Tipy do jednopokojového bytu

Jednopokojový byt je ideální bydlení pro ty, kteří jsou single, nebo jako startovací bydlení pro mladé páry. Život na ploše 30 nebo 40 metrů čtverečních ale nemusí být stísňující. Základem je prakticky zařízený a multifunkční prostor. Jaké jsou naše tipy a doporučení do malého bytu?

Nábytek do jednopokojového bytu

Ideální nábytek do malého bytu je ten vestavěný. Ne vždy to ale časové nebo finanční možnosti dovolují řešit právě tímto způsobem. V takovém případě volte multifunkční kousky, které vám pomohou ušetřit místo. Patří sem například pohovka, ze které se po rozložení stane další lůžko, postel s úložným prostorem nebo skládací matrace pro hosty s kompaktními rozměry.

Pokud bojujete o každý centimetr, dobrým řešením pro odkládání oblečení bude skříň s policemi a zároveň i závěsnou tyčí. Skvělým odkládacím prostorem se mohou stát i stěny. V chodbě umístěte poličku nad dveře, v obýváku si zase z polic a nízkých skříněk z nábytkových programů poskládejte subtilní obývací stěnu. Dejte si ale pozor, aby interiér při množství otevřených polic nepůsobil chaoticky a neuklizeně. Ideální může také být vybrat z programů, které obsahují nábytek do různých místností – nebudete tak mít problém sladit obývákové, ložnicové a předsíňové kousky nábytku.

Náš tip

Skvělé řešení do malého bytu je sklápěcí postel, která vám poskytne maximální úsporu místa. Výklopné lůžko bude přes den ve vertikální poloze, večer ho zase snadno sklopíte díky pružinovému mechanismu a relingovým držadlům. Můžete si také pořídit i praktický psací stůl, který se skrývá v komodě, pokud ho zrovna nepotřebujete.

Zdroj: Sconto/sklápěcí postel Concept Pro CP-01

Zdroj: Sconto/Psací stůl Work Concept

Jak designovat malý byt?

Nejprve si určete středobod pozornosti v dané místnosti – tedy centrální bod. Může jím být například televize nebo pěkná třímístná pohovka. Kolem tohoto objektu soustřeďte zbývající zařízení. Jako první do bytu nakupte větší kusy nábytku typu sedačka nebo postel. Těm se pak přizpůsobí umístění ostatních menších prvků. V dráze pohybu mezi dvěma dveřmi by vám neměly stát žádné překážky a průchod mezi jednotlivými kusy nábytku ponechte alespoň metr široký.

Nábytek nemusíte dávat co nejblíže ke stěnám, raději ho o pár centimetrů odsuňte, aby ve vás takové rozložení nevyvolávalo pocit stísněnosti. V menším prostoru kreativně využijte rohy, například rohovými skříněmi, rohovými poličkami, rohovými psacími stoly nebo rohovými skříňovými nástavci.

Zdroj: Sconto/rohová šatní skříň Arianna

Zdroj: Sconto/rohový regál Zena

Optické klamy a prosvětlený prostor

Šikovně umístěné zrcadlo odrazí světlo a opticky zvětší prostor, vzory svislých pruhů ho zase dokážou vizuálně prodloužit. Transparentní materiály – jako například průhledné plastové židle z polykarbonátu – místnost odlehčí a budou působit více nenápadně. V případě nábytku jsou dobrým optickým klamem také modely na nožičkách, které ho nadzvednou a nebude působit jako „zaražený“ do země.

Zdroj: Sconto/nábytkový program Lissy se skříňkami na nožičkách
Trik, jak opticky zvětšit malé prostory, se skrývá i v prosvětleném interiéru a bledých barvách, které odrážejí dostatek světla. Tmavé barvy sice působí luxusně, ale v jednopokojovém bytě volte raději bílé stěny a jemné pastelové odstíny doplňků. Zároveň udržujte prostor před oknem volný, abyste nezamezili průniku denního světla do interiéru.

Zdroj: Sconto/nábytkový program Cantero v bílém, vysoce lesklém vyhotovení s dekorem betonu

Střídmost dekorací a vzorů

Rčení méně je více platí i v tomto případě. Volte raději méně větších kousků – pěknou vázu nebo velký obraz, který se klidně může stát dominantou prostoru. Místo zaplnění prostoru zbytečnými dekoracemi zkuste raději vrstvení, s kterým vytvoříte útulný dojem domova.

Zapomeňte také na příliš mnoho dekorů dřeva. Přestože odborníci doporučují kombinovat maximálně tři typy dřevin nebo odstínů dřeva, v malém jednopokojovém bytě bohatě postačí jeden dekor, který prostor pěkně propojí. Jednotným designem podpoříte jednotu prostoru. Opět vsaďte na světlé dřevo dubu, buku, břízy, jasanu nebo olše. Pozor také na příliš velkou pestrost vzorů textilií a jiných doplňků, interiér by zbytečně rozbily.

Zdroj: Sconto/nábytkový program Vivo se závěsnými skříňkami

Věděli jste, že?

Garsonku tvoří jedna místnost, v které je situován i kuchyňský kout. Patří k ní také chodba a koupelna s toaletou. Rozdíl mezi ní a jednopokojovým bytem je, že byt má větší užitnou plochu a jednu místnost stavebně oddělenou od zbytku bytu. Developeři ale v posledních letech z marketingového hlediska často označují garsonky jako jednopokojové byty z důvodu lepšího prodeje.

Celý článek: https://www.sconto.cz/magazin/tipy-do-jednopokojoveho-bytu

Prozkoumejte

Zimní zahrada

Vytvoření zimní zahrady může být kouzelným způsobem, jak využít venkovní prostor terasy i během chladných zimních měsíců. Zimní zahrady, často

Více informací ⟶