Interiér nového rodinného domu ve funkcionalistickém stylu navrhla Martina Šandová ze studia ti architekti. Pokud byste čekali funkcionalistickou „strohost“ i uvnitř domu, nenajdete ji. Místo toho vás uvítá hravý a barevný prostor, výrazně ovlivněný třemi malými dětmi.
„Naším úkolem bylo zpracovat kompletní interiérovou část, a protože nás investor přizval ještě v počátcích stavby, bylo možné ovlivnit částečně i dispoziční řešení, a navrhnout tak interiér, který bude opravdu podle potřeb rodiny s třemi malými dětmi a psy. I vzhledem k dětem a veselé povaze rodiny, která se ráda setkává se svými přáteli, jsme chtěli, aby prostor působil svěže, hravě a barevně,“ popisuje Martina Šandová.
Jako architektka se jen občas setkává s klienty, kteří se nebojí barev, takže to bylo příjemné osvěžení a také základ dobré spolupráce.
Projekt přihlásila architektka do soutěže Interiér roku 2022 v kategorii Novostavba. Nejenže s ním zvítězila v této kategorii, ale stala se i absolutní vítězkou soutěže.
Mezinárodní porota ocenila ukázkový model harmonického dialogu mezi investorem a tvůrcem. Vyzdvihla zejména oblé bezstresové tvary, které svou měkkostí navozují bezpečnost a vycházejí vstříc dětskému světu, dále záměrnou hravost a individualizovanou barevnost. Interiér vhodně začleňuje umělecká díla, nabízí civilní atmosféru a má předpoklad přirozeně stárnout.
Děti na prvním místě
Vzhledem k velikosti rodiny bylo nutné použít větší množství domácích spotřebičů, než bývá zvykem: architekta musela najít místo pro velkou americkou lednici, dvě myčky, dvě pračky, ale také prostor určený výhradně dětem. Tím se stala herna s velkým sedacím kolem a dřevěným domečkem na hraní.
„Oproti projektu, kde byly navržené podhledy, jsme se rozhodli odhalit betonový strop v obývací části. ‚Highlightem‘ této místnosti je velký růžový betonový ostrůvek. Růžovou barvu jsme zvolili jednak pro její hravost, navíc nám příjemně kontrastovala s industriálním charakterem stropu, který jsme chtěli trochu potlačit. Součástí ostrůvku jsou jak úložné prostory, tak kuchyňské spotřebiče, tedy trouba, myčky, výsuvná digestoř a dřez,“ vypočítává Martina Šandová.
Pro každého něco
Dům má čtyři koupelny, každá je vyvedena v jiné barevnosti. Sjednocujícím prvkem se staly standardní obklady RAKO 10 × 10 cm zvýrazněné barevnou spárovací hmotou. A rozličně barevná velkoformátová dlažba.
Druhé patro patří soukromé části, najdete zde tři dětské pokoje, ložnice a koupelny. V suterénu je zkušebna a nahrávací studio pro investorovu kapelu (v době focení nebyla ještě dokončená). Interiér doplňují umělecká díla od Michaely Červené, Davida Krňanského či Richarda Konvičky.
Dům, jehož autorem je architekt Martin Kareš, je navržený jako inteligentní (systém Loxone). Chlazení domu zabezpečuje rekuperace.