Proměna domu vás nadchne, z neobývané půdy mají luxusní podkroví

I starý dům může chytit druhý dech. Vyprávět by o tom mohli manželé Hučkovi, kteří zdědili po prarodičích domek ze 70. let minulého století. Získali obydlené, ale už nevyhovující přízemí, k tomu zcela nevyužitou půdu. Výsledek rekonstrukce? O třetinu větší obytná plocha a místo 2+1 dispozice 4+1.

Manželé Hučkovi ze Šaly vždy snili o tom, že budou bydlet v domě s nízkou spotřebou energie a s velkou zahradou. Mají permakulturní zahrádku (funguje na principu udržitelnosti a samostatnosti, bez větších zásahů člověka), třídí odpad, sázejí stromy a květiny, zakládají komposty a odmalička k tomu vedou i své děti Kristýnku a Daniela.

Dům po rekonstrukci – podhled z ulice

„Pro nás je důležité zanechat po sobě co nejmenší uhlíkovou stopu a tato rekonstrukce je šitá přesně na naše potřeby,“ vysvětluje majitel domu Jozef Hučko, proč zareagovali na výzvu společnosti Velux a stali se ambasadory iniciativy RenovActive na Slovensku, což je koncept cenově dostupné renovace budov v nízkoenergetickém až pasivním standardu.

Návrh budoucího vzhledu domu je okamžitě nadchl. „Z vizualizací jsme byli nadšeni, návrh rekonstrukce se nám hned velmi líbil,“ říkají manželé. Čtyřčlenná rodina se po rekonstrukci dočkala nejen větší obytné plochy (nově 115 m2), lepší dispozice a dvou nových koupelen, ale také zvýšení energetické úspornosti až o 80 %.

Obytný prostor i v podkroví

Původní čtvercový dům měl v přední části dva „parádní“ pokoje s okny do ulice a zadní část s několika menšími místnostmi sloužila hlavně jako servisní zázemí. Právě do zadní části domu se nyní přesunulo obytné srdce domu. Velké prosklené plochy a otevření obytného prostoru směrem do zahrady propojilo dům s okolím.

„Z architektonického hlediska jsme zachovali původní výraz domu. Drobnými stavebními úpravami jsme vyčistili půdorys, jinak jsme dispozici spodního podlaží neměnili. Zachovali jsme původní trámy či cihly, z nichž jsme vyzdili stěnu v nové koupelně. Ze stavby domu jsme neodvezli žádnou suť, snažili jsme se totiž vše recyklovat. A podařilo se,“ komentuje rekonstrukci Marek Petrík, architekt společnosti Velux.

„Moderní vzhled jsme docílili výběrem materiálů. Kouzlo domu se projevuje v drobných detailech, jako je například hladká krytina nebo hranaté okapy. Uvnitř jsme se zaměřili zejména na vytvoření komfortního bydlení. Na to nám stačily jednoduché kroky a materiály, které podporují zdravé mikroklima,“ pokračuje.

Přestavbou podkroví vznikl prostor s velkým množstvím přirozeného světla, účinnějším větráním a lepší regulací tepla. Zvětšovat obytnou plochu díky využití podkroví je ekonomičtějším řešením než přístavba, protože nemusíte budovat základy, podlahu a střechu.

„Propojení obytného prostoru se zahradou a jeho otevření do krovu přineslo domu zcela novou kvalitu bydlení,“ říká Martin Doršic, autor projektu.

Světlo v každé místnosti

Přirozeného světla není nikdy dost, proto architekti navrhli nejen velká fasádní a střešní okna, ale i světlíky či světlovod do koupelny v přízemí. Vyrovnané rozložení oken zajišťuje příjemné a světlé vnitřní prostředí s velkým množstvím vzduchu v každé místnosti a v každém patře.

K tomu přispívá i otevřená schodišťová šachta, která zajišťuje kvalitnější distribuci denního světla do všech pater včetně centrálních místností a účinné větrání prostřednictvím komínového efektu, který současně pomáhá odvádět vlhký odpadní vzduch střešními okny v horní části schodiště, přičemž otevřenými okny a dveřmi proudí do domu čistý vzduch.

Koncept rekonstrukce zahrnuje i zateplení fasády a střechy. Zlepšení parametrů obálky domu spolu s moderním systémem vytápění a dynamickým venkovním stíněním optimalizuje energetické parametry a zvyšuje tepelný komfort bydlení.

Společnost Velux, která je iniciátorem rekonstrukce RenovActive, věří, že projekt ze Šaly bude sloužit jako vzorový příklad řešení obnovy stárnoucího bytového fondu nejen na Slovensku, ale i v okolních zemích.

O projektu

„Největším problémem rekonstrukcí je, že lidé nevědí, kde začít. Naším cílem je proto ukázat finančně dostupné možnosti rekonstrukce ve smyslu zdravého bydlení v našich poměrech,“ říká Zdeněk Okáč ze společnosti Velux.

Koncept cenově dostupné renovace budov v nízkoenergetickém až pasivním standardu s názvem RenovActive je odpovědí společnosti Velux na výzvy, které s sebou přináší alarmující stav stárnoucího bytového fondu v Evropě.

Iniciativou se firma rozhodla aktivně podpořit urychlení renovačních procesů a pilotní projekt úspěšně zrealizovala symbolicky v belgickém Bruselu, ve městě, kde se koncentruje tvorba evropské legislativy. Poté se projekt úspěšně přestěhoval i na Slovensko.

Projekt má inspirovat, jak mohou lidé svůj dům renovovat finančně optimálním způsobem a získat domov, který splňuje parametry ve třech zásadních kategoriích: kvalita bydlení, vliv na životní prostředí a náklady na provoz. Výsledný dům je tedy nejen energeticky efektivní, ale přináší svým uživatelům maximální komfort a zdravé vnitřní prostředí.

 

Celý článek: https://www.idnes.cz/bydleni/rekonstrukce/rekonstrukce-stareho-domu-a-nevyuzivane-pudy.A230428_131127_rekonstrukce_rez

Líbí se vám náš projekt? Podpořte nás!

Zaslané finanční prostředky budou použity na tvorbu zajímavých článků a nejrůznějších recenzí. Darovaná částka je zcela na vašem uvážení, v QR kódu je přednastavená částka 10 Kč.

Prozkoumejte

Výstava „Perennials“

18.05 – 16.06.2023 Vernisáž 18.05 od 19:00 Kurátor: Radek Wohlmuth   Vytvarkině: Kateřina Ondrušková Autorkou již třetího projektu PLATFORMY 15 je Kateřina Ondrušková (1991), představitelka

Více informací ⟶