Moderní kuchyně

Kuchyňský kout vytváří technologické srdce domácnosti, lidé se v ní ráno loučí a odpoledne znova setkávají. Jednou z jejích hlavních rolí je funkčnost. Kuchyně se pomyslně dělí na pracovní zóny, které jsou na sebe navázané tak, aby byla funkčnost kuchyně co největší. Proto při plánování kuchyně je potřeba dodržet návaznost jednotlivých zón, aby kuchyně splnila požadavky provozu.

V dnešní době už kuchyně přestávají být v odděleném prostoru, ale stávají se součástí společných prostor jako je jídelna nebo obývací pokoj. Takové kuchyni se říká obytná. Kuchyně by měla být navržena ve stejném stylu jako zbylá část okolního interiéru pro celkovou jednotu.

Tvar kuchyně

První bod, na který je potřeba se zaměřit při navrhování kuchyně, je ergonomie společně s celkovým tvarem kuchyně. Kuchyni můžeme mít lineární, do tvaru L nebo do tvaru U. Jakákoliv se dá následně doplnit i ostrůvkem. V menších prostorách se většinou volí do tvaru L kvůli úspoře místa, či menší lineární. Ve větších prostorách si můžeme následně dovolit udělat kout prostornější a připojit jmenovaný ostrůvek. Obecně platí pravidlo, že při navrhování kuchyně je snaha o co největší souvislou pracovní desku.

Ergonomie

Kuchyni si můžeme pomyslně rozdělit na základních 5 zón: zásoby, ukládání, mytí, příprava a vaření. V ideálním případě by na sebe měli přesně takto zóny navazovat. Kuchyně má být navržena tak, aby nám usnadnila práci. Základní pomůcka u typické kuchyně do L je si představit pomyslný trojúhelník a do každého jeho rohu umístit nejnavštěvovanější stanice: dřez, lednice a varná deska. Poblíž každého spotřebiče se do úložných prostor ukládají y produkty nebo nádobí potřebné k dané sekci. Pro praváky a leváky budou pracovní zóny rozvrženy zrcadlově.

Celý článek: https://nolimitsdesign.cz/2022/05/kuchyne/#inbox/_blank

Sdílejte nás na sociálních sítích:

Rady, tipy a inspirace

Líbí se vám náš projekt? Podpořte nás!

Zaslané finanční prostředky budou použity na tvorbu zajímavých článků a nejrůznějších recenzí. Darovaná částka je zcela na vašem uvážení, v QR kódu je přednastavená částka 10 Kč.

Prozkoumejte

Zimní zahrada

Vytvoření zimní zahrady může být kouzelným způsobem, jak využít venkovní prostor terasy i během chladných zimních měsíců. Zimní zahrady, často nazývané též oranžerie, poskytují příjemné

Více informací ⟶