Práce z domu. Home office. Slovní spojení, která nyní slyšíme ze všech koutů světa. Mnoho lidí se ocitlo doma, kde musí přizpůsobit své běžné životní prostory práci, což je mnohdy nelehký úkol. Proto vám nabízíme informace, které vám pomůžou připravit si domácí prostředí tak, aby bylo vhodné na práci i na běžný život. Inspirujte se.
Převážná většina lidí, kteří pracují z domu a vytváří si tzv. domácí kancelářské prostředí, pracuje na počítači. Zaměříme se tedy právě na správnou ergonomii pracovní prostředí při práci na počítači. Pro některé se možná situace nezměnila a domov byl jejich pracovním prostorem již dávno. Věřím, že i ti zde najdou přínosné informace a inspiraci, jak svoji pracovnu či domácí pracovní koutek vylepšit. Nahlédněte také do naší fotogalerie pro mnoho inspirace a dobrých nápadů.
Fotogalerie:
Home office
Pro mnohé překvapení, pro jiné vlastní zkušenost, ale pravdou je, že ne vždy musí být práce z domu tzv. výhrou v loterii. Představa, že si můžeme s časem nakládat, jak chceme, se velmi rychle rozplyne, když zjistíme, kolik sebekázně je třeba pro pořádný pracovní výkon a jak složitá je organizace času, když do něj vstupují jiné elementy.
Ne každý si doma může dovolit vyhradit celou místnost, ze které by pracoval. Mnohdy home office obnáší sezení v nějakém koutě místnosti se sluchátky. Právě proto považujeme za důležité připomenout obecně známý pojem ergonomie pracovního místa – pravidla, která bychom měli v zájmu vlastního zdraví dodržovat nejen v kanceláři, ale i na home office.
Ergonomie pracoviště
Ergonomie pracovního místa u počítače v sobě zahrnuje techniky a prostředky, jak přizpůsobit pracovní místo našim fyzickým a duševním potřebám. A to v kanceláři i na home office. Souvisí také s bezpečností a ochranou zdraví při práci. Jaké základní ergonomické parametry je důležité sledovat?
Židle k počítači
Jednou ze základních nutností a vybavení každé kanceláře je stabilní a nastavitelná židle k počítači. V rámci práce z domu to nemusí být přímo kancelářská židle, ale měla by jít lehce upravit tak, aby šlo správné sezení nastavit k proporci postavy uživatele. Konstrukce židle musí být pevná.
Sedák židle
Sedák každé pracovní židle by měl mít pevný potah a měl by poskytovat možnost nastavitelnosti – lze ho zvýšit či snížit, úhel sklonu dopředu a vzad, případně pojezdový dopředu a dozadu. Některé židle mají sedák upevněný na speciálním pohyblivém pérku, které slouží k tomu, aby sedící zapojoval různé svalstvo na těle. Na podobné bázi jsou založeny i sedací balanční podložky, které bývají často upravené do vzoru masážního ježka a umisťují se na sedák židle.
Pracovní stůl
Správné rozměry a vhodná výška pracovního stolu splňují předpoklady zdravého sezení, pokud máme správnou polohu a sklon horní končetiny, tedy ramene, nadloktí, lokte, předloktí a ruky.
Pracovní deska
Desku pracovního stolu volíme matnou, aby neodrážela světlo, které působí nepříjemně na oči. Z pravidla bývá pracovní deska ve výšce 72 cm nad zemí. Pokud je někdo nižšího vzrůstu, potřebuje o něco nižší stůl. Ideálním výsledkem je přirozené držení rukou v úhlu 90° či o trochu větším. Důležitým faktorem je jednoduchá nastavitelnost všech komponent našeho počítače (obrazovka, její sklon, výška, přiblížení a oddálení od obličeje klávesnice, myš atd.), aby bylo možné měnit jejich uspořádání. Můžeme tím odstranit diskomfort, který při sezení u počítače hrozí.
Ergonomie sezení u počítače má několik jasných pravidel
Závěrem jsme pro vás shrnuli v několika bodech, co všechno je pro práci na home office u počítače důležité dodržovat, nechceme-li se v budoucnosti zabývat závažnými zdravotními problémy, které se mnohdy ukážou až za několik let. Tady jsou:
- výška sedáku a sklon zádové opěrky nám umožňují pohodlné sezení,
- záda jsou vzpřímená a zadek co nejvíc vzadu,
- uši, ramena a boky jsou v jedné přímce,
- výška stolu je při sedu stejná s výškou loktů,
- lokty držíme při těle,
- nadloktí a předloktí svírají úhel 90°,
- lýtko a stehno svírají v koleni úhel 90°,
- chodidlo je celou plochou položeno na podlaze.
Tip pro vyšší produktivitu
Pro vyšší produktivitu práce se doporučuje každých 60 minut krátká pár minutová přestávka k protažení těla, odpočinku očí a hlavy. A to nejen na home office, ale i běžně v kanceláři.
Připravili jsme si pro vás fotogalerii, ve které se můžete inspirovat, jak skloubit vybavení, které potřebujeme k práci, s interiérem domu. Prohlédněte si vybavení, které je elegantní, vkusné a zároveň funkční. Pravděpodobně ne vždy splňuje všechna pravidla správné ergonomie, ale mnohdy jsou jakýmsi kompromisem mezi krásou, vkusností, potřebností a zdravím. Je však stále lepší kompromis, než práce u jídelního stolu na jídelní židli, která se nám „ale přece“ hodí do interiéru.
Věříme, že se inspirujete a zařídíte si pěkné a zdravé domácí pracovní prostředí.
Zdroj informací: bezpecnostprace.info
Celý článek: https://www.drevostavitel.cz/clanek/home-office