I kuchyň může být útulná a praktická

Stavíte nový dům a pomalu, ale jistě se blíží jeho zařizování? Přemýšlíte, jak svůj domov proměnit ve skutečný domov, kam se budete rádi vracet? Kromě útulného obývacího pokoje a pohodlné postele do ložnice nezapomeňte ani na kuchyň. I ta by měla být útulná.

Bez dobře zařízené kuchyně se neobejdete

Možná si říkáte, že nepatříte mezi žádné světové kuchaře a kuchařky, takže zařízení kuchyně vás až tolik nepálí. Jasně, sporák, troubu a ledničku si pořídíte, nějakou tu kuchyňskou linku taky, ale proč zařizování téhle místnosti věnovat tolik pozornosti? Odpověď je jednoduchá. Právě tady se odehrává celá řada věcí.
Kuchyň není jen místem, kde se připravují snídaně a svačiny nebo vaří oběd či večeře. Kuchyně je místem, kde se setkáváme a povídáme si. Schválně, zavzpomínejte na svoje dětství a odpovězte si na otázku, kde se odehrávala většina vašich hovorů s maminkou? Není to náhodou právě ta kuchyň?

Záleží na uspořádání kuchyně

Když už se do zařizování kuchyně pustíte, je třeba se zamyslet nad prostorem, který máte k dispozici a uspořádání mu přizpůsobit. Jinak budete postupovat při zařizování kuchyně do paneláku, jinak i kuchyně v rozlehlém rodinném domě.
Podívejte se na volný prostor, který máte k dispozici a pokuste se představit si, jak by ta kuchyň mohla vypadat, co vše do ní dáte. Že vám představivost chybí nebo chcete mít jistotu, že vše klapne, jak má? Zkuste online plánovač kuchyní, třeba ten od IKEA, nebo si zajděte do kuchyňského studia.

Na jaké rozložení kuchyně vsadíte?

Tam, kde řešíte každý centimetr místa, kterého není nazbyt, se hodí rohová kuchyně do L.
V paneláku nebo na koleji, kde jsou prostory malé a úzké, si budete muset vystačit s jednořadým uspořádáním kuchyně.
Máte k dispozici dostatek prostoru? Dejte přednost kuchyni do U, která vám poskytne komfort mnoha úložných prostor.
Co takhle kuchyně do G? Kuchyně s ostrůvkem?

Uspořádání pracovní plochy kuchyňské linky (Zdroj: IKEA)

Jaký styl kuchyně vybrat?

Kuchyně nesmí nijak dráždit, měla by být v souladu i s ostatním vybavením u vás doma. Kuchyňská linka má ladit i s podlahou. Mezi oblíbené styly patří rustikální kuchyně, kterou charakterizují přírodní materiály, skandinávský styl, pro který je typická jednoduchost a čistý design, styl Provence nebo kuchyně v moderním stylu. Ta respektuje aktuální trendy i požadavky.
Víte, že si můžete vybrat i barvu kuchyně? Hnědá, bílá a zelená, které známe z dřívějška už doplnila i červená, modrá, šedá, černá a další.

Nepodceňujte kvalitu

Vybrat si rozložení kuchyně a její styl je důležité, podcenit byste ale neměli ani kvalitu zpracování. Právě od něj se totiž odvíjí životnost kuchyně, no a co si budeme povídat, kuchyň si nepořizujeme každý měsíc ani každý rok. Když chcete, aby vám dlouho sloužila, raději do ní zainvestujte a vsaďte na kvalitu.

Moderní kuchyně v minimalistickém stylu (Zdroj: IKEA)

Náš tip na závěr: Kuchyň rozdělte na 4 zóny

Každá kuchyň by měla být rozdělena na několik zón, abyste měli vždy všechno pěkně po ruce a čas strávený v kuchyni měl smysl.
První zónou je varná zóna, kde své místo najde sporák, trouba, mikrovlnná trouby, varná konvice a samozřejmě i odsavač par. Je to zóna, kde se vaří, takže sem můžete dát i další spotřebiče, které pro tepelnou úpravu potravin využijete.
Na varnou zónu by z každé strany měla navazovat přípravná zóna, v její blízkosti oceníte i odkládací zónu, jejíž součástí by měla být i spíž nebo jiné místo, kam uložíte suroviny.
Poslední je mycí zóna, jejíž součástí je dřez, odkapávač nádobí a myčka. Klidně může být situovaná u okna, aspoň na to mytí lépe uvidíte. Prostor pod dřezem se dá využít jako místo pro odpadkový koš.
Víte, že v kuchyni je potřeba docela hodně úložného prostoru? Možná se to nezdá, když pak před sebou ale máte hromady nádobí, hrnců, talířů, několik spotřebičů a další věci, které potřebujete někam uložit, to se pak jeden kolikrát nestačí divit. Myslete na to dopředu a využijte každý volný prostor.

Celý článek: https://www.ceskestavby.cz/clanky/i-kuchyn-muze-byt-utulna-a-prakticka-31376.html

Sdílejte nás na sociálních sítích:

Rady, tipy a inspirace

Líbí se vám náš projekt? Podpořte nás!

Zaslané finanční prostředky budou použity na tvorbu zajímavých článků a nejrůznějších recenzí. Darovaná částka je zcela na vašem uvážení, v QR kódu je přednastavená částka 10 Kč.

Prozkoumejte