Jak vybrat pokoj pro studenta?

Začínají prázndiny a školáci si konečně oddychnou od učení a povinností. Spoustu rodičů odrostlejších dětí ale hned v září čeká zařizování studentského pokoje. Většina z nich proto prázdniny využije i jako příležitost k zařizování nového pokoje.  S novými povinnostmi a zájmy se totiž proměňuje i zázemí, ve kterém děti bydlí. Poradíme vám, na co se při zařizování pokoje pro školáka zaměřit.

Při zařizování pokoje pro školáka či studenta je důležitá volba správného nábytku. Mělo by být naprosto samozřejmé, že na kvalitu dětského i studentského nábytku klademe vysoké nároky. Berme vždy v úvahu, že by měl splňovat několik důležitých kritérií: bezpečnost, ergonomii pro správný vývoj dítěte, kvalitu a také design. Zvláštní pozornost věnujte pohodlné židli a psacímu stolu, který by měl být dostatečně prostorný a měl by mít správnou výšku. Kvalitní postel lze vybrat takovou, aby ji bylo možné ve dne využívat i jako stylovou pohovku. Důležité je také vše sladit v jeden celek. Zaměřte se proto na doplňky, výmalbu, tapety či textilie. Pokud vše bude v harmonii, dítě se bude v pokoji cítit dobře.

Z praktického hlediska se vyplatí pořídit takový nábytek, který s dítětem poroste, a jednoduše se tak během let přizpůsobí věku dítěte. Jednotlivé kusy nábytku by také měly odpovídat osobnosti dítěte a jeho zájmům. Pokud dítě rádo kreslí, pořiďte velký stůl či malířský stojan. Pokud má raději hudbu, dejte prostor nástrojům.

  • STŮL – Vybírejte takový, který bude dostatečně vysoký a také dostatečně pevný. Uspořádání musí samozřejmě odpovídat tělesným rozměrům uživatelů. Prostor pro nohy by měl mít minimální výšku 60 cm, šířku 50 cm a hloubku 50 cm. Výška desky pracovního stolu se pak volí dle věku a vzrůstu dítěte. U stolů s možností nastavení výšky pracovní desky by mělo být umožněno variabilní nastavení mezi 62 a 82 cm.  Pracovní místo by mělo uživateli poskytovat přiměřenou volnost pohybu všemi směry.
  • ŽIDLE – Židli vybírejte podle výšky pracovního stolu. Rozhodně nic nezkazíte ani tím, když pořídíte židli s nastavitelnou výškou. Židle by měla mít synchronní mechaniku polohování, pevnou konstrukci, nastavitelnou bederní opěrku a ergonomicky tvarovaný sedák. Stůl s židlí umístěte tak, aby na pracovní plochu dopadalo co nejvíce denního světla. Při rozhodování, kam umístit stůl, vezměte v úvahu i fakt, zda je váš potomek pravák nebo levák.
  • POČÍTAČ – Studenti v dnešní době tráví hodně času u počítače. Pozornost bychom měli věnovat i jeho umístění. Vzdálenost očí od obrazovky by měla činit 40 až 75 cm v závislosti na nastavené velikosti znaků a výška horizontální oční roviny pak 74 až 80 cm nad sedadlem. Pozor si dejte také na okna, která mohou odrážet světlo v monitoru, a to je pak dost otravné.
  • OSVĚTLENÍ – Na podzim, kdy se brzo stmívá bude určitě potřeba nějaká lampička na stůl. Základem je, aby stolní lampa poskytovala přesně ohraničené světlo, aniž by oslňovala a aby barevné podání bylo nezkreslené. Pro stolní lampy se stále častěji používají LED světla.

Do každého studentského pokoje se pak hodí praktické doplňky jako korková nástěnka, popisovací tabule, kalendář, zásobníky na psací potřeby či odpadkový koš. Před samotným pořízením vybavení ale rozhodně nezapomeňte vše probrat s jeho obyvatelem.

Zdroj: https://www.tvbydleni.cz/clanek/jak-vybrat-pokoj-pro-studenta/

Prozkoumejte

Zimní zahrada

Vytvoření zimní zahrady může být kouzelným způsobem, jak využít venkovní prostor terasy i během chladných zimních měsíců. Zimní zahrady, často

Více informací ⟶