Dopřejte víkendovému bydlení styl a pohodovou atmosféru

S jarem spousta z nás poprvé po zimě zavítá na chatu či chalupu. Také interiéry v rekreačních objektech si zaslouží péči. Pryč jsou doby, kdy se na chalupy vozil nepotřebný nábytek vyřazený z městského bydlení. Také interiér v chalupách se řídí trendy a lidé si dávají na zařizování více záležet. Moderní je cottage styl, který kombinuje tradice a moderní prvky.

Základním pravidlem je, abyste se na chatě či chalupě cítili pohodlně. Vzhledem k tomu, že jde ale o víkendové útočiště, je dobré, aby interiér představoval pravý opak toho, co máte doma. A protože jste v přírodě, dávejte přednost přírodním materiálům, tedy hlavně dřevu!

Cottage styl je ideální pro zařizování letního sídla, bungalovu, roubenky, ale i pro některé městské byty, pokud se správně uchytí. Jedná se především o využití přírodních materiálů. Rozhodně se ale nejedná o přeplácaný interiér, je totiž vzdušný a čím méně zbytečností, tím lépe. Proto se nemusíte bát nepořádku.

Podlaha

Co se podlahy týká, žádoucí je ta dřevěná. Zajímavá je například privátní kolekce the family od společnosti Supellex. Každý kousek podlahy pochází z českých a slovenských lesů s garancí udržitelného hospodářství. Každé dřevěné prkno je zpracováno a ošetřeno v České republice. Výsledkem je pak nejen krásná podlaha, ale také skvělý způsob, jak přispět k lepšímu světu.

Nábytek

Působivá je přirozenost dřeva. Neuvěřitelné interiérové prvky jsme vám nedávno představili v našem seriálu Stavba není sen 6. V přírodním duchu zde vznikl například gauč tvořený z průřezů starého jilmu. V kombinaci s jednoduchými matracemi se jedná o nevídaný kus nábytku. Zcela unikátní je také schodiště, které kombinuje staré dřevo a čirou epoxidovou pryskyřici. Toto vybavení z dílny společnosti WoWood je doplněno také velkým rodinným stolem ze dřeva starých stromů. Jedná se o výrobu na míru, která využívá dřevo obřích starých stromů, které bylo nutné porazit při realizaci dopravních staveb, nebo padly za oběť škůdcům.

  

Cottage styl sluší kuchyni i koupelně

Obzvlášť v kuchyni a koupelně je cottage styl dobře čitelný. Kuchyně ve stylu cottage většinou nemívá vrchní skříňky, obklad za pracovní deskou je zdění a ideální jsou kuchyňské potřeby a doplňky vystavené nebo zavěšené na lince. Zvolit můžeme ale i historické vzory. V koupelně se často setkáme s otevřenými umyvadlovými policemi, masivními dřevěnými doplňky a rustikálními bateriemi. Krásně vypadá i moderní sanita s nádechem historie.

Osvětlení

K navození té správné atmosféry můžeme zvolit výrazná svítidla. Ovšem pozor, abychom nespadli do sekce kýč! Volte závěsné lustry, petrojejové lampy, lucerny, svícny ale klidně i exotičtější kousky. Tento styl kombinuje rád stolní lampy se stojacími. Ty stolní pak mohou být s keramickou nebo mosaznou nohou. Stínidlo pak z hladké, plisované, decentně jednobarevné či jemně vzorované látky.

Doplňky

I když si Cottage styl o doplňky říká, zase to s nimi moc nepřehánějte. Volte zrcadla, knihovny a obrazy v rámech. Také proutěné košíky, dřevěné mísy, keramické dózy nebo zajímavě tvarované terakotové nádoby na květiny. Vždy musí plnit svou funkci. Jednobarevbé textilie dodají prostoru vzdušnost a pokud toužíte po nějakém výrazném solitéru, zaměřte se na stolky či držáky na časopisy a stojany polena do krbu.

Kachlová kamna

Pokud chcete dát vaší chalupě opravdový punc starých časů a úžit si v zimě příjemnou atmosféru, je na čase začít přemýšlet i o novém zdroji tepla. Velkým hitem jsou kachlová kamna, která vyrábí například Kamnářství Koutecký. Hodí se jak do rustikálně zařízených interiérů, tak do těch modernějších. Navíc kachlová kamna patří mezi nízkoenergetické zdroje tepla. Objekt vytopí ekonomicky, efektně a rychle. Dalším plusem je, že jejich dokonalé spalování neprodukuje téměř žádný popel, dehet či kouř, nedochází tak k víření a šíření prachu. Topení kachlovými kamny je také šetrné k přírodě, technika hoření totiž zajišťuje shoření beze zbytků, hluboko pod normami pro spaliny. Kachlová kamna tak vyhovují stále se zpřísňujícím požadavkům na spalování.

 

Celý článek: https://www.tvbydleni.cz/clanek/doprejte-vikendovemu-bydleni-styl-a-pohodovou-atmosferu/

Prozkoumejte

Zimní zahrada

Vytvoření zimní zahrady může být kouzelným způsobem, jak využít venkovní prostor terasy i během chladných zimních měsíců. Zimní zahrady, často

Více informací ⟶