Jak si zařídit domácí kancelář

Práce z domova neboli práce formou home office rozděluje lidstvo na dva tábory. Jedni z nich nedají na práci z domu dopustit a ti další jsou zarytí odpůrci, kteří doma postrádají produktivitu. Ať tak či onak, v poslední covidové době si tento typ práce vyzkoušelo mnoho z nás.

Proč je home office tak populární: fenomén dnešní doby

A co je na home office tak populární? Asi nejvíce to může definovat slovo volnost. Vy si určíte, zda budete pracovat od rána či až odpoledne. Tedy většinou. Samozřejmě existují firmy, kde vyžadují vaši online přítomnost během běžné pracovní doby. Jednou z hlavních výhod režimu home office je také absence dojíždění do práce. Už žádné stresy v kolonách nebo přecpané autobusy. A co si budeme povídat, zejména ženy ušetří spousty času s přípravou outfitů a líčením.

A pro ty, kterým se práce z domu zalíbila a zůstali u ní nastálo, máme hned několik tipů, jak si zařídit domácí kancelář tak, aby se vám v ní pracovalo co nejpříjemněji – a zároveň abyste doma byli co nejproduktivnější. Protože nestačí jen tak zasednout s notebookem na pohovku. Je nutnost vytvořit si svůj stylový pracovní koutek.

Hlavní otázky před vybavením domací kanceláře

Před tím než se ale do zařizování domácí kanceláře pustíte, měli byste si zodpovědět pár otázek:

 1. Co vše budete v kanceláři dělat?
 2. Jaký typ práce budete vykonávat?
 3. Budou vás navštěvovat klienti?
 4. Budou vás navštěvovat kolegové?
 5. Budete skladovat zboží?
 6. Jaké vybavení potřebujete?
 7. Kdy budete většinou pracovat?
 8. Budete uskutečňovat konferenční hovory?
 9. Uskutečníte někdy videokonferenci?

Právě po zodpovězení těchto otázek budete mít jasnější představu o tom, jak by měla vaše kancelář vypadat. Zda stačí jedna židle nebo jich potřebujete více i pro zákazníky. Zda potřebujete místo na zboží atd.

Jak si zařídit domácí kancelář (home office): krok za krokem

Máte zodpovězeno? Výborně. A nyní už se můžeme pustit do praxe, a to pěkně krok za krokem. Postupujte podle následujících bodů a můžeme vám zaručit, že se vám v takové kanceláři bude pracovat jak se říká od ruky.

Hledejte okna

První bod je velmi důležitý. Nechcete si přece vytvořit kancelář v temné kobce. Přirozené světlo je základ, který můžete doplnit dalším osvětlením. Přirozené světlo zvyšuje produktivitu a je mnohem zdravější než umělé osvětlení.

 

Vyhněte se hluku

Ne, nedělejte si kancelář hned vedle obývacího pokoje, kam doléhá zvuk televize a hlasy vašich dětí. K práci potřebujete klid. Vyhledávejte tedy kouty tišší směřující například do zahrady, kde vás nebudou rušit žádné okolní vzruchy.

Vymalujte místnost

Možná máte tendence to podceňovat, ale příjemná barva místnosti podporuje vaše soustředění, tak na to myslete až budete volit barvu výmalby. Raději se vyhněte křiklavým barvám jako je červená či tmavě fialová. Příjemněji působí neutrální paleta barev a navíc je velmi trendy.

Najděte útulný kout

Nedělejte si hlavu z toho, že nemůžete vyčlenit celou místnost na vaši domácí kancelář. Zapojte svého kreativního ducha a přeskládejte nábytek tak, aby vám třeba v obýváku nebo v kuchyni vznikl malý pracovní koutek. Pokud je to alespoň trochu možné, vyhněte se ložnici. Pracovní kout ve stejné místnosti, kde spíte může narušit váš spánek.

Vyberte pohodlnou židli

Ne, opravdu nestačí si do kanceláře přisunout židli z kuchyně vždy, když je potřeba. V pracovním koutě budete přece jen trávit dost času. Za správnou ergonomickou židli vám vaše záda jednou poděkují.

Stůl k sezení nebo ne?

Podle vašich prostorových možností vyberte vhodnou velikost stolu. I když to může znít zvláštně, nemusíte vybírat jen stůl u kterého budete sedět. Pokud si na to troufáte, vyberte stůl u kterého budete stát. Existují výzkumy dle kterých je tento styl práce mnohem zdravější než sezení.

Vhodné osvětlení

Věříme, že jste dali na naše doporučení a vybrali si pracovní kout poblíž okna a máte tedy dostatek světla. Tak či tak budete potřebovat další zdroje světla. Pokud máte světla dostatek, postačí vám jen malá stolní lampa. V opačném případě je vhodné prostor doplnit stropním osvětlením.

Kam umístit počítač?

Samozřejmě, že zírat na monitor několik hodin v kuse rozhodně není žádné plus. Můžete však vše nastavit tak, abyste své oči zatěžovali co nejméně. Horní část monitoru by měla být umístěna na úrovni očí, případně níže. Při skenování monitoru tedy budete muset přirozeně přivírat oči a dojde tedy k jejich přirozenému zvlhčení.

Stačí vám jen notebook?

Jak technicky náročná je vaše práce? Vystačíte si s notebookem nebo potřebujete výkonnější počítač, více monitorů, myš a kvalitní klávesnici? Budete potřebovat také tiskárnu? To vše je třeba pečlivě zvážit.

Instalace programů

Teď už máte promyšleno, jaké zařízení v domácí kanceláři potřebujete.Nemyslete ale jen povrchně. Jste si jisti, že máte nainstalovány všechny programy, které ke své práci potřebujete? Pokud si kupujete například nový notebook, je možné, že získáte licence na kancelářské programy se slevou.

Rostliny nejsou jen na ozdobu

Snižují stres, uklidňují, čistí vzduch a navíc krásně vypadají. Zakomponovat rostliny do vaší kanceláře nestojí mnoho úsilí a navíc rozzáří vaši kancelář a také vaši mysl.

Stanovte si hranice

I když pracujete z domu, neznamená to, že budete mít čas na zábavu. Stanovte pravidla pro zbytek domácnosti. Ať už se to bude týkat dětí nebo dovádějících domácích mazlíčků. S partnerem se domluvte na tom, že ke své práci potřebujete klid a není tedy příjemné, abyste byli vyrušeni každých deset minut.

10 krásných tipů na vybavení vaší pracovny

Všeobecné rady k tomu, jak zařídit domácí kancelář už máme za sebou. Pojďme se však podívat na to, jak by opravdu mohla vaše kancelář nebo pracovní kout vypadat a co nesmí v takové domácí kanceláři chybět.

 1. Pořiďte si stůl s doplňky

Pokud chcete mít svůj pracovní stůl neustále urovnaný a zorganizovaný, je potřeba k němu pořídit doplňky jako jsou stojánky na psací potřeby, zásuvky na složky, šuplíky a podobně. Ideálně v barvě stolu, aby vše krásně ladilo. V takové kanceláři se budete cítit příjemně a zároveň budete mít vše potřebné po ruce.

 1. Police kam se podíváš

Použijte otevřené police k uspořádání všech potřebných věcí ve vaší domácí kanceláři. využijte dvě identické policové skříně, které umístíte na konce stěn. Do spodní části umístěte úložné boxy nebo koše, což bude působit uhlazenějším dojmem. Zajistěte také, aby knihy na policích nevypadaly příliš neorganizovaně, udržujte je v pořádku pomocí pevných a zároveň dekorativních zarážek.

 

 1. Kalendář nesmí chybět

Co by to bylo za kancelář bez kalendáře. Umístění kalendáře na zeď vám pomůže lépe sledovat vaše plány. Výsledek? Budete se cítit mnohem efektivněji a budete mít čas pod kontrolou.

 1. Stylové regály

Kostkové regály můžete kdykoli přemístit na jiné místo, doplnit boxy a velmi lehce se s nimi manipuluje. Umístit do nich můžete jak knihy, tak i šanony nebo třeba zboží pro zákazníky. Tento systém může být vaším nejlepším organizačním nástrojem. Krása krychlového systému spočívá v tom, že je přirozeně uhlazený, symetrický a dokonale vyvážený, aby působil organizovaným dojmem.

 1. Koše kam se podíváš

Stejně jako regály, tak i různé košíky a koše přinášejí do domácí kanceláře vzhled uspořádanosti.

 1. Organizéry jsou nutnost

Co by to bylo za kancelář bez organizérů, sešívaček a podobných pomůcek. Je to jednoduchý způsob, jak skrýt všechny ty papíry, které se zdržují kolem vašeho pracovního prostoru .Radíme si vše sepsat a objednat. Rozhodně je to jednodušší volba, než zběsile běhat po papírnictvích.

 1. Nechte se inspirovat

Připevněte výstřižky a fotky na nástěnku nebo zeď přímo za monitorem. Tímto způsobem jim poskytnete místo na výsluní a vyhnete se tomu, aby inspirativní obrázky ležely zapomenuty v hordách papíru. Je to také způsob, jak oživit obvykle nevyužitý prostor na zdi.

 1. Obklopte se krásou

Možná tento fakt podceňujete, ale pravdou je, že pokud se obklopíte hezkými věcmi, bude to na mít velmi pozitivní účinek na vaši mysl. Stačí k tomu malý policový díl, kam umístíte oblíbené upomínkové předměty, květiny nebo třeba rámeček s fotkou. Nepřehánějte to však a myslete na to, že v jednoduchosti je krása.

 1. Zvažte vestavěné skříně

Pokud máte dostatečný prostor a rozpočet, zvažte zavedení vestavěných skříněk, která zajistí organizaci a pořádek ve věcech. A máme pro vás zajímavý tip – klidně využijte kuchyňské skříňky. Stejně jako nádobí a příbory v nich dokážete uskladnit i kancelářské potřeby.

 1. Mějte vše potřebné na jednom místě

Vytvořte si kout, kam umístíte tiskárnu, nástěnku, dokumenty a kalendář. Výhoda seskupování základních položek do centralizované oblasti vašeho prostoru znamená, že máte okamžitý přístup k důležitým papírům a spotřebnímu materiálu, zabráníte jejich nesprávnému umístění a zaplnění ostatních oblastí vaší kanceláře. K vytvoření takového místa vám postačí malý jednoduchý stůl.

Shrnutí

A na závěr si ještě shrneme tipy, které považujeme za ty nejdůležitější, aby vaše produktivita v domácí kanceláři byla na vrcholu a vy se cítila spokojeně a příjemně.

 • Není nic nepříjemnějšího než pracovat v temné kanceláři nebo koutě. Dbejte na umístění pracovního stolu u okna a také doplňte dostatečným osvětlením.
 • Můžeme říkat nahlas, že inteligent se ve svém nepořádku vyzná. Většina z nás ale aspoň sobě přizná, že v uklizeném prostředí se pracuje tak nějak lépe.
 • Kancelář je hlavně funkční místnost, ale zaslouží si také pár zdobných prvků. A květiny v tomto případě skvěle poslouží.
 • Vyhraďte si pracovní dobu, přes kterou vás mohou rodinní příslušníci rušit jen v těch nejnutnějších případech.

Celý článek: https://www.westwing.cz/inspiration/interierove-napady/zarizeni-pracovny/jak-si-zaridit-domaci-kancelar/

Prozkoumejte

Zimní zahrada

Vytvoření zimní zahrady může být kouzelným způsobem, jak využít venkovní prostor terasy i během chladných zimních měsíců. Zimní zahrady, často

Více informací ⟶