Design kanceláře podle trendu

V kanceláři trávíme mnohdy více času než doma, to si uvědomují v současné době i společnosti a snaží se svým zaměstnancům nabídnout ty nejlepší podmínky. Světem také koluje pojem pracovní osamělost. Díky moderním technologiím a hygienické situaci jsme sice virtuálně přítomni na mnoha poradách denně, ale osobní kontakt chybí. Tomu se musejí přizpůsobit i společnosti a vytvořit pro zaměstnance přátelské místo plné interakcí a setkávání.

V současné době jsou asi nejčastějším koncepte open space kanceláře. Zaměstnanci zde sice mohou společně komunikovat, ale tento trend zase ne vždy vyhovuje určitým požadavkům, osobní prostor je zde potlačen. Následkem je to, že zaměstnanci neustále nosí sluchátka, uzamykají se do zasedacích místností nebo dávají přednost home office.

Kanceláře, kde se zaměstnanci budou cítit spokojení by měly mít dobrou akustiku, světlo, vzdušnost a soukromí.  

Možností může být vytvoření zón, které od sebe budou odděleny různými prvky, zaručujícími například větší soukromí, méně hluku nebo lepší světelné podmínky. Takového trendu jsou si vědomi například ve Vývojovém inovačním centrum modularity společnosti KOMA ve Vizovicích.

Budova vývojového centra obsahuje jeden centrální prostor určený zhruba pro 12 zaměstnanců. Primárně se jedná o sdílený open space, ale lze zde vytvořit pomocí speciálních závěsů i dočasnou soukromou kancelář. Výhodou jsou taktéž menší zálivy v překryvech modulů, které vytváří jednotlivá soukromá místa a zajímavě člení prostor. Eliminují se tak negativa klasických open space kanceláří.

Také design kanceláří se v poslední době mění od strohých a neosobních prostor v hravé a přátelské prostředí. Příkladem jsou kanceláře společnosti Pricefx v pražském Karlíně. Zde se vedení rozhodlo vytvořit pro své zaměstnance interiéry podle vzoru oblíbené počítačové hry Minecraft. Cílem rekonstrukce bylo vytvořit ve dvou patrech propojený a multifunkční prostor, který bude odpovídat těm nejmodernějším požadavkům na pracovní prostředí.

„Říká se, že prostor pro práci musí být i prostorem pro hru. Kanceláře se v dnešní době už dělají více kreativní, na pracovní prostředí jsou kladené úplně jiné nároky než v uplynulých desetiletích. Nové jsou i hygienické požadavky dnešní doby,“ říká Krištof Hanzlík, hlavní architekt studia COLL COLL.

Celou rekonstrukci kanceláří po vzoru Minecraftu můžete vidět v našem seriálu Stavba není sen 5 ZDE.

Autor: Štěpánka Šulanová

Celý článek: https://www.tvbydleni.cz/clanek/design-kancelare-podle-modernich-trendu/

Prozkoumejte

Zimní zahrada

Vytvoření zimní zahrady může být kouzelným způsobem, jak využít venkovní prostor terasy i během chladných zimních měsíců. Zimní zahrady, často

Více informací ⟶