Dokonalost nedokonalosti. Styl wabi-sabi

Styl wabi-sabi pochází z Japonska a ve světě designu interiéru získává stále větší popularitu. Tento jedinečný styl přináší do domova jednoduchost, přirozenost a krásu v nedokonalosti. Je to estetika, která oslavuje čas a patinu a dokáže vytvořit prostor, z něhož vyzařuje klid a harmonie.

Základním principem wabi-sabi je odmítnutí perfektního a sterilního designu ve prospěch přírodních, autentických a ručně vytvořených prvků. Tento styl nás učí ocenit věci takové, jaké jsou, a nacházet krásu v jednoduchosti. Pojďme se tedy podívat na klíčové prvky stylu wabi-sabi.

Jednoduchost. Wabi-sabi preferuje jednoduchost a minimalismus. Méně je více, a tak se v interiéru vyhýbáme nadbytečným dekoracím a zdůrazňujeme pouze to základní, esenci. A to ať prostoru samotného nebo toho, co je pro nás důležité.

Přírodní materiály. V interiéru wabi-sabi se upřednostňují přírodní materiály, jako je dřevo, kámen, keramika a konopí. Tyto materiály mají tendenci stárnout krásně a s časem získávají cennou patinu. Navíc navozují pocit hřejivosti, důvěrnosti a také určitého bezpečí.

Nedokonalost. Wabi-sabi vítá nedokonalosti a známky stárnutí. Například trhliny v dřevěném nábytku by v jiném stylu interiérového designu byly naprosto neakceptovatelné. ve stylu wabi-sabi jsou však nedílnou součástí příběhu daného kusu nábytku.

Ruční práce. Výrobky ruční práce mají v tomto stylu zvláštní místo. Jsou ceněny pro svou autenticitu a jedinečnost. Navíc podtrhují osobní styl těch, kdo v daném prostoru žijí a svými výrobky ho utvářejí a dávají mu punc originality a tím i nevšednosti.

Minimalistický nábytek. Nábytek ve stylu wabi-sabi je jednoduchý a často má čisté linie. Nepřehlcuje prostor a umožňuje ostatním prvkům vyniknout. Opět platí, že méně je více a v jednoduchosti je krása.

Přirozené barvy. Barvy v interiéru ve stylu wabi-sabi jsou obvykle přirozené a neutrální. Hnědá, šedá, zelená a neutrální odstíny vytvářejí klidnou atmosféru. A i díky těmto barvám vyniknou detaily, jako jsou použité přírodní materiály nebo výrobky ruční práce.

Přítomný okamžik. Wabi-sabi nás učí žít v přítomném okamžiku a ocenit krásu toho, co máme právě teď před sebou.

Kromě estetických prvků má styl wabi-sabi také hlubší filozofický význam. Pomáhá nám přijímat změny a přizpůsobovat se, protože vše, co je, je dočasné. Přináší do našich domovů klid a rovnováhu, což je v dnešním uspěchaném světě stále cennější.

Pro dosažení wabi-sabi stylu v interiéru se nemusíme vzdát moderních pohod a technologií. Můžeme však začít více oceňovat jednoduchost, přírodu a krásu v každodenních věcech. Vytvoření wabi-sabi prostoru je cestou k vytvoření místa, kde můžeme nalézt klid a harmonii a kam se vždy rádi vrátíme. Je to připomenutí nám samým, že krása může být nalezena v každém okamžiku a v každé věci, pokud jsme ovšem ochotni ji vidět.

Prozkoumejte

Zimní zahrada

Vytvoření zimní zahrady může být kouzelným způsobem, jak využít venkovní prostor terasy i během chladných zimních měsíců. Zimní zahrady, často

Více informací ⟶