Není to tak dávno, co jsem psala tady na blogu a nebo říkala studentům, že u nás není mnoho knih o zařizování interiérů k dostání a že se musí poohlédnout v zahraničí. To už ale není pravda, protože knížek začíná být víc a víc a to je dobře! Posledním přírůstkem do interiérové knihovničky je knížka designérky Ivy Šmídové s názvem Útulný domov krok za krokem.
O Ivě vím, že je velmi úspěšnou designérkou s mnohaletými zkušenostmi a tak jsem se na její knížku velmi těšila.
Co se týče formátu, je knížka ve stejné podlouhlé variantě, jako některé další knihy z oblasti interiérového designu – třeba Škola interiérového designu z nakladatelství Grada – takže vám budou k sobě v knihovně pěkně pasovat.
Grafickou stránku můžu jen pochválit, vše je velmi přehledné, v knížce se dobře orientuje a obsahuje krásné fotografie (k těm ještě víc dále).
Obsah
Po motivačním úvodu najdeme v knize na začátku kapitoly Příprava a Dispozice. Potom už procházíme jednotlivé místnosti v bytě a jejich specifika při zařizování. Velká pozornost je věnována v samostatné kapitole tématu osvětlení. A nechybí ani informace o závěrečném doladění pomocí doplňků a dekorací a o výmalbě interiéru.
Pro koho je knížka určená
Na obálce je napsáno, že kniha poslouží také studentům středních a vysokých škol. K tomu jsem byla, přiznám se, trošku skeptická, protože kniha je psaná primárně pro laiky, kteří si chtějí zařídit domov sami. Mnoho informací z knihy (např. o ergonomii nebo materiálech) studenti ve školách jistě probírají.
Ale musím říct, že informace v knize vycházejí z praxe a dlouholetých zkušeností autorky. A to je něco, co právě studentům ve školách chybí. Sebelepší teorie vás nepřipraví na nečekaná události a komplikace, které se mohou v průběhu zařizování interiéru objevit. A proto ANO! Knížku by si i studenti oboru interiérů měli určitě přečíst!
Velmi užitečné je, že knížka obsahuje fotografie interiérů – často ve stavu před a po. Můžete si tak krásně porovnat, jak aplikace rad a principů z knihy může interiéru prospět. Vidíte, co bylo původně špatně.
A nechybí tu ani ergonomické normy, o kterých laik často ani netuší, natož aby se jimi řídil. A přitom je to zásadní pro pohodlné bydlení.
Iva se nebojí přiznat, že i ona dělala ze začátku chyby, ze kterých se poučila a každý další interiér, který navrhla, byl lepší a lepší.
A upozorňuje, že člověk, který zařizuje svůj jediný dům – možná na celý život – nebude mít možnost se z chyb poučit a příště to udělat lépe. Chce to udělat na jedničku hned na poprvé. Nechce dělat drahé chyby. A vyvarovat se chyb vám tato knížka určitě pomůže.
Myšlenky, které mě zaujaly
Zjistila jsem, že v mnohém má Iva stejné názory jako já :-). Například ohledně oblékání oken, používání podlahových lišt nebo v tom, že sebelepší kuchyňské studio vám nepomůže v tom, aby zbytek interiéru s kuchyní ladil.
Moc pěkně až dojemně popsala Iva to, jak důležité je pro nás prostředí, v jakém bydlíme, na začátku kapitoly o ložnicích.
Závěrem
Knížka je plná odborných informací na vysoké úrovni a přitom je podaná lidsky a srozumitelně, tak aby každý, kdo si sám zařizuje bydlení, podle návodu dokázal postupovat. Velkou přidanou hodnotou, jak už jsem psala, jsou praktické a konkrétní příklady z praxe.
Jedinou malou výtku mám ohledně doporučeného programu pro nákres půdorysu v počítači. Iva doporučuje program SketchUp, který je na navrhování interiérů opravdu výborný. Ale není úplně snadný pro laiky a lidi co s ním nikdy nepracovali.
Lepší by zřejmě bylo doporučit některý více intuitivní a snadněji ovladatelný program – přeci jen lidé pro svou vlastní potřebu nemusí vytvářet detailní vizualizace a výkresovou dokumentaci. Doporučila bych třeba program Sweet Home 3D apod.
Knihu Útulný domov krok za krokem vydalo nakladatelství Grada a koupíte jí třeba přímo v jejich e-shopu.
Autor: Jana Pěkná
Celý článek: https://janapekna.cz/2023/01/recenze-knihy-utulny-domov-krok-za-krokem.html