Japandi kuchyně aneb Když se Japonsko zasnoubí se Skandinávií

Japandi kuchyně budou v tomto roce vidět mnohem více než v předešlém roce. Plánujete novou kuchyň? Milujete minimalismus a funkčnost, ale klasický skandinávský styl se vám již okoukal? Tak to jsou pro vás kuchyně vyvedené v japandi stylu to pravé. Nevíte, co si představit? Pojďte se tedy seznámit.

depositphotos_557660262_l-1100x618.jpg

JAPANDI KUCHYNĚ

Japandi kuchyně jsou vyvedené v kombinovaném moderním trendu, kde se snoubí japonský design a skandinávský minimalismus. Japandi se ve světě designu objevil v roce 2016 a od té doby jeho popularita po celém světě jenom roste. Objevuje se nejen v kuchyni, ale v celém interiéru, kam vnáší harmonii a klid. Je to styl, který bojuje s nepořádkem, upřednostňuje udržitelnost a řemeslné zpracování. Vysoký důraz přitom klade na funkčnost. Okouzlí vás svými rovnými čistými liniemi, jednoduchostí, měkkostí, ale i barevností.

S JAPANDI MŮŽETE BÝT PŘIROZENÍ

Japandi styl upřednostňuje jednoduchost a neutrálnost. To však rozhodně neznamená, že je nevýrazný nebo nudný, a to i přesto, že preferuje především tlumené a uklidňující barvy, které jsou v zemitých tónech.

Barvy ve stylu japandi

  • Béžová je teplá neutrální barva, která se v japandi stylu objevuje více než hojně protože je spojena s přírodními materiály.
  • Bílá barva vyvedená v teplém tónu. Pozor nikoliv však studenou bílou, která navozuje pocit nemocnice. Vápenná omítka a terakotová omítka dodávají kuchyni na měkkosti.
  • Šedá, která se používá k vytvoření příjemné, klidné a uklidňující atmosféry. Působí útulným způsobem. Úzce je spjata s kameny, betonem.
  • Hnědá barva symbolizuje dřevo jako třeba dub, buk, jasan, kůru nebo terakotu. Kuchyňská linka vyvedená v tmavší hnědé barvě dodá kuchyni přirozenou texturu a hloubku prostoru.
  • Tlumené odstíny modré a zelené pak interiéru dodají šmrnc. Vůbec nejlépe si rozumí s tmavým dřevem.

FUNKČNÍ MINIMALISTICKÝ DESIGN

Japandi kuchyně je prostě uklidňující a uvolněná, vědomě upravená kuchyně, která má vše, co byste si mohli přát v praktickém prostoru s vysokým provozem. Kuchyně vyvedené v tomto stylu jsou proto lehké, vzdušné, minimalistické a s nulovou tolerancí k nepořádku. Čisté linie jsou pro ni klíčové. Samozřejmým materiálem je dřevo, jež dodá místnosti hřejivost a příjemnou atmosféru.

INVESTICE DO SVÝCH PRACOVNÍCH DESEK SE VYPLATÍ

Tento moderní trend lpí na kvalitních materiálech, které obstojí ve zkoušce času, a také i na precizním řemeslném zpracování. A proto se na pracovních deskách u japandi kuchyní rozhodně nešetří. Kvalitní pracovní desky z mramoru nebo kamene, totiž představují výborný způsob, jak lze v kuchyni navodit harmonický vzhled.

CHYBĚT NESMÍ TEXTURA

Dalším velmi významným prvkem stylu je textura. K dosažení textury v japandi kuchyni se přitom používají materiály výhradně přírodního původu. Mísí se v ní hladké a drsné textury. Tedy hladké dřevo s přírodní jutou, rákosem nebo ratanem v podobě drobných doplňků. Pro dosažení textury v prostoru proto patří na zem měkký tkaný koberec, na stůl lněný ubrus a do oken záclony.

SVĚTLO V KUCHYNI

Světlo v kuchyni je samo o sobě nezbytností. A japandi styl si dává obzvláště záležet, aby prostor kuchyní byl otevřený, dobře prosvětlený a příjemně osvětlený. Lampy by proto měly být decentní, vyrobené z přírodních materiálů, vysoce funkční (chybět by jim neměly praktické rukojeti, ani dálkové ovládání a podobně) a elegantní.

ROZUMNÝ VÝBĚR DOPLŇKŮ A DEKORACÍ

Při zařizování japandi kuchyně platí, že méně je více. Ty nejlepší japonské a skandinávské interiéry vyjadřují jednoduchost, každý předmět v kuchyni je proto bez zbytečných ozdůbek. Japandi oslavuje koncept danshari. To v podstatě znamená zbavit se věcí, které vyvolávají negativní pocity a které vás tíží a ponechat pouze ty věci které doopravdy milujete. Jelikož styl je o minimalismu a jednoduchosti, počet uměleckých děl by mělo být omezeno na minimum. Místo plné zdi obrázků raději jen jeden dva velké kusy skutečného umění.

Čeho však v japandi stylu není nikdy dost, jsou rostliny. Při zařizování interiéru rostlinami se japandi drží biofilního přístupu k designu, protože věří, že tím dosáhne větší svěžesti a pohody.

 

Celý článek: https://www.living.cz/japandi-kuchyne-aneb-kdyz-se-japonsko-zasnoubi-se-skandinavii/

Prozkoumejte

Zimní zahrada

Vytvoření zimní zahrady může být kouzelným způsobem, jak využít venkovní prostor terasy i během chladných zimních měsíců. Zimní zahrady, často

Více informací ⟶