Jak osvětlení rozdělujeme?
Osvětlení rozdělujeme jak podle objímky (na klasickou nebo LED žárovku), tak podle způsobu použití na:
- interiérové – interiérová světla jsou vyrobena z mnoha materiálů. Stejně tak i jejich stínidla. Dřevěná jsou většinou vyřezávaná, nejčastěji se setkáte se skleněným stínidlem, robustní stínidla zastupuje ocel, klasiku pak tkanina s kovovou výztuží nebo plast. Levnější variantou jsou světla se stínidly z papírů. Horkou novinkou jsou světla se stínidly z betonu.
- venkovní – u venkovního osvětlení se setkáte s odolnými materiály, jako jsou kov, nerezová ocel, hliník a plast. Tyto materiály musí vydržet venkovní podmínky, protože jimi osvětlujeme zahrady, chodníky, cesty, vchody nebo jezírka.
Interiérové osvětlení
Stropní osvětlení
Stropní osvětlení , tzv. přisazené, je takové osvětlení, kdy nevidíte závěs (lanko, kabel) a je tedy „přilepené“ přímo na stropě. To vám sice ušetří spoustu místa, na druhou stranu není tak výrazným estetickým prvkem interiéru jako např. lustr. Počítejte také s tím, že ve velkých místnostech jich budete potřebovat víc, neboť neosvětlí velké plochy.
Lustry a závěsná osvětlení
Lustry a závěsná osvětlení jsou klasická hlavní světla, která by měla být nejvýraznějším světelným zdrojem místnosti. Nejčastěji se setkáváme s osvětlením, které je zavěšené na lanku nebo tyči a zároveň je výrazným prvkem interiéru. Podle typu a materiálu lustru je nutné počítat s pevností závěsu (hlavně u robustnějších typů), délkou závěsu (tu si můžete nastavit podle svých potřeb) a umístěním v místnosti.
Bodové osvětlení
Bodové osvětlení (spotové) se vyrábí v různých variantách (např. jednobodové, pětibodové nebo vícebodové). Dnes si už můžete počet světel, kolejnice i spojky variabilně složit podle svých potřeb. Bodovky jsou velmi flexibilní, světlo si nastavíte tam, kde potřebujete. Můžete je umístit na strop, zeď, do podhledů. Typ bodovek, které mají šetrný LED zdroj a nevydávají velké množství tepla, můžete zapustit i do sádrokartonových desek.
LED panely
LED panely je moderní zdroj světla, který skvěle nahradí např. stropní osvětlení, tedy hlavní svítidlo v místnosti. Oproti klasickému lustru je náročnější jejich instalace. Aby ušetřily místo, instalují se nejčastěji jako podhledové svítidlo (umístěné v sádrokartonu, případně ve zdi). Některé typy lze pomocí dalšího příslušenství od stropu zavěsit. Výhodou LED panelů je rovnoměrné a příjemné rozložení světla.
LED pásky
LED pásky nejvíce oceníte jako orientační světlo. Jsou to vlastně LED diody, které jsou zapuštěné do samolepicího pásku. Ten je velmi ohebný a můžete ho instalovat i do méně přístupných částí (schodiště, kuchyňské linky). Pásky se vyrábějí i pro použití na zahradě.
Stolní lampy a lampičky
Stolní lampy a lampičky v mnoha barvách, tvarech a designech je radost vybírat. Nejlépe vám poslouží na pracovních stolech, v ložnicích, předsíních apod. Lampy a lampičky se vyrábějí jak na klasické žárovky, tak s energeticky šetrnými LED žárovkami. Různé úchyty (spony) a klouby vám vždy pomohou osvětlit to, co zrovna potřebujete.
Osvětlení do koupelny
Koupelnová stropní, nástěnná a doplňková světla mají svá specifika, aby jejich používání bylo bezpečné. Podrobnosti a detaily o osvětlení v koupelně a kde dodržet ochranné zóny, si přečtěte v našem dalším článku, který najdete zde.
Kuchyňské osvětlení
V kuchyni nejvíc využijete klasické nebo ledkové zářivky, které dobře osvětlí sporák a kuchyňskou desku. Tento typ světel můžete zapojit pomocí kabelu do zásuvky nebo zapojení schovat ve stěně. Čím dál častěji se v kuchyních používají LED pásky, které šetří energii a dobře osvětlí např. kuchyňskou linku. Pokud vás světlo z klasických zářivek nepříjemně oslepuje, vyberte si zářivku s možností natáčení světla, takzvanou výklopnou zářivku.
Venkovní osvětlení
Nástěnné a závěsné venkovní osvětlení
Vybírejte nejlépe takové, které má pohybové čidlo nebo soumrakový senzor. Světlo tak sepne ve chvíli, kdy ho opravdu potřebujete. Svítidla mají LEDkový zdroj, jsou úsporná a dokážou svítit i na několik metrů a do několika směrů. Venkovní osvětlení obecně skvěle poslouží jako bezpečnostní prvek při osvětlení vchodu a příjezdové cesty, garáže nebo terasy.
Solární osvětlení
Takové osvětlení se přes den na zahradě, balkóně nebo terase nabije a po soumraku prostor dobře osvětlí. A to každý den až do vybití baterie. Je sice levnější a velmi úspornou variantou venkovního osvětlení, neovlivníte ale chvíli, kdy opravdu potřebujete mít zahradu osvětlenou. V sortimentu najdete solární osvětlení ve variantě zapichovací, nástěnné, sloupkové, vestavné nebo jako LED pásek.
Sloupkové osvětlení
Sloupky potěší ty z vás, kteří chtějí mít narozdíl od solárních systémů, funkčnost pod kontrolou. Sloupky na zahradu vybírejte podle toho, jakou plochu chcete mít osvětlenou. Vysoké se budou hodit na příjezdové cesty a nízké jako lemování záhonů a vzdálených zákoutí. Sloupky je možné zapojit do systému zahradního osvětlení. I v tomto případě platí, že čas a peníze vám ušetří pohybová čidla a LED světla.
Důležitý údaj: stupeň ochrany
Jednu věc mají různé typy osvětlení společnou. Při výběru světel byste neměli přehlédnout údaj o stupni ochrany. Ten ukazuje, jak vysoká je ochrana před poškozením vniknutím cizích předmětů (prachu, vody atd.)
Označuje se IP kódem – například IP44. První číslice za písmeny IP udává ochranu před nebezpečným dotykem a před vniknutím cizích předmětů, druhá číslice udává stupeň ochrany proti vniknutí vody. Čím vyšší dvojčíslí, tím větší voděodolnost.
IP 4x – zařízení je chráněno před vniknutím pevných cizích těles o průměru 1mm a větších a před dotykem drátem
IP x4 – zařízení je chráněno proti stříkající vodě
Celý článek: https://www.hornbach.cz/navody/jak-vybrat-interierove-a-venkovni-osvetleni/