Celosvětový trend posledních let je ekologické a udržitelné řešení ve všech oblastech života.
Stejně tak na tom je i architektura a interiérový design. Jak přeměníme naše domovy v ekologické? Měli bychom se snažit používat co nejvíce ekologické a přírodní materiály. Samozřejmostí je třídění a především eliminace odpadu. A v neposlední řadě bychom se měli obklopovat zelení. Rostliny v interiéru jsou skvělou dekorací a mají pozitivní vliv na naši psychiku a zdraví. Často se skloňují i nízkoenergetické a pasivní domy, ale o nich zase příště.
Rostliny a zeleň přinášejí do interiéru kus živé přírody. Živé rostliny nemají pozitivní vliv jen na psychiku člověka, ale i na kvalitu ovzduší v bytě. Klimatizační a rekuperační větrací jednotky, v zimě zase topení — to vše snižuje vlhkost vzduchu a právě rostliny pomáhají vzduch přirozeně zvlhčovat. Produkují kyslík a naopak pohlcují škodlivý oxid uhličitý, absorbují škodlivé látky, jako je například formaldehyd a snižují prašnost v prostředí.
Zelené vertikální zahrady. Jde o rostliny, které vyrůstají v hydroponii s umělou závlahou nebo na ploše rozdělené do malých nádob — tento systém se nazývá i vertikální kaskádová zahrada. Jedná se o systém vzájemně propojených truhlíků, do kterých jsou vkládané jednotlivé malé květináče s rostlinami. Systém je jednoduchý na instalaci i údržbu. K instalaci, podle zvolené varianty, potřebujeme přívod vody, odpad (existují i varianty bez odpadu a přívodu vody), elektrickou zásuvku a osvětlení. V případě, že některá z rostlin uhyne, tak ji můžete jednoduše vyměnit.
Foto Němec Cascade Gardens
Jsou tou nejjednodušší, ale velmi efektivní formou, jak dostat rostliny do interiéru. Květináče mohou být jen příjemným doplňkem na stole nebo prvkem, který prostor opticky předělí. Existuje nekonečně mnoho možností — barev, velikostí, materiálů. Květináče vždy vybíráme s ohledem na interiér — například v minimalistickém interiéru mohou být barevným a materiálovým akcentem.
Rostliny zavěšené ze stropu jsou dalším skvělým atypickým prvkem. Zavěšením změníme pohled na místnost a opticky tak zaplníme prostor mezi nábytkem a stropem. Možností jsou například Kokedamy a Tillandsie. Kokedama v doslovném překladu znamená mechová koule. Jde o rostlinu v kulatém balíku zeminy, který je obalený mechem. Kokedamu můžete koupit anebo si ji jednoduše vyrobit doma. Tillandsie (česky kykytky) jsou vhodné do místností, ve kterých je vlhko a světlo. Prosvětlená koupelna je tedy ideálním místem. Pokud ale nepatříte mezi šťastlivce vlastnící koupelnu s denním světlem, tak nevadí. Umístěte je do jiné místnosti, důležité je ale časté rosení.
Zeleň v interiéru nemusí být jen dekorativním prvkem, může být i součástí běžného života v domě. Může se stát funkční částí vaší kuchyně. Pokud rádi vaříte a používáte voňavé bylinky — vytvořme v kuchyni vaší malou bylinkovou zahrádku.
Zeleň má vždy své místo v návrhu interiéru od Seči. Právě naše minimalistické interiéry vyžadují kontrastně nesouměrnou, divokou a chaotickou přírodu. Navrhneme vám, jak zeleň umístit a pomůžeme s jejím výběrem za pomoci zkušených květinářů.
A nemusí jít jen o interiéry. Snaha o propojení interiéru s exteriérem, například přes velké skleněné plochy, je jednou z našich zásad při navrhování.
Napsal Jakub Seči
Celý článek: https://seci.archi/blog/priroda-v-interieru/