Tyrkysová barva do pokoje

Využijte v interiéru barvu, díky které se budete cítit jako u moře, obklopena svěžím vzduchem, jemným pískem a sluncem. Tyrkysový odstín je zajímavým mixem modré a zelené. Její název je odvozen od posvátného kamene, který měl ve starých civilizacích přinášet štěstí a ochranu. O této barvě se také tvrdí, že má zklidňující účinky a přispívá ke koncentraci. No kdo tohle v dnešní době nepotřebuje … A věděli jste, že lidé využívající tuto barvu jsou také více otevření a zvídaví?

Je tyrkysová barva vhodná do interiéru: význam

Tyrkysová barva do pokoje se hodí do velkých i malých místností, a to protože působí velmi lehce a svěže. Navíc opticky dokáže místnost zvětšit, a to zejména její světlý odstín. Existuje jak v chladných, tak ve studených odstínech. Pojďme se podívat na to, jak tento barevný odstín zakomponovat do interiéru tak, abyste se doma cítili prostě báječně.

Jak kombinovat tyrkysovou barvu v interiéru

Zamilovali jste se do tyrkysové barvy, ale nejste si úplně jisti, jak tento odstín zkombinovat a jaká doplňková barva k tyrkysové bude ta pravá? Pamatujte, že měkké kombinace světlé tyrkysové s levandulovou nebo růžovou dodávají pokojům čistotu a vyrovnanost, zatímco výraznější mix tyrkysové a čokoládově hnědé dodávají energii a nadšení. Máme pro vás hned několik nápadů s čím kombinovat tyrkysovou:

Tyrkysová a bílá

Pokud zvolíte světlý odstín tyrkysové, bude jednoduché ji doladit. A to jakoukoli neutrální barvou. No a ani v tomto případě s bílou neuděláte krok vedle. Svěží a ideální i do malých interiérů. Pokud se chcete cítit jako u moře, přidejte ratanové a dřevěné doplňky.

Tyrkysová a černá

V případě sytějšího odstínu bude skvělou volbou kombinace s černou barvou. I když se tyto barvy mohou zdát na první pohled jako dva silné kontrasty, nemějte strach. Touto kombinací získáte elegantní místnost, která bude vypadat ještě luxusněji s lesklými doplňky.

Tyrkysová a červená

Zdá se vám to trošku šílené? Vůbec ne. Tato kombinace je ideální do temných zimních dnů. Vykouzlí útulné a teplé prostředí, což hned pozvedne vaši náladu.

Tyrkysová a šedá

Pastelové tóny tyrkysové a k tomu různé odstíny šedé. Právě neutrální šedá dovolí tyrkysové zazářit a opravdu vyniknout. Navíc díky této kombinaci získá místnost lehkost.

Tyrkysová a žlutá

Pokud jste milovníky zářivých barev, bude kombinace žluté a tyrkysové to pravé pro vás. K pastelovému odstínu tyrkysové zvolte jemně žlutou. Naopak k syté tyrkysové doplňte hořčicově výrazný žlutý odstín.

Tyrkysová barva na zeď: jaké odstíny zvolit

S tyrkysovým odstínem si můžete různě vyhrát. Je ideální do místností prozářených sluncem, protože příjemně rozptýlí světlo. Pomocí různého množství pigmentů docílíte různé sytosti tyrkysové barvy. Také si můžete zvolit chladný nebo teplý odstín. Tyrkysová barva na zeď je ideálním řešením, jak opticky zvětšit místnost. I zde platí pravidlo, že do menších místností byste měli zvolit světlejší odstíny této barvy.

Inspirace: Tyrkysová barva do pokoje

Už víte, jaké odstíny se k sobě hodí a máte mezi nimi své favority? Výborně. Teď se tedy na to podíváme v praxi. Jak zakomponovat tyrkysovou do různých místností u vás doma?

Tyrkysová barva do ložnice

Ložnice by měla být vaším královstvím. Skvělým tipem je vymalovat stěny a strop ložnice jasným tyrkysovým odstínem. Získáte odvážný, avšak sofistikovaný vzhled. A pokud se vám to zdá příliš, vymalujte tyrkysově pouze strop a zbytek ponechejte neutrální bílý. Tyrkysová barva do ložnice vám pomůže k tomu, abyste se cítili jako na obláčku. A hravějším povahám bude vyhovovat například pruhované vymalování pokoje. Použijte tlumený odstín tyrkysové v kombinaci s bílou.

Tyrkysová barva do obývacího pokoje

Líbí se vám moderní design? No výborně. Kov, bílá a lesk si také budou skvěle s tyrkysovou rozumět. Vyzkoušejte tyrkysovou sedačku, polštáře nebo hned celou stěnu. A na své si přijdou i milovníci retro designu. Luxusně vypadá například tyrkysová pohovka se zlatými područkami.

Tyrkysová může navíc skvěle doplnit i velká okna a regulovat tak množství přirozeného slunečního světla přicházejícího dovnitř. Zvolte ideálně pastelový odstín bez vzorů. Jen tak necháte vyniknout pohled na krásnou venkovní oblohu.

Výrazná tyrkysová barva může sloužit jako krásné plátno pro samolepky na zeď. Vaše děti budou nadšené. A pro malé princezny je tyrkysová také skvělá, obzvlášť v kombinaci se světle růžovou. Malí raubíří zase ocení tyrkysovou mini verzi horolezecké stěny. Vždy však myslete hlavně na bezpečnost vašich dětí.

Tyrkysová barva v kuchyni

Jako většina zářivých barev se tyrkysová běžně používá k výrazným výmalbám stěn nebo ji můžete využít i na kuchyňskou linku. Pokud však měníte i kachličky, zkuste je zvolit spíše v bílé a občas doplnit tyrkysovou pouze ke zdůraznění určitých oblastí. A co třeba akvamarínová světlounká kuchyně, k tomu stříbrné a bílé doplňky. Zde se vám bude vařit jedna báseň.

Jak vybrat nábytek a doplňky s kombinací s tyrkysovou barvou

Pokud se vám líbí tyrkysová barva, ale netroufáte si hned na tyrkysové stěny nebo třeba celou kuchyňskou linku, zvolte tyrkysové doplňky. V případě, že máte v obýváku kombinaci neutrálních barev, nemusíte se bát zakomponovat třeba tyrkysové polštáře. Skvěle také vypadají akcenty v podobě například tyrkysové komody.

Pokud však toužíte po tom, aby byl celý váš pokoj tyrkysový, naneste barvu na velké a zároveň pevné kusy, jako jsou stěny, pohovky, rámy oken atd. Řiďte se pravidlem, čím více tyrkysové použijete, tím méně vzorů byste měli zahrnout. Proto barvu nepoužívejte na malé a akcentní kousky, jako jsou koberečky, polštáře nebo další dekorace. Interiér by v takovém případě mohl působit příliš přeplněně.

Shrnutí

A na závěr si krátce shrneme důvody proč zvolit právě tyrkysovou do vašeho interiéru:

  • Tyrkysová je nejen moderní, ale i svěží a pozitivní. Dodává modernímu designu a dekoraci interiéru jedinečný útulný pocit.
  • Tyrkysovou můžete využít v mnoha odstínech najednou a vyzdobit si interiér tak, aby vám dělal radost a žilo se vám v něm přímo pohádkově.
  • Tento odstín vypadá opravdu luxusně v kombinaci s bílými doplňky, doplnit jej ale můžete i zelenou, žlutou, oranžovou a zlatou barvou. Chybu neuděláte ani s růžovými a fialovými odstíny.
  • Tyrkysová je královská barva, která připomíná drahokam, z něhož je odvozeno jeho jméno. I přesto, že je tak krásná a vznešená, nepřehánějte to s ní. V jednoduchosti je krása. Tohoto hesla se snažte držet i v tomto případě.

Celý článek: https://www.westwing.cz/inspiration/interierove-napady/barvy-do-interieru/tyrkysova-barva-do-pokoje/

 

Prozkoumejte

Zimní zahrada

Vytvoření zimní zahrady může být kouzelným způsobem, jak využít venkovní prostor terasy i během chladných zimních měsíců. Zimní zahrady, často

Více informací ⟶