Dřevo v koupelně – jde o dobrou volbu?

Dřevěná koupelna má své kořeny ve Skandinávii a také v Japonsku, kde je celodřevěný vzhled tradiční. Vzhledem k aktuálním designovým trendům, kdy se do popředí dostalo Japandi, se však koupelny ve dřevě opět stávají celosvětovým hitem. Také se vám líbí? Chtěli byste koupelnu ve dřevě, jen si nejste jisti, zda je to dobrý nápad, protože dřevo a voda přece moc nejdou dohromady? Máme pro vás odpovědi na všetečné otázky. Snad vám pomůžeme se rozhodnout.

DŘEVĚNÁ KOUPELNA – DOBRÝ NÁPAD NEBO NAPROSTÁ ŠÍLENOST?

Dřevěná koupelna? A proč ne? Dřevo má pozitivní vliv na klima v místnosti a tedy i na zdraví. V koupelně navozuje dokonalou harmonii mezi tím, co je přirozené a co je funkční. Dřevo zcela změní vzhled koupelny. Nikdy není nudná. Dřevo je velmi univerzálním materiálem, který se skvěle kombinuje i s klasickými obklady, ale i s betonem, sklem, ocelí a přírodním kamenem. Dřevo v koupelně vám rozbije chlad a udělá prostor příjemnější, útulnější a vizuálně zajímavější. Dřevo je prostě fantastické.

PRAKTICKÉ DŮVODY, PROČ MÍT DŘEVĚNOU KOUPELNU

Důvodů, proč mít dřevo v koupelně, je celá řada. Dřevo je totiž nejstarší stavební materiál, který dokáže kouzlit v jakékoliv místnosti v domácnosti. Přináší pocit klidu a krásně voní. Posiluje spojení s přírodou a v konečném důsledku může přinést uklidňující a domácký vzhled prostoru. Dřevo přináší do interiéru teplo. Žádný jiný materiál vám neposkytne stejný pocit na dotek. Povrch prvotřídního dřeva je totiž jedinečný a neopakovatelný. Jeho kresba, nedokonalosti malé dírky a barevné rozdíly jsou detaily. Není tedy divu, že právě tento materiál dnes zažívá renesanci. Jeho využití pro interiérový design a stavbu je neuvěřitelně rozsáhlé. Používá se na stavbu, dřevěné podlahy, obklady stěn, nábytek, dokonce fasády dodávají budovám útulnost, jedinečný charakter a nadčasovou eleganci. Některé druhy dřeva jsou velmi elegantní a dávají vysokou hodnotu kusům nábytku, zvláště pokud jde o kvalitní výrobek.

NA CO SI U DŘEVA V KOUPELNĚ DÁT POZOR

Jenže pokud byste v koupelně použili běžné neošetřené dřevo, koledujete si o problém. Dřevo absorbuje vodu i vlhkost z místnosti, což je spojeno s rizikem trvalého poškození. Na dřevě se záhy objeví skvrny a deformace. Nijak neošetřené dřevo pak začne velmi brzy vlivem tepla, vlhka a páry hnít a plesnivět. A to přece nechcete. Proto, pokud chcete mít dřevo v koupelně, musíte ho správně používat. Tedy o dřevo správně pečovat a vybrat si do koupelny ten správný druh.

JAKÉ DŘEVO JE IDEÁLNÍ DO KOUPELNY?

Dřevo je možné rozdělit do několika tříd:

  • Do první třídy patří dřevo, které snese vlhkost minimálně, čili maximálně do 20 %.
  • V druhé třídě může být někdy dřevo vystaveno vlhkosti nad 20 %.
  • V třetí třídě může být dřevo běžně vystaveno vlhkosti nad 20 %.
  • Dřevo, které náleží do čtvrté třídy, může být vystaveno vodní páře, vlhkosti nad 20 % a čerstvé vodě.
  • Do poslední páté třídy patří to nejtvrdší dřevo, které je schopno odolat i slané vodě.

Do koupelny je nejvhodnější dřevo, které patří do čtvrté nebo páté třídy. Pokud však chcete do koupelny pořídit pouze koupelnový nábytek, měl by být vyroben ze dřeva, které náleží alespoň do druhé třídy. Pozor, v případě skříněk pod umyvadlo nebo desek pod umyvadly by vždy mělo jít opět o dřevo z čtvrté nebo páté třídy. Dřevo z čtvrté a páté třídy je tvrdé a těžké. No a mimo to se vyznačuje vysokou odolností vůči hnilobě, houbám a plísním. Jde například o teak, iroko nebo wenge, což jsou ale exotická tmavá dřeva. Pokud byste do koupelny raději chtěli světlé dřevo, doporučujeme se porozhlédnout po modřínu nebo borovici.

JAK PEČOVAT O DŘEVO V KOUPELNĚ

Jelikož vlhkost přispívá k degradaci dřeva v koupelně, je důležité ji udržovat na co nejnižší úrovni. S minimalizováním vlhkosti vám pomůže ventilace vzduchu, otevřené okno i dveře koupelny. No a v neposlední řadě byste si měli pořídit také odvlhčovač, který je v odstraňování vlhkosti ze vzduchu velmi efektivní. Pomoci může i to, když se nebudete sprchovat v tak horké vodě. Nebudete totiž produkovat tak velké množství páry. Mokré ručníky po koupeli nesušte v koupelně. V ideálním případě by se jakákoli voda v dřevěné koupelně měla okamžitě setřít, aby kapky nemohly proniknout do dřeva. Odolnost dřeva zvyšuje pravidelná impregnace dřeva moderními přípravky.

Celý článek: https://www.living.cz/drevo-koupelne-jde-dobrou-volbu/

Prozkoumejte

Zimní zahrada

Vytvoření zimní zahrady může být kouzelným způsobem, jak využít venkovní prostor terasy i během chladných zimních měsíců. Zimní zahrady, často

Více informací ⟶