Vytvořte si domov, který vyzařuje teplo a je pro vás oázou klidu

Útulný styl bydlení není sám o sobě stylem, ale spíše pocitem. Ve spojení s domovem je cozy styl (čili útulný styl bydlení) o domácké atmosféře místnosti, která vás povzbuzuje ke schoulení a odpočinku. Neexistuje však jediný recept na to, jak udělat prostor útulným, vždy záleží na individuálním vkusu a citlivosti. Nezapomeňte také, že k vytvoření takového útulného interiéru ve skutečnosti nepotřebujete velký rozpočet, ale hlavně otevřené srdce.

ÚTULNÝ STYL BYDLENÍ ČILI COZY STYL

Útulný styl bydlení je o celé osobnosti prostoru a energii, kterou nabízí formou vůně, doteku, světla a zvuku. Mnoho moderních prostorů je sice stylových, ale také prázdných a tak trochu bez duše. Nechte proto prostor působit jako obývaný a lidmi milovaný.

Chcete-li vytvořit dokonalý uklidňující prostor, je důležité zvážit, jak spolu barvy stěn, podlahy, okna, posezení i další prvky spolupracují. Nejde totiž, jak daná místnost vypadá, ale také o to, jak se v ní člověk cítí. Když tedy přemýšlíte o tom, jak udělat pokoj více útulný, čili více cozy, je důležité nevytrhávat z něho všechny věci, které ho dělají jedinečným. Jsou to totiž právě tyto kousky, které dávají prostoru individualitu a dělají ho skutečným a příjemným. Klíčem cozy prostoru je flexibilita, eklektický nábytek a klíčové doplňky, které udělají domov přívětivějším a zároveň vyjádří i vaši osobnost.

JAK VYTVOŘIT ÚTULNÝ INTERIÉR

Zakomponujte do svého interiéru tmavé barvy

Mnoho lidí se vyhýbá použití tmavých barev, ale ony mohou přitom vytvořit útulnou atmosféru. Tmavě ocelově šedé a modré odstíny jsou obzvláště oblíbené a dobře fungují s teplými akcentujícími barvami, jakými jsou hořčicová nebo terakotová. Vhodné jsou i teplé zemité odstíny hnědi. Čokoládová může být skutečně výrazná, když se použije celoplošně, protože je přirozeně hřejivá, a díky ní může být prostor příjemný a obklopující, aniž by v interiéru působil těžkopádně a impozantně. Dále je dobré pokoj uzemnit velkým kobercem a umístit do něho co nejvíce míst k sezení. Všichni by přitom měli sedět v tzv. konverzačním kruhu o průměru 3 m. Ten, kdo nebude sedět uvnitř kruhu, nebude se cítit příjemně.

Vytvořte vrstvené osvětlení

Osvětlení může okamžitě změnit vzhled i dojem místnosti. Chcete-li, aby byl cozy a zároveň i funkční, nezapomeňte do něj zahrnout spoustu okolního osvětlení a také i pracovní osvětlení. Mějte na paměti, že stropní osvětlení (závěsná, bodová a zapuštěná svítidla), jsou skvělým obecným zdrojem světla, ale sama o sobě nestačí. Potřebujete i další světla, která dodávají hřejivý pocit a jsou ideální právě pro útulný styl bydlení a příjemné večery.

Vyberte si tu správnou pohovku

Sedačka je jedním z největších a nejdůležitějších kusů nábytku v útulném obývacím pokoji, proto je důležité ji správně pořídit. Chcete-li dosáhnout maximálního pohodlí, nemůžete udělat chybu s hlubokým, volně polstrovaným designem, který je ideální pro zapuštění. Nezapomeňte na spoustu rozptýlených polštářů. Pokud to prostor dovolí, rohová pohovka nabízí spoustu místa pro hosty při zábavě, a také prostor pro útulné posezení v rohu s nohama nahoře.

Teplo domova vytvoříte také pomocí krbu a koberce

Nic totiž nepřekoná koberec s dlouhým vlasem, který nejenže hřeje, ale dodává prostoru útulnost. Nohy se navíc rády do dlouhých chlupů zaboří. Mimo to také pomáhá izolovat zvuk, čímž navozuje pocit klidu a míru. Při jeho výběru dbejte, aby byl kvalitní a odolný.

Vytvořte si útulný koutek pro čtení

Žádný útulný pokoj se neobejde bez obepínajícího křesla, do kterého se můžete schoulit a vychutnat si dobrou knihu. S vysokým opěradlem, přehnanými křivkami a vlněnou látkou nabízí to největší pohodlí. Pokud do interiéru navíc použijete nábytek z tmavého dřeva, sytě zelené stěny a závěsy, spolu s kovovými prvky získáte hřejivý a intimní prostor, kde si rádi přečtete nejednu knížku.

Vrstvěte látky a drahocenné kousky

Zdobení interiéru jemně vzorovanými látkami v mixu velikostí i barev, to je skvělý způsob, jak můžete vytvořit tu správnou uvolněnou atmosféru. Prostor ještě doplňte pěknými obrazy, originální keramikou a fotkami rodiny nebo třeba z cest. Všechny tyto kousky mají svůj význam a jsou osobní, dodávají proto interiéru ohromnou atmosféru.

V neposlední řadě najděte svému domovu vůni

Dejte svému domovu charakteristickou vůni. Využijte smyslový zážitek na maximum a přidejte s vůní trochu šmrncu. Chcete něco výrazného? Použijte skořici, muškátový oříšek, kadidlo, santalové dřevo nebo kořeněné vůně, které jsou inspirovány teplem a útulností. Zkusit však samozřejmě můžete i něco méně výrazného, třeba vanilku. Pokud nejste fanouškem svíček, můžete sáhnout po nějaké domácí vůni do difuzéru nebo po pokojových sprejích.

Celý článek: https://www.living.cz/vytvorte-si-domov-ktery-vyzaruje-teplo-vas-oazou-klidu/

Prozkoumejte

Zimní zahrada

Vytvoření zimní zahrady může být kouzelným způsobem, jak využít venkovní prostor terasy i během chladných zimních měsíců. Zimní zahrady, často

Více informací ⟶