Budiž světlo: Vybíráme osvětlení do jídelny

Osvětlení do jídelny

Posviťte si na to: Jaké světlo vybrat nad jídelní stůl?

jak vybrat lustr nad stůl

Romantická večeře pod halogenovými zářivkami? Toto spojení nejspíš fungovat nebude… Halogenová svítidla dávají jasné ostré světlo, a proto nejsou do jídelny nejvhodnější volbou. Raději sáhněte po teplejším bílém odstínu okolo 2 800 K, jenž místnost krásně zútulní. Počínejte si jako profesionál a použijte alespoň tři rozdílné světelné zdroje: Zamyslete se nad zdroji přirozeného světla, vezměte v úvahu počet a velikost oken i způsob, jakým se světlo mění v průběhu dne. Poté si vezměte na mušku umělé osvětlení. Zkombinujte hlavní zdroj světla v podobě klasického lustru, jenž bude rovnoměrně osvětlovat celou místnost, a doplňková závěsná svítidla, kterými nasvítíte konkrétní místo. Nezapomeňte ani na náladové osvětlení, jeho roli zastanou lampy a svíčky.

ideální osvětlení do jídelny

Abyste se vyhnuli „světelnému chaosu“, jednotlivá svítidla vždy vybírejte tak, aby k sobě ladil nejen jejich design, ale i jejich barevná teplota. Osvětlení v jídelně by nemělo zářit příliš ostře, aby neoslňovalo spolustolovníky, zároveň nesmí být příliš mdlé, aby neponechávalo část stolu ve tmě a nezpůsobovalo ospalou náladu. Dokonalou atmosféru u jídelního stolu tak vykouzlí například kuželová stínidla, která světlo příjemně a přirozeně rozptýlí.

Trefa do černého: Osvětlete jídelnu stylově

světlo nad stůl

Výrazná závěsná svítidla či lustry dodají vaší jídelně moderní ráz a skvěle podtrhnou vyznění celé místnosti. Rozsvícená světla stůl opticky oddělí od celého prostoru a připíší mu status centrálního kousku celého interiéru. Ti z vás, kteří si potrpí na luxus a glamour, jistě ocení křišťálové lustry, od jejichž povrchu se bude světlo odrážet a vytvoří velmi okázalou podívanou. Vlastníci industriálních loftů si naopak mohou dovolit obnažené žárovky zavěšené na kabelech, vyznavači moderního stylu nepohrdnou elegantními plechovými či plastovými lustry.

moderní osvětlení nad stůl

Bez ohledu na styl vašeho domova však jistě oceníte osvětlení do jídelny, jehož intenzitu můžete dle potřeby přizpůsobit situaci či náladě. Při důvěrné konverzaci světlo spíše ztlumíte, intenzivní záři zase využijete během jídla nebo při psaní domácích úkolů.

Pokud váš stůl stojí pod oknem nebo v podkroví, můžete ho jednoduše osvětlit pomocí velké stojací lampy. Ty už delší dobu platí za absolutní interiérový hit.

Vybrat si můžete i barevnou teplotu světla, která může sahat od načervenalých tónů až po chladné odstíny. Například na spaní či do jídelny volte spíše nádech žluté (prodejci často označovaný jako teplá bílá), který navozuje pocit útulnosti. Chladnější tóninu (v prodejnách ji najdete pod názvy přirozená či denní bílá) nakupte do pracovny či kuchyně, tato svítidla mají pozitivní vliv na bdělost a podporují soustředění. Obecně platí, že čím vyšší počet kelvinů je na osvětlení uveden, tím je odstín světla chladnější. Nechcete-li s výběrem šlápnout vedle, poraďte se s expertem v obchodě.

Jaký typ osvětlení k jakému stolu?

svítidla do jídelny

Až budete bloudit uličkami v oddělení svítidel, nenechte se zlákat pouze jejich krásou, ale dbejte i na správnou velikost a tvar. Základní pravidlo zní: Kombinujte podobné s podobným, tvar vyzařovaného světla by měl odpovídat tvaru stolu. Tak bude jídelní plocha rovnoměrně osvětlena a jídelní kout bude i během večera vypadat velmi konzistentně.

jak vybrat lustr do jídelny

Spojení kulatého stínidla a kulatého jídelního stolu působí velmi harmonicky a moderně.

jak pověsit osvětlení nad stůl

Nad delším obdélníkovým stolem vyniknou závěsná svítidla vyrovnaná v řadě. Dokonale osvítí celou plochu stolu a budou kopírovat její tvar.

Nezapomínejte, že i lustry jsou bytovým doplňkem, který se výraznou měrou podílí na vyznění celého interiéru. Nepouštějte se proto do experimentování a zvolte osvětlení, které ladí s vaším dosavadním stylem a zařízením. Jinak by váš domov mohl vypadat nesourodě a ztratit své kouzlo.

 

Jedna, dva, tři: Kolik světel patří nad jídelní stůl?

lustr nad stůl do jídelny

Počet závěsných svítidel se odvíjí od dvou faktorů – jednak od velikosti stolu, jednak od vašich osobních preferencích a skutečnosti, jestli upřednostňujete spíše více nebo méně světla. Pokud se rozhodnete zavěsit několik menších světel do řady, doporučujeme pracovat s lichými čísly, výsledek pak bude vypadat moderněji a konzistentněji. Například nad stůl o délce dva metry můžete zavěsit 3 nebo 5 menších svítidel, přičemž rozestupy mezi jednotlivými světly budou záviset na délce stolu. Jak se k délce mezer dopracovat? Počítejte s námi – hodláte-li nad stůl umístit tři lustry, vydělte délku stolu čtyřmi, pokud zvolíte čtyři lustry, dělte pěti, při počtu pěti lustrů, délku stolu vydělte šesti a tak dále. Kdybyste si stůl rozměřili a namalovali na něj pomyslné čáry, lustry patří přesně nad tyto linky. Větší uvolněnosti dosáhnete, zavěsíte-li skupinu menších svítidel do různých výšek.

osvětlení nad jídelní stůl

Při zavěšování skupiny osvětlení do jídelny buďte pokud možno přesní a umístěte ho vždy doprostřed stolu. Jen tak bude světlo distribuováno rovnoměrně. Vždy se také ujistěte, že je světlo menší než stůl, respektive že okraje svítidla nepřečnívají přes okraje stolu.

 

Do jaké výšky osvětlení do jídelny zavěsit?

osvětlení do jídelny

Chcete znát trik bytových designéru? Instalujte svítidlo tak, aby byl prostor mezi spodním okrajem lustru a deskou stolu v rozpětí 60 – 80 cm. Tak bude stůl perfektně osvětlen, záře nebude nikoho rušit a svému protějšku budete moci bez problému pohlédnout do očí. Díky této vzdálenosti bude navíc stůl a osvětlení vypadat jako nerozlučná a koherentní dvojka.

jak pověsit světlo nad jídelní stůl

Pokud chcete vytvořit intimnější atmosféru, světlo umístěte níže nad stůl. Deska stolu tak bude osvětlena a obličeje sedících v lehkém polostínu.

Pokud se rozhodnete pravidlo 60 – 80 cm porušit, pořiďte si svítidlo se zacloněným zdrojem, aby nedošlo k oslnění sedících osob. Stínidlo musí být otevřené, aby dobře korigovalo proud světla a osvětlovalo celou desku stolu. Westwing tip: Jelikož je jídelní stůl často centrem českých domovů a kromě společného jídla se u něj odehrává i spousta dalších činností, při nákupu osvětlení do jídelny sáhněte po takových lustrech, které mají nastavitelnou výšku. Tak si zajistíte vhodné osvětlení pro každou příležitost.

Celý článek: https://www.westwing.cz/inspiration/trendy/magazin/osvetleni-do-jidelny/

Prozkoumejte

Zimní zahrada

Vytvoření zimní zahrady může být kouzelným způsobem, jak využít venkovní prostor terasy i během chladných zimních měsíců. Zimní zahrady, často

Více informací ⟶