Častým dotazem v diskuzích, i na našich stránkách, je otázka barevného sladění interiéru. Jaké barvy vybrat pro pokoj, které pro ložnici ap. Odborník na interiérový design se vám pokusí v tomto článku podat ucelené vysvětlení této problematiky.
Vážené dámy, (muži jistě prominout, ale v této problematice mne většinou oslovují právě ženy). Velice často se mě ptáte, jak vymalovat byt ve kterém žijete. Jako tvůrce preferenčně strukturální metody psychologie staveb na ČVUT velice dobře chápu vliv barev na naše vnímání. Co je ale zajímavé, problematiku barev řeší ženy mnohem více než muži. I u nás doma, když jsme dokončovali naše nové bydlení, byla to má žena, která i když bych měl být já tím „odborníkem“ navrhla základní rozložení barev v našem bytě.
Ale teď již k věci. Rád bych Vám poskytl pár informací na téma barev v interiéru, na které se mě tak často ptáte..
Barvy jsou sí1y které působí na člověka a vyvolávají pocity pohody nebo nelibosti, aktivitu či pasivitu. Použití barev v podnicích, úřadech a školách podněcuje nebo oslabuje výkon, v nemocnicích přispívá k ozdravení člověka.
VLIV BAREV NA ČLOVĚKA JE ZPROSTŘEDKOVÁN
a) fyziologickým působením barev. Rozšíření či zúžení místnosti
b) bezprostředním vlivem impulsů, které vycházejí z jednotlivých barev.
Nejimpulsnější je oranžová , následuje žlutá, červená, zelená, purpurová. Nejméně impulsivní je modrá, zelenomodrá a fialová (studené a pasivní barvy). Impulsivně bohaté barvy jsou vhodné pro malé plochy v prostoru, chudé barvy pak pro velké plochy. Teplé barvy působí aktivně, podněcují, příp. rozčilují. Studené barvy naopak působí pasivně, uklidňují a zvroucňují.
Teplé a světlé barvy ve směru shora duchovně podněcují, ze stran oteplují, přibližují, zespodu odlehčují, zvedají.
Teplé a tmavé barvy ze shora uzavírají a jsou důstojné, ze strany obklopují, zespoda působí bezpečně při chůzi i uchopení.
Studené a světlé barvy shora zesvětlují, uvolňují, ze strany odvádějí stranou, zespoda působí hladce, podněcují k běhu.
Studené a tmavé barvy působí shora hrozivě, ze strany studeně a smutně, zespoda těžce a stahují dolů.
Bílá je barva absolutní čistoty a pořádku. Při barevném uspořádání prostoru hraje bílá hlavní roli, odděluje ostatní barevné skupiny od sebe neutrální plochou, zesvětlením oživuje a člení.
Jako barva pořádku je bílá vhodná pro skladovací prostory, šatny atp..
Barvy a místnosti v bytě:
Na www.styltex.com máte možnost si otevřít 3D místnost s možností vyladit si barvy stěn, dekorací, podlahy a potahů. Doporučuji si vyzkoušet, jak by na Vás kombinace barev působily.
Doporučuji:
Barvy vždy do místnosti ve dvou odstínech. Světlé na strop a dvě na sebe kolmé stěny a tmavé na opačné kolmé stěny, které jsou naproti oknu. Světlé barvy do pokojů orientovaných severně.
MODRÁ – LOŽNICE – STUDENÁ BARVA
Nahoře světlá studená barva (shora zesvětluje, uvolňuje, ze strany odvádí stranou – tmavá barva tvoří harmonický protiklad), koberec teplý světlý (zespodu odlehčuje, zvedá.)
ŽLUTÁ – PRACOVNA – POKOJ – LEHKÁ BARVA
Nahoře světlá teplá barva (ve směru shora duchovně podněcuje, ze stran otepluje, přibližuje, zespodu odlehčuje, zvedá.) Tmavá teplá barva ze strany obklopuje
ČERVENÁ (OKR, FIALOVÁ, HNĚDÁ) – KUCHYNĚ, OBÝVACÍ POKOJ, AKTIVNÍ BARVA
Nahoře světlá teplá barva (ve směru shora duchovně podněcuje, ze stran otepluje, přibližuje, zespodu odlehčuje, zvedá.) Tmavá teplá barva ze strany obklopuje – červená má menší intenzitu impulsů než žlutá – více si člověk odpočine
Ostatní kombinace:
zelená – koupelna – pasivní, ale ne úplně studená – člověk relaxuje
bílá – šatny
Dětské pokoje by měly být výrazně barevné, inspirativní…viz dětské tapety, samolepky oblíbených postaviček (Bob Builder, myšák Myckey, krteček atp…), nebo použití několika barev malby.
Na závěr bych chtěl zmínit určité nebezpečí v použití vzorů, jako rostliny, geometrické útvary atp. Vzory je nutné opravdu promyslet, protože velice rychle se člověku znelíbí. Jednoduché plochy mnohdy vydrží v zorném poli našich kladných emocí déle.
Celý článek: https://www.living.cz/prakticke-rady-pri-navrhu-interieru-barvy/