Jak zútulnit panelákový balkon

panelákový balkon inspirace

Krok za krokem: Jak vylepšit panelákový balkon

Balkon u bytu v paneláku může dělat stejnou radost, jako velká luxusní zahrada. Někteří z nás mají štěstí a u panelákového bytu mají dokonce terasu nebo zimní zahradu. Pusťte se do rekonstrukce svého balkonu, abyste ho mohla využít naplno.

 1. Hledejte správnou inspiraci

  Podobný prostor, který se snažíte vybavit, před vámi již pravděpodobně někdo řešil. Hledejte inspiraci na internetu i v časopisech. Náš článek je dobrým začátkem.

 2. Vybírejte funkční řešení

  Do každého malého prostoru, nezáleží, zda se jedná o panelákovou ložnici, obývák nebo balkon, je vhodné vybírat multifunkční řešení, která šetří prostor.

 3. Naplánujte uspořádání

  Ve chvíli, kdy víte, k čemu budete balkon využívat a máte představu o jeho vybavení, začněte plánovat uspořádání nábytku v prostoru.

 4. Vyberte správný styl

  Na malém balkoně není prostor pro extravaganci, přesto najdete více stylů, které můžete využít. Vyberte si ten, který je vám nejbližší a veškerý nábytek do něj slaďte, abyste udržela harmonii.

 5. Vyberte barvy

  Stejně jako v ostatních malých prostorech, nejlépe budou fungovat světlé barvy. Můžete volit v odstínech bílé, béžové a šedé, i v dalších pastelových barvách.

5 Tipů: Jak udělat z balkonu v paneláku součást obýváku

Balkon nebo lodžie nabízí praktické rozšíření malého obývacího pokoje. Přes jaro, léto i teplejší měsíce podzimu tak můžete prostor, kde trávíte čas s rodinou a přáteli o pár metrů čtverečních zvětšit. Jak zařídit plynulý přechod mezi vnitřní a venkovní částí?

 1. Podlaha na balkon v paneláku nemusí být jen jednoduchá šedá dlažba. Pro splynutí obou částí vyberte stejný dekor, jako máte v obýváku.
 1. Stejný styl v obývacím pokoji a na balkoně zajistí jednotu. Zařídila jste obývací pokoj ve skandinávském stylu? Stejný design volte i na balkon.
 1. Jednotné barevné schéma je dalším krokem, jak zajistit, aby byl balkon skutečně součástí obývacího pokoje.
 1. Zasaďte balkonové i pokojové rostliny do květináčů ve stejném stylu a barvách.
 1. Zajistěte stejnou útulnost, jako v obývacím pokoji, abyste na balkoně ráda trávila čas s rodinou i odpočinkem u knížky.

Inspirace: Jak upravit balkon v paneláku 6x jinak 

Hledáte inspiraci na zařízení a dekoraci panelákového balkonu? Připravili jsme pro vás šest různých uspořádání, která následují trendy a mají praktické využití.

1. Minimalistický panelákový balkon

Minimalistické vybavení se do menších prostor hodí, protože udrží vzdušnost. Minimalismus nemusí být chladný a neútulný, stačí jednoduchou lavičku doplnit měkkou dekou a příjemným kobercem. Skvěle bude vypadat kovový nábytek a černobílé barevné schéma.

2. Tropický ráj na balkoně v paneláku

Chcete mít přes léto kdykoliv možnost utéct alespoň v myšlenkách na pláž? Pořiďte ratanový nábytek a dekorace vyberte v zářivě žluté barvě, která pozvedne náladu i v zamračených dnech. Pro dokonalé tropické aranžmá nesmíte vynechat houpací síť.

3. Idylický panelákový balkon ve venkovském stylu

I na balkoně v panelovém domě se můžete cítit jako na venkovské chatě. Zvolte jednoduchý dřevěný nábytek, doplňte ho příjemnými polštářky a nezapomeňte na okrasné květiny v truhlících. Vhodnou dekorací jsou nádoby ze smaltu nebo proutěné koše.

4. Moderní balkon v panelovém domě

Tíhnete spíše k jednoduchému modernímu vybavení, než k venkovskému stylu? I to můžete zvolit na balkon. Vyberte nábytek jednoduchých linií v neutrálních barvách jako je šedá nebo světlé dřevo a doplňte jej jen pár barevnými akcenty. Můžete zvolit i praktický nábytek z pevného plastu.

5. Elegantní balkon ve francouzském stylu

Přála byste si posedět každé ráno před pařížskou kavárnou? Vytvořte si stejnou atmosféru přímo u bytu na balkoně, ať bydlíte kdekoliv. Správná volba bude zdobený kovový nábytek otočený směrem do ulice. Nezapomeňte na polštářky, díky kterým bude posezení příjemnější a na svíčky pro romantickou atmosféru.

6. Balkon připravený na nedělní brunch

Chcete si užít hostinu na čerstvém vzduchu? Nepotřebujete velkou zahradu, v pár lidech se dá nedělní brunch i večeře zvládnou i na balkoně v paneláku! Pokud oželíte místo na opalování, na běžný balkon se vám vejde pěkný jídelní stůl pro 4–6 lidí. Nezapomeňte na pěkné prostírání a nádobí, v kurzu jsou přírodní materiály jako je len a keramika.

7. Kancelář na balkoně v paneláku

Hledáte inspiraci na praktické využití panelákové lodžie? Pokud potřebujete pracovat z domova a nemáte prostor na plnohodnotnou kancelář, uzavřený balkon může být řešením. Extra metry tak využijete celoročně. Výhodou je dostatek přirozeného světla i naprosto nerušený prostor odtrhnutý od zbytku dění v domácnosti.

Jak vybrat nábytek na panelákový balkon

Při výběru nábytku na malý balkon myslete především na praktičnost. Ideální jsou multifunkční a skladné kousky, zároveň je ale třeba myslet na okolní podmínky – nábytek by měl být z odolných materiálů, u kterých nebude problém se změnami teplot a s vlhkostí.

 • Zahradní nábytek: Vyberte typ a styl, který nejvíce sedí vašemu stylu a plánovanému využití. Pokud budete balkon využívat pro rodinné posezení, správná volba je pohodlná sedačka nebo křesla. Na brunch nebo večeři je praktičtější plnohodnotný stůl. Pohodlná houpací síť nebo závěsné křeslo zajistí perfektní odpočinek.
 • Paraván: Zástěna na balkoně vám pomůže udržet soukromí i na balkonech v nižších patrech nebo v místech, kde spolu domy blízce sousedí. Pokud máte lodžii, řešením mohou být i závěsy nebo žaluzie.
 • Slunečník nebo markýza: Za slunce na balkoně budete ráda při opalování. V horkých slunečných dnech je ale lepší být alespoň přes poledne schovaná.

5 zásad: Jak zařídit balkon v paneláku

 1. Začněte stavebními úpravami a podlahami.
 2. Rozmyslete si, k čemu budete balkon využívat.
 3. Vyberte styl, ve kterém budete balkon vybavovat.
 4. Navrhněte přibližné rozložení balkonového nábytku.
 5. Pomocí barev a dekorací balkon slaďte s obývákem.

Celý článek: https://www.westwing.cz/inspiration/zahrada/balkon-a-terasa/jak-zutulnit-panelakovy-balkon/

Prozkoumejte

Zimní zahrada

Vytvoření zimní zahrady může být kouzelným způsobem, jak využít venkovní prostor terasy i během chladných zimních měsíců. Zimní zahrady, často

Více informací ⟶