6 pravidel bytového designum která nemusíte silou mocí dodržovat

Bytový design má svá vlastní pravidla, která se snažíme při zařizování domova dodržovat. Tak jako zákony a vyhlášky, které se mění každou chvíli, se mění i pohled designérů na interiér. Podívejte se s námi na 6 pravidel, která se vyplatí občas porušit.

1. Obrazy – jen zavěšené a ve výši očí

Umění, fotografie, vše umístěné tak, aby to ihned udeřilo do očí a vyvolalo emoci. Dnes se již tímto pravidlem v interiéru neřídíme a umění můžeme vidět kdekoli. Mluvíme o obrazech položených na zemi, opřených o zeď, vystavených na policích, komodách nebo na čele postele. Vytváří poutavou dekoraci, aniž bychom je museli zavěsit na zeď jako v galerii.

Zdroj: Höffner

Zdroj: Höffner
TIP:
Během tvorby koutku s uměním se nemusíte držet jen jednoho žánru malby nebo fotografie. Ne všechny obrazy musí být černobílé, míchejte fotky s uměleckými díly, 
nápisy, kombinujte styly, velikosti i barvy rámů. Taková kompozice vizuálně zaujme a je to skvělý způsob, jak přinést do vašeho bydlení něco nového, co ho oživí.

Zdroj: Höffner

2. Všechny židle stejné

Zařizujete jídelnu a hledáte kvalitní stůl a k němu pohodlné židle? Tato dvojka je přece základem každé jídelny. Určité společenské a interiérové principy nám automaticky kážou hledat židli, která se nám líbí, a pořídit z ní několik kusů. Proč by ale měly být všechny stejné?

Ano, milovníci jednoduchosti si vyberou několik stejných židlí, které budou v prostoru vypadat čistě a decentně. Ti, kteří touží po něčem nevšedním, mohou pravidlo stejných židlí porušit a vybrat si ke stolu židle různých barev nebo dokonce odlišných tvarů. Výraznějšími odstíny tak do jídelny můžete vnést pestrost a hravost, kombinací neutrálnějších odstínů dosáhnete ozvláštnění, přičemž prostor neztratí na eleganci.

Zdroj: Höffner

Zdroj: Höffner

Zdroj: Höffner

Zdroj: Höffner

3. Do ložnice volte zelenou

Ložnice je bezpečným útočištěm, měla by být útulná a vyvolávat pocit tepla, klidu a spokojenosti. Nejčastěji si do ní proto volíme neutrální odstíny, jako je šedá, bílá, béžová či hnědá. Kvůli svým známým uklidňujícím účinkům se často doporučuje také zelená. Nemusíte se však držet jen těchto klasik. V ložnici se dobře uplatní například i modrá či žlutá barva. Modrá představuje harmonii i intimitu a přináší uvolnění. Žlutá má pozitivní náboj a její světlé tóny jsou vhodné jako uklidňující pozadí na větších plochách, zářivější a syté tóny rozjasňují prostor a mohou proto být vhodné do malých ložnic, které působí stísněně.

Postel Mattis

Postel Futura

4. Kovy se nemíchají

Jedno z dalších pravidel, z kterého si moderní doba opravdu nedělá těžkou hlavu. Někteří designéři dokonce vysloveně vyzývají k jeho porušení. Právě kombinace různých kovů totiž dodává prostoru určitou hloubku. Nebojte se tedy v interiéru mixu oceli, zlata, stříbra, mosazi a dalších kovů, lesklých či matných. Můžete se tím vyhnout fádnosti a nudné strohosti.

Zdroj: Höffner

5. Malá místnost má být vymalována bíle

Ano, je pravda, že malým prostorům sluší bílá, která má moc rozjasnit, opticky zvětšit a vytvářet vzdušnější dojem. Ovšem zvláště pokud nejste jejími fanoušky a v místnosti je dostatek přirozeného světla, nemusíte se jí silou mocí držet. Tmavší malba dává prostoru hloubku a stírá hranice mezi jednotlivými stěnami. Hlavně v kombinaci s bledým nábytkem s reflexními plochami a doplňky, jako jsou zrcadla, lesklé kovy nebo sklo, nebude v místnosti působit stísňujícím dojmem.

Postel Lotte

Zdroj: Höffner
TIP:
Do malých místností se doporučuje přirozeně subtilnější nábytek. Ale neznamená to, že takový musí být každý kus. Tím totiž můžete znásobit dojem „malosti“. Doporučuje se alespoň jeden robustnější, dominantní kus, který rozbije dojem, že jsme v nějakém „domečku pro panenky“ a místnosti opticky přidá na centimetrech.

6. Pouze jeden vzor a materiál

A když už jsme mluvili o tom míchání kovů, neměli bychom vynechat ani vzory a materiály. Také jste se vždy báli zakomponovat do místnosti víc než jeden? Tady by asi stačilo napsat, abyste si prohlédli ilustrační fotky z magazínů o bydlení nebo z nábytkových e-shopů.

Různé vzory a materiály se mísí jeden přes druhý, vrství se a přitom vytvářejí krásné kompozice, které místnosti dávají požadovaný charakter – vidět to můžeme v ležérně i elegantně působících prostorách, zařízených v různých stylech bydlení. Geometrické motivy doplňují přírodní i abstraktní obrazce, vedle sebe souzní materiály hladké, strukturované, lesklé i matné. Stačí najít jeden sjednocující prvek či propojení na zbytek interiéru, například barvu, a pravidlo „pouze jeden vzor a materiál“ se může schovat někam pod třpytivý polštář… A opravdu ne všechno musí být uspořádáno symetricky.

Zdroj: Höffner

Zdroj: Höffner

Zdroj: Höffner

Zdroj: Höffner

Tam, kde se cítíme dobře

Jak řekl Jean Jacques Rousseau: „Skutečná svoboda nespočívá v životě bez pravidel, ale v životě podle vlastních pravidel.“ A naše domovy jsou přesně tím místem, kde si můžeme dovolit na obecné zásady zapomenout a zařídit si je zejména podle sebe. Samozřejmě je dobré držet se určitých zásad, které vedou k harmonickému bydlení. Vždy je ale třeba mít na paměti zejména to, že domov by měl být nadesignován na náš, a ne na obecně zažitý obraz. Ne vždy je třeba se řídit ověřenými normami. Vytvořte si vlastní pravidla a domov, v kterém se budete cítit sami sebou.

Celý článek: https://www.sconto.cz/magazin/6-pravidel-bytoveho-designu-ktera-nemusite-silou-moci-dodrzovat

Prozkoumejte

Zimní zahrada

Vytvoření zimní zahrady může být kouzelným způsobem, jak využít venkovní prostor terasy i během chladných zimních měsíců. Zimní zahrady, často

Více informací ⟶