškerý nábytek Muller Van Severen. Hannes reinterpretuje předměty denní potřeby, zejména nábytek, a nutí diváka, aby ve svém vnímání upozadil praktickou funkci a nadřadil jí funkci estetickou. Sám se nazývá sabotérem zřejmosti, pokud vás jeho umělecká tvorba zaujala, projděte si jeho umělecký web.

Respekt k materiálům a jejich vrtochům, hravý design, ale přísná funkčnost – recept dua Muller Van Severen nám opravdu chutná a už se těšíme na další chod.

Celý článek: https://www.insidecor.cz/blog/belgicke-duo-muller-van-severen-predstavuje-hravy-design/

Sdílejte nás na sociálních sítích:

Rady, tipy a inspirace

Líbí se vám náš projekt? Podpořte nás!

Zaslané finanční prostředky budou použity na tvorbu zajímavých článků a nejrůznějších recenzí. Darovaná částka je zcela na vašem uvážení, v QR kódu je přednastavená částka 10 Kč.

Prozkoumejte