Moderní obklady očima designéra

Obklady patří mezi eso v rukávu mnoha interiérových designérů, mě nevyjímaje. Při správném výběru dokážou v prostoru navodit kýženou atmosféru (komorní, uklidňující i energickou) a podtrhnout zvolený styl místnosti.

Volba správného materiálu, formátu, struktury i barevného odstínu však vyžaduje konceptuální myšlení v souvislostech, s čímž si často poradí jen zkušený profesionál. Nahlédněte pod pokličku práce designéra – nastíním vám, co vše musím při procesu výběru moderních obkladů zohlednit a co neopomenout.

Výběr obkladů nemůže probíhat izolovaně

Když si projdete nabídku e-shopů zaměřených na prodej moderních obkladů, určitě narazíte na pár kousků, nad kterými vaše srdce zaplesá a vnitřní já odpoví „tak tyhle chci“. Při návrhu interiéru ale tímto způsobem postupovat nelze. Konkrétní typ obkladů je třeba vždy vybírat s ohledem na konkrétní prostor a jeho ucelenou koncepci, ať už jde o atmosféru, či kombinaci se zařizovacími předměty. Jako designér si proto vždy zajistím vzorky obkladů a zkouším je kombinovat s podlahovou krytinou, dlažbami či materiály pro výrobu nábytku.

Důležitou roli hraje i praktičnost a náročnost údržby, a to zejména v prostoru koupelen. Z tohoto hlediska se často přikláním k velkoformátovým obkladům a dlažbám, které vypadají luxusně a současně se díky minimálnímu počtu spár snadno udržují.

Zásadní roli hraje věrnost a přirozený vzhled

Moderní obklad musí vynikat svým přirozeným a důvěryhodným vzhledem. Proto designéři upřednostňují přírodní materiály v čele s přírodním kamenem. Obklady z kamene patří vzhledem i vlastnostmi mezi nejlepší obkladové materiály vůbec. Snadno se udržují, svůj poutavý vzhled a jedinečnou strukturu si uchovají v podstatě navěky a uživatele neomrzí. Když s klienty řeším, na jaké materiály obklady vsadit, přírodní kámen jednoznačně doporučím.
Stejně je na tom luxusní dlažba z přírodního kamene, která je krásná na pohled a příjemná na dotyk. Při realizaci však musí klient počítat jak s vyšší cenou, tak náročnější instalací, která souvisí s vysokou hmotností materiálu.
Řešením jsou pak samozřejmě také imitace přírodních materiálů (kamene, dřeva). Při výběru keramické nebo betonové dlažby, která napodobuje strukturu jiného materiálu, ale musím jako designér vybírat obzvláště pečlivě. Aby byl obkladový materiál věrohodný a nepůsobil lacině, volím zpravidla z vyšších kvalitativních a cenových kategorií.

Designér se musí vypořádat s trendy i představami klientů 

Jako interiérový designér musím respektovat představy klienta a reagovat i na aktuální trendy nebo preferované architektonické směry. Do značné míry se to týká právě výběru obkladů, kterými lze kýžený styl umocnit či podtrhnout. Designové obklady stěn v retro stylu s květinovými motivy, patchworkem nebo zrnitou strukturou teraca jsou dobrým příkladem toho, co je v kurzu a současně do soudobého interiéru pasuje. Tyto výrazné designové obklady by však měly být v prostoru v přiměřeném množství, aby dokázaly zdůraznit konkrétní části interiéru. Kombinace s dalšími materiály pak vyžaduje o to pečlivější a opatrnější přístup.
Volba moderních obkladů je pro mě jakožto designéra velkou výzvou. Vždy musím zohlednit řadu faktorů, aniž bych se nechala zlákat aktuálními trendy, které po čase zpravidla pominou. Výběr nadčasových designů a materiálů v čele s přírodním kamenem je vždy sázkou na jistotu. Zásadní je vždycky dialog s klientem, který by měl být otevřený nápadům či výtkám designéra a jemuž bude důvěřovat.

Autor: Markéta Killi

Celý článek: https://www.urbaninterior.cz/-blog/moderni-obklady-ocima-designera

Prozkoumejte

Zimní zahrada

Vytvoření zimní zahrady může být kouzelným způsobem, jak využít venkovní prostor terasy i během chladných zimních měsíců. Zimní zahrady, často

Více informací ⟶