Víte, jak vnést do kuchyně správnou retro atmosféru?

Jak nejlépe okopírovat neopakovatelnou atmosféru kuchyní první republiky a zároveň se neochudit o žádnou z moderních vymožeností, které nám tak usnadňují život?

Za časů našich prababiček byly kuchyně ve venkovských chalupách zařízeny jednotlivými kusy nábytku, které měly plnit určité funkce a sloužit hospodyňkám k uchovávání potravin, koření, nádobí apod. Navíc nechyběla kachlová kamna nebo pec. Proč bychom si nemohli i dnes připomenout něco z té dávné atmosféry? Stačí či pořídit pár poliček nebo obyčejnou dřevěnou stoličku.

NEZAPOMEŇTE NA KREDENC

Pravděpodobně ano. Ale na druhou stranu vám nic nebrání, abyste si ho pořídili. Měl by být tak velký, aby se do něj vešlo všechno nádobí. Máte-li však v kuchyni málo místa, stačí si pořídit nějaký menší užší kousek. Jeho výhodou je, že dodá místnosti styl a navíc poskytne díky různým zásuvkám a poličkám útočiště rozličným předmětům.

Většina z nás dá však spíše přednost kuchyňské lince. To však nemusí znamenat, že rezignujete na rustikální styl. Jen je lepší volit takový materiál a povrchovou úpravu, aby se hodily do venkovského stavení. Volte proto raději nábytek z měkkého světlého dřeva, většinou smrku nebo borovice. Jeho povrch však nemusíte nechávat přírodní. Klidně mu dodejte barevnost pomocí různých lazur nebo krycích barev.

STYLOVÉ SPOTŘEBIČE

Nikdo vás už naštěstí nenutí vařit na kamnech. Nic totiž nepokazíte sporákem a dalšími elektrickými spotřebiči, jako jsou rychlovarné konvice, mixéry či mikrovlnné trouby v tzv. retro stylu. Sporák si můžete pořídit samostatný nebo ho zabudujte do kuchyňské linky.

Neodmyslitelným vybavením kuchyně je samozřejmě lednice. Tady platí stejně jako u sporáku, že je lepší ji vybírat v retro designu a případně je můžete navzájem barevně sladit.

DEKORACE DODAJÍ TEN SPRÁVNÝ FEELING

Pokud už máte kuchyň na chalupě vybavenou a žádné další větší úpravy ani investice v dohledné době neplánujete, nevadí. Pomocí různých poliček, hodin, obrázků a dalších dekorací snadno vytvoříte příjemné prostředí venkovské kuchyně.

A nezapomeňte na okna – stačí krajkové záclonky doplněné závěsy například s dekorem drobných kytiček nebo kostiček. Dáte-li na stůl ubrus ušitý ze stejné látky a zbude-li vám třeba ještě na polštářek a utěrky, budete mít kuchyňku jak za starých časů.

 

Celý článek: https://www.living.cz/vite-vnest-kuchyne-spravnou-retro-atmosferu-2-3/

Prozkoumejte

Zimní zahrada

Vytvoření zimní zahrady může být kouzelným způsobem, jak využít venkovní prostor terasy i během chladných zimních měsíců. Zimní zahrady, často

Více informací ⟶