Netradiční materiály pro pracovní desky, díky kterým bude vaše kuchyň jedinečná

Kuchyně je srdcem domova, místem vaření, setkávání a vytváření vzpomínek. I když by měla být především praktická, i tady můžete ukázat svůj jedinečný styl. 

A proč ne třeba při výběru pracovní desky?  Díky velkému množství netradičních materiálů, které jsou dneska k dispozici, můžete být víc kreativní a vytvořit opravdu originální a jedinečnou kuchyni. 

Ať už je to beton, měď nebo sklo, každý si najde něco, co mu bude vyhovovat. Přečtěte si, jaké různé netradiční materiály jsou k dispozici a jak je použít k vytvoření nezapomenutelné kuchyně.

Úvod

Nejčastějšími  materiály na pracovní desky v kuchyních jsou 

  • laminát
  • masivní dřevo respektive spárovka
  • přírodní kámen
  • umělý kámen

Pokud ale toužíte po něčem jedinečném a neokoukaném, nemusíte se těchto tradičních materiálů nezbytně držet. Na trhu je z čeho vybírat. 

Co lze použít místo klasiky?

Beton

Beton je vysoce odolný materiál, který v poslední době zaznamenal nárůst popularity (nejen) coby kuchyňská pracovní deska. Je vynikající volbou pro ty, kdo zařizují interiér v industriálním stylu. Nemusí mít jen obligátní šedou barvu, dá se probarvit a nebo se dá použít k napodobení vzhledu jiných materiálů, například přírodního kamene. Pozor ale, že beton je přirozeně porézní, takže se musí povrchově upravovat. Výhodou betonové pracovní desky je, že dřez může být přímo součástí desky, ze stejného materiálu, a nevznikají žádné zbytečné spáry. Práce s betonem není nejjednodušší, proto ji rozhodně přenechte profesionálům.

Foto: Realizace betonové pracovní desky od firmy Créer (https://www.creer.cz/)

Měděná pracovní deska

Měď se v kuchyních používá už stovky let a v poslední době zaznamenala oživení popularity i jako materiál kuchyňské pracovní desky. Měď je mimořádně trvanlivý a robustní materiál, který je vysoce odolný vůči korozi, takže je pro kuchyně skvělou volbou. Při správné péči může měď vydržet až 50 let. Je to ale měkký kov, takže se může snadno promáčknout a poškrábat. Taková patina ale nemusí být na škodu, naopak. Může dodávat desce osobitý vzhled. Měď je kov velmi drahý, ale rozhodně jedinečný. Bude se hodit do kuchyní v industriálním i rustikálním stylu nebo ji lze kombinovat s jinými materiály a vytvořit tak modernější vzhled.

Foto: Pinterest

Skleněná pracovní deska

Sklo je zajímavým materiálem pro kuchyňské pracovní desky, protože se snadno udržuje a nevyžaduje žádnou další péči. Povrch je naprosto hygienický a díky moderním postupům výroby i velmi odolný proti poškození. Nemusíte se bát na desku odložit ani horký hrnec. Sklo nejvíc bude slušet moderním minimalistickým kuchyním. Skleněné pracovní desky lze vyrobit na zakázku v jakémkoli rozměru a barvě.

Foto: www.barevnaskla.cz

Pracovní deska z nerezové oceli

Nerezová ocel jako pracovní deska se běžně používá v profesionálních kuchyních. A je pro to dobrý důvod! Je to vysoce odolný, nekorodující materiál, který se snadno udržuje. Nerezová ocel může být kartáčovaná nebo leštěná, takže z ní lze vytvořit kuchyňskou pracovní desku s čistým, hladkým povrchem. Je vynikající volbou do moderní kuchyně.

foto: Pinterest

Kompaktní deska

Dnes už určitě neplatí, že pracovní deska musí být “tlustá”. Moderního minimalistického vzhledu dosáhnete použitím tenké desky. Tzv. kompaktní desky jsou mimořádně odolné a trvanlivé. Jejich zajímavostí je, že mají černé nebo bílé jádro, které na hraně vytváří zajímavý kontrastní prvek. Pokud by vám vadil, můžete volit bílou desku s bílým jádrem nebo naopak černou s černým. Povrch kompaktní desky může mít velké množství dekorů. 

foto: Realizace kuchyně firmy Kuchyně Stach 

Na co myslet při výběru materiálů kuchyňské pracovní desky

Při výběru materiálu pracovní desky je důležité zvážit faktory jako je barevné sladění s ostatními prvky kuchyně, odolnost a cena.

Zamyslete se nejdřív, v jakém stylu kuchyň navrhujete. Podle toho volte materiál. Samozřejmě v souladu s rozpočtem. A také k sobě buďte upřímní – vaříte hodně a pracovní deska bude muset zvládnout velký nápor? Volte raději odolnější materiály. Pokud v kuchyni plánujete hlavně vařit kávu a ohřívat pizzu v mikrovlnce, můžete si dovolit materiál choulostivější. Některé materiály vyžadují občasnou “velkou údržbu” – třeba masivní dřevo – pokud nemáte rádi známky každodenního používání – musíte ho zbrousit a znovu nalakovat. 

Imitace 

Pokud vás některý z výše zmíněných materiálů zaujal, ale narazili jste s jeho vysokou cenou, ještě nemusíte všechno vzdávat. Ke všemu dnes existují alternativy. Jestli jste se zamilovali třeba do betonu nebo mědi, ale cena originálních materiálů je mimo vaše finanční možnosti, určitě najdete pracovní desku z laminátu, který tyto materiály imituje. Cena desky z laminátu bude pro vaši peněženku určitě příznivější.

Závěr

Kuchyně je místnost, která se používá každý den, takže má smysl udělat si jí skutečně jedinečnou. Nemusíte se spokojit se stejnými starými “okoukanými” materiály.  Místo toho buďte originální a vyberte si něco, co vám bude vyhovovat po praktické stránce a zároveň to nemá každý

Celý článek: https://janapekna.cz/2022/12/netradicni-materialy-pro-pracovni-desky-diky-kterym-bude-vase-kuchyn-jedinecna.html

Prozkoumejte

Zimní zahrada

Vytvoření zimní zahrady může být kouzelným způsobem, jak využít venkovní prostor terasy i během chladných zimních měsíců. Zimní zahrady, často

Více informací ⟶