Tapetová revoluce: Jak Canon posouvá hranice interiérového designu

Obliba interiérových dekorací, které si zákazník může nechat zhotovit na míru, v posledních letech strmě stoupá. Přispěl k tomu i digitální tisk s dostupnými možnostmi pro tapety a jiné velkoformátové dekorační prvky i při malých objemech a s bezkonkurenční rychlostí dodání oproti tisku analogovému. Společnost Canon představuje pět tapetových realizací, které vznikly díky revoluční technologii digitálního tisku UVgel a naplno demonstrují nové možnosti v interiérovém designu.

Podmanivý svět zvířat i minimalismus

Vedení MŠ Laudova v Řepích si přálo zkrášlit nevzhledný prostor před terapeutickým pokojem, který je určen hlavně pro děti se zdravotním postižením. Pro navození správné atmosféry bylo potřeba použít hravý motiv, který zaujme pozornost dětí. Výsledná tapeta s mnoha zvířaty a barvami takové zadání splnila a ze tří stěn udělala podmořský svět.

V Mikrojeslích První krůčky si naopak přáli do herny umístit uklidňující a méně expresivní tapetu, která sou zní s učením feng-šue j, spočívajícím v harmonizaci životního prostředí člověka. „Cílem nebylo upoutat pozornost, ale spíše podprahově dotvořit celkové harmonické vyznění herničky. Výslednému dojmu velmi pomohl decentní matný materiál s vysokou denzitou, na který odborníci z Canonu tapetu vytiskli,“ říká architektka Kristýna Bělohradská.

Oživlý obraz

Vizuálně nejvýraznější je tapeta v atypickém bytě v obci Skalsko ve středních Čechách. Její předlohou byl obraz „Leda“ od malířky Lucie Crocro. Ta využila motivy z děl Gustava Klimta „Danae“ a „Hudba“.

Obraz bylo nutné přefotit ve vysokém rozlišení a následně s využitím nejmodernějších technologií přenést na velkoformátovou tapetu. Ta se nachází ve vstupním obytném prostoru. „Dominantní stěnu jsme si přáli pojmout jako velké originální plátno s patrnými tahy štětce. Inspiraci Klimtem jsme zvolili mimo jiné pro barevnost jeho děl, která koresponduje s pískovcovou masivní stěnou a dotváří tak přírodní atmosféru řešeného prostoru,“ říká majitelka domu designérka Petra Beckerová.

Další tapeta od Canonu rozzářila pro změnu dětský pokoj. Čtrnáctiletá Ella miluje New York, a než se tam jednou podívá osobně, chtěla mít panorama tamějších mrakodrapů v čele s Empire State Building alespoň na stěně. Důležité bylo vybrat takový motiv, který obstojí při zvětšení na zeď o rozměrech 5×3 metry. Tři díly, z nichž tapeta sestává, na sebe musí naprosto přesně navazovat a odborníci z Canonu se zamýšleli i nad tím, aby výsledek odpovídal světelnosti a barevnému ladění interiéru. A aby vydržel roky.

„Tapeta je otěruvzdorná a lze ji i omývat,“ přibližuje tiskařský expert Canonu Tomáš Vacek, jenž pro tisk New Yorku zvolil matnou vliesovou tapetu s texturou štukové omítky.

Divadelní legendy na stráži

Tapety od Canonu našly své trvalé místo i v Divadle Bez zábradlí, kde se staly součástí výzdoby u příležitosti 30. narozenin této pražské scény. „Smyslem tapet je kromě estetického vizuálního účinku představit trojici divadelních představení, jež spoluvytvářela historii Divadla Bez zábradlí. Jsou to Hráči s Karlem Heřmánkem, Zdeňkem Žákem, Oldřichem Kaiserem a Josefem Cardou, Revizor s Vladimírem Dlouhým nebo nejslavnější role Karla Heřmánka a Jiřího Bartošky ve hře Jakub a jeho pán,“ říká ředitel Divadla Bez zábradlí Josef Heřmánek.

Digitální tisk osobitosti meze neklade

Smyslem všech realizací bylo ukázat přednosti tiskárny Canon Colorado 1650 a technologie UVgel, kterými jsou nekonečné možnosti personalizace tapet, rozměrová stabilita jednotlivých pruhů a konzistentní barevnost. „Potřebujete tisknout jeden díl tapety nyní, ale další až třeba za několik měsíců? Při digitálním tisku to není žádný problém a s UVgelem zase máte jistotu, že barvy budou vždy stejné,“ říká expert na velkoformátový tisk z Canonu Tomáš Vacek.

Mezi největší výhody patří i to, že pro sušení inkoustu není nutné teplo, takže při tisku na strojích Colorado nedochází ke zkroucení média. Výstupy jsou tak vždy stoprocentní a připravené k aplikaci. Canon u svých tapet garantuje také fotorealistickou kvalitu, odolnost vůči poškrábání nebo snadnou omyvatelnost. Inkoust UVgel má certifikáty zdravotní nezávadnosti, díky čemuž mohou být tisky použity v citlivých interiérech. Na výběr je nepřeberné množství potisknutelných materiálů.

Řešení ocení především architekti a interiéroví designéři, kteří tak do rukou získávají jednoduchý nástroj pro oživení svých projektů bez omezení kreativních vizí. Ti vyzdvihují i kombinaci široké škály barev se sametově matným provedením nebo možnost tisknout v malých objemech a neporovnatelně rychleji než u konkurenčních řešení, o analogu nemluvě.

Své realizace můžete konzultovat s expertem Canonu
Tomášem Vackem (725 559 845, [email protected]).
Více o technologii UVgel najdete na canon.cz/tapety.

Celý článek: https://casopis-interiery.cz/tapetova-revoluce-jak-canon-posouva-hranice-interieroveho-designu/

Prozkoumejte

Zimní zahrada

Vytvoření zimní zahrady může být kouzelným způsobem, jak využít venkovní prostor terasy i během chladných zimních měsíců. Zimní zahrady, často

Více informací ⟶