Váza jako součást moderního interiéru

Možná že vždy, když se vysloví slovo váza, vybaví se každému z nás broušená křišťálová váza, kterou známe z dětství. A ačkoliv jsou takové broušené vázy velmi krásné, dost často si je nedovedeme představit a zasadit do dnes již mnohdy moderního interiéru. Přesto designéři různých národností, včetně té naší nám ukazují, že váza je stejně moderní předmět jako každý jiný a vesele si hrají s její podobou.

I když v různých epochách hrála váza v interiéru vždy svou neodmyslitelnou roli, dnes není mnoho lidí, kteří by vázu chápali jako součást interiéru. Přitom není nic krásnějšího v místnosti, než čerstvá květina. Není to dáno tím, že bychom se již více nesnažili zkrášlovat své domovy, ale 40 let nedostatku zboží a čerstvých květin různého druhu, vzalo za své.
Naštěstí dnes přichází návrháři s jedinečnými motivy a tvary váz, jež nadchnou každého, i hrstku těch, kteří se v nákupu čerstvě řezaných květin nevyžívají. Nebojte se chápat vázu jako moderní a přesto vznešený prvek ve vaší domácnosti a nechte se inspirovat několika kousky, které jsme pro vás připravili v naší fotogalerii.

Několikanásobná funkčnost
Že váza nemá jinou funkci než jen podpírat květiny? Z tohoto omylu dokázali veřejnost vyvést designéři z amerického studia Everyspace. Vymysleli totiž soubor několika drobných váz, který je napasovaný do poličky.
Maxim Velčlovský, mezinárodně uznávaný český designer také dokazuje, že váza je díky své funkci schopna dokonce přejímat vzhled jiných předmětů a vtipně tak posunuje jejích i svůj význam v interiéru. Jedním z jeho slavných uměleckých předmětů je například keramická holinka s tradičním cibulkovým vzorem. Kdo ji jednou viděl, jistě na ni už nezapomene.

Keramika, sklo, dřevo, kámen, plasty
Také co se týče materiálu, vyzkoušeli designéři všemožné materiály, nezalekli se ani kombinací různých látek. Například finská návrhářka Pia Wusteberg navrhla sérii váz ve velmi elegantní kombinaci dřevaskla a keramiky. Svou nadčasovou kolekci Stacking Vessels představila letos v září na Londýnském Design Festivalu.

Stále oblíbenější hříčkou mladých designérů je však samotný tvar a funkce váz. Tvary, které vedou od spirál, přes kámen až k soše jejíž vlasy tvoří květiny, humorně a zdatně posunují strohou funkci vázy a dodávají jí nový rozměr, který dokáže ozvláštnit každý interiér.

Nebojte se zahodit představu o broušeném staromódním skle s karafiáty a nechte se inspirovat nápady z naší fotogalerie.
Hana Kotulánová

Zdroj: https://www.living.cz/vaza-jako-soucast-moderniho-interieru/

Prozkoumejte

Zimní zahrada

Vytvoření zimní zahrady může být kouzelným způsobem, jak využít venkovní prostor terasy i během chladných zimních měsíců. Zimní zahrady, často

Více informací ⟶