Venkovní terasy: moderní a krásné inspirace

Moderní venkovní terasa

Podle čeho vybrat ideální venkovní terasu

Jaká venkovní terasa bude ta pravá na vašem pozemku? Je třeba vzít v potaz, jaký styl domu máte a jak jste si koncipovali zahradu. Je vaše zahrada pravidelně uspořádána ve stylu Feng šuej nebo spíše vypadá jako divoká louka? Podle toho by se měla odvíjet i vaše zahrada. Terasa může být volně přístupná přímo ze zahrady, přes několik schodů, zastřešená nebo otevřená jen se slunečníkem. Možností je spousty.

Jak vybrat barvy a materiál na moderní terasu

U materiálu, je vhodné se držet zaručené klasiky. Nejlepší venkovní terasa je ze dřeva. Dá se snadno renovovat, údržba je jednoduchá a vypadá krásně. Dobrou volbou je to také proto, že dřevo lze všelijak řezat a tvarovat. Můžete si tak nechat vytvořit jedinečné designové terasy. Je však možnost terasu doplnit třeba kovovým zábradlím, kamennými schody apod.

Co se týká barvy, tady máte velké pole rozsahu. Buď můžete nechat dřevo v jeho přirozené kráse nebo jej můžete nalakovat či namořit do barvy, která bude ladit s omítkou domu. Vždy však dobře funguje kontrast. Máte světlou fasádu? Pak klidně jděte do tmavé terasy a naopak.

Styly venkovních teras

Jak již bylo nastíněno, je vhodné dodržet styl, ve kterém je vaše bydlení již zařízeno. Vše by mělo spolu ladit. Jedině tehdy to bude vypadat promyšleně. Terasa většinou navazuje na obývací pokoj nebo ložnici. Je to jakýmsi jejím prodloužením. Takže ve chvíli, kdy v létě otevřete dokořán balkonové dveře, budete mít krásně sladěný velký prostor. Minimálně se snažte dodržet základní prvky stylu.

Jakých chyb se vyvarovat při výběru venkovní terasy

Mnoho lidí má přemrštěné představy o tom, jak by měla vypadat jejich terasa. Musíte vždy vycházet z vašich možností. Tedy z velikosti pozemku, peněz, vkusu a z toho, co by měla vaše terasa představovat. Pokud nejste milovníci barbecue je pro vás zbytečné velké ohniště a místo na velký gril. Jestliže zase naopak často něco tvoříte, pracujete se dřevem apod. Je nesmyslné na terasu umísťovat velký stůl a nemít, kam si položit nářadí a bedýnky s materiálem. Vždy si sepište své požadavky a pak se je snažte probrat a zhodnotit.

Kouzelné inspirace pro vaši vysněnou terasu u domu pro rok 2021

Přinášíme tipy, jak vypadají jednotlivé styly teras. Inspiraci můžete hledat na internetu, časopisech nebo v odborných publikacích a televizních pořadech. Jednotlivé styly však mají vždy své typické znaky.

Dřevěná terasa

Je prostě teplá na pohled a příjemná na dotek. Jedná se sice o drahou investici, ale vrátí se vám to. Je třeba ji jen pravidelně udržovat. Každopádně jak bude dřevo stárnout, bude terasa osobitější. Dřevěná terasa vypadá skvěle v každé zahradě.

Luxusní terasa

Je taková, která dokonale splňuje vše, co by měla terasa splňovat. Je zde kvalitní nábytek, možnost zastínění, když je potřeba, krásné dekorace a moderní vychytávky. Často na ní navazuje bazén s vyhříváním a také ohniště, u kterého se můžete večer zahřát. Luxus na vás dýchne z každého kousku. Je radost v ní trávit čas. Nechybí třeba mramorové květináče, kamenné sochy, exotické dřeviny a rostliny. Může být doplněná i voliérou se vzácnými papoušky. Moderní technologie pak ovládají vyhřívání bazénu, vysunovací markýzy, zabudované stereo, osvětlení na čidla i ruční ovládání.

TIP! Přečtěte si také inspirativní článek: Jak zařídit luxusní zahradu

Terasa v japonském stylu

Je velmi uklidňujícím místem. Japonské zahrady jsou známé svými uklidňujícími pěšinkami. Terasa sice není tak rozlehlá, ale můžete na ní japonskou zahradu i tak vytvořit. Pomoci si můžete použitím truhlíků či vytvořením kaskád pomocí stěn a podstavců. Typické jsou miniatury rostlin, zejména keřů a stromů zastřižené v pravidelných tvarech. Nesmí chybět ani pojetí jin-jang. Tedy pokud na jedné straně máte kvetoucí kout, na druhém pak musí být čisté místo. Zachování rovnováhy je žádoucí. Nesmí chybět kámen, štěrk, písek a voda. Instalujte třeba pítko pro ptáky nebo menší fontánu.

Terasa v anglickém stylu

Pokud milujete pochmurnou Anglii a její zahrady víte, že musíte i venkovní terasu rozčlenit do jednotlivých zón. Tedy na jídelní část, kde můžete pořádat opulentní hostiny, na relaxační zónu, kde by neměla chybět houpačka nebo aspoň houpací křeslo a na tu okrasnou, kde by neměly chybět hortenzie. Na terase tohoto typu neopomeňte rozložit bílý kovový nábytek, lucerničky v anglickém stylu a také mnoho textilu. Anglický styl je pověstný svou přehlceností. Nemusíte se tedy bát tam umístit vše, co budete chtít.

Terasa ve francouzském stylu

Asi první, co vás napadne je typické fialová a bílá barva a levandule. Ani jedno nesmí chybět, jinak francouzskou zahradu nikdy nevytvoříte. Levandulí můžete olemovat celou terasu, vysadit ji do truhlíku, zavěsit nad stůl nebo její dekor použít na polštářcích a podsedácích. Fialová je klasikou. V této barvě volte truhlíky anebo třeba závěsný LED řetěz světýlek, který dodá jedinečnou útulnou atmosféru. Nábytek je kovový, černý z ohýbaného kovu, hodně zdobený. A co nesmí chybět jsou svíčky a lucerny.

Boho styl terasy

Terasa v boho stylu je nadčasová, působí uvolněně a mají ji v oblibě mnohé známé osobnosti. Míchá několik stylů dohromady, ale přitom jde o čistý uklizený design. Boho styl směřuje k přírodě. Proto i nábytek volte z přírodních materiálů a aplikujte je i na textil a dekorace. Pokud jde o tvary, dominují kruhy a obliny. Působí harmoničtěji. Barevně se pokuste vše ladit do přírodních barev.

Venkovní terasa s překrásnou pergolou

Oblíbené jsou hlavně terasy se zastřešením. Umožňují na ní pobývat i ve chvíli, kdy se nebe venku zatáhne a z nebe se spustí kapky deště. Zastřešení také chrání před sluncem a větrem a umožňuje zavěsit houpačku, květiny nebo lucerny. Mezi jednotlivé rámy držící střechu se často věší i lehké závěsy. Slouží jako moskytiéry a dodávají pocit soukromí. Pergola přináší spoustu výhod navíc.

Venkovní terasa s bazénem

Majitelé větších pozemků si mohou dovolit propojení terasy s bazénem. Může se kolem něj lemovat nebo být zapouštěn. Terasa se dá přes bazén i přetahovat, ale to už je technicky náročnější řešení. Bazén je plný vody, proto by podlaha na terase měly být z neklouzavého materiálu. Terasa s bazénem se často vidí u rozlehlých domů a pozemků. Ale pokud se uskrovníte, můžete na ní nechat postavit i bazén nafukovací.

TIP! Přečtěte si také inspirativní článek zahrady s bazénem.

Moderní střešní terasy

Jsou výsadou pouze menší skupiny lidí. Mají ji k dispozici někteří majitelé nejhornějších bytů umístěných těsně pod střechou. Taková terasa je jejich soukromým místem na vzduchu. Často na ní nejde vidět z okolních domů. Je to privátní záležitost a tím, že nenavazuje na pokoj, ve většině případech, můžete si ji zařídit klidně v jiném stylu, než je použitý v interiéru.

Inspirace na jedinečný nábytek na venkovní terasy

Pokud chcete mít terasu i k odpočinku, nesmí na ni chybět nábytek. Ideálně jídelní stůl s židlemi a pak menší stoleček na odložení věcí a pohodlné křeslo nebo lehátko. Některý nábytek by měl být trvale ve stínu, jiný na slunci. A podle nálady si budete vybírat, kde se zrovna uvelebíte.

Dekorace na venkovní terasu: jak ji perfektně vyzdobit

Každý kout vašeho království si zaslouží vaši láskyplnou péči. I terasu je třeba vyzdobit a vyšperkovat. Rozmístěte na ní dekorace v podobě okrasných svíček, svícnů, pítek pro ptáky. Můžete zavěsit i krmítko pro ptáčky, díky kterému si na zahradu pozvete život přírody v podobě zpívajících ptáků.

5 zásad pro správný výběr venkovní terasy

  1. Vyberte takovou velikost a styl terasy, který bude zapadat do vašeho způsobu života.
  2. Navrhněte si takovou terasu, která bude splňovat vaše představy v trávení času venku na zahradě.
  3. Většinou venkovní terasy volně přechází v obývací pokoj. V létě se tyto dva prostory dají propojit, zařiďte je tedy v jednotném duchu.
  4. Nezapomeňte na realitu. Naše představy se často liší od skutečnosti. Proto si zvolte tak velkou terasu, jakou pojme váš pozemek a ne váš sen.
  5. I terasa si zaslouží vyzdobit. Nesmí zde tedy chybět dekorace a dostatek osvětlení.

Celý článek: https://www.westwing.cz/inspiration/zahrada/balkon-a-terasa/inspirace-venkovni-terasy/

Prozkoumejte

Zimní zahrada

Vytvoření zimní zahrady může být kouzelným způsobem, jak využít venkovní prostor terasy i během chladných zimních měsíců. Zimní zahrady, často

Více informací ⟶