Naučte se správně rozmístit a pověsit obrazy v interiéru

Prázdné stěny působí smutně. Obrazy jim prostě sluší. A je přitom jedno, zda se jedná o slavné umělecké dílo, vlastnoruční tvorbu či zarámovanou rodinnou fotografii. Roli totiž hraje nejen výběr konkrétního díla, ale i to, kam a jak jej v interiéru umístíte. 

 

Výběr vhodného obrazu či fotografie do interiéru bývá náročný sám o sobě. O to důležitější je pověsit jej na místo, kde skutečně vynikne. Pro co nejlepší rozmístění obrazů v interiéru dokonce existuje několik pravidel či spíše doporučení. Nemusíte se jimi hned striktně řídit, obzvláště máte-li jasnou představu o výsledku. Znát je může však pomoci usnadnit těžké rozhodování.

Obrazy pomohou dotvořit každý interiér.

Do správné výšky

Obraz má místnost ozdobit. Měl by tedy být dobře vidět. Střed obrazu by se měl nacházet v zorném poli zhruba ve výšce očí, což je přibližně 140 až 160 centimetrů od země. Za jakousi mantru správné výšky obrazy bývá považováno přesných 145 centimetrů od podlahy. Obraz umístěn příliš vysoko k sobě pohled nepřiláká a nízko bude zase snadno přehlédnutelný.

Samozřejmě existují případy, kdy je lepší obraz či obrazy pověsit výš nebo naopak níže. To platí zejména pro seskupení většího množství obrazů. V takovém případě je vhodné vybrat hlavní obraz, který se bude nacházet v centru pozornosti.

Střed obrazu je doporučeno umístit do zorného úhlu pohledu.

Správné proporce

Na velké ploše vynikne pouze dostatečně velký obraz. Malý obrázek uprostřed velké stěny zanikne. Ohromné plátno však vyžaduje dostatečný odstup k prohlédnutí a obdivu.

V prvním případě je vhodným řešením seskupení většího množství menších obrazů, které dohromady vytvoří zajímavou obrazovou koláž. Preferujete-li větší obrazy, zvolte správnou velikost do svého interiéru.

Velká platná se hodí pouze do velkých prostor.

Jak na správné seskupení obrazů

U obrazových koláží je důležité zvolit nejlepší typ seskupení. To může být buď symetrické nebo asymetrické.

Poté zvolte vhodnou linii – rovnou čili středovou, šikmou, spodní, horní, zvlněnou, případně vertikální (také olovnicovou). Samozřejmostí atraktivního seskupení by mělo být společné téma, motiv či jiný jednotící prvek.

 I zde se hodí dodržet pár užitečných pravidel.

  • asymetrické rozmístění se hodí u stěn, na kterou budou přibývat nová díla (např. koláže rodinných fotografií),
  • seskupení obrazů vynikne především na větších stěnách,
  • velké obrazy a fotografie se hodí nahoru a do rohů, protože budou vždy lépe vidět než menší díla, která se tak hodí do středu koláže,
  • mezery mezi jednotlivými díly by nikdy neměly být širší než jednotlivá díla.

Menší obrazy a obrázky nejvíce vyniknou v zajímavém seskupení.

Správné téma či motiv

Obrazy a fotografie vybírejte i dle místa, kam jej chcete umístit. Například intimní témata se hodí více do ložnice než do obývacího pokoje. Do společenských místností, kde se schází větší množství lidí, je vhodnější nějaké nadčasové téma. Rodinné fotografie a obrazy zase vyniknou na chodbě či schodišti, kde poslouží jako příjemná připomínka starých dobrých čas a významných rodinných chvil.

Pohrajte si s optickými triky

Správně zvolené a rozmístěné obrazy dokáží podobně jako zrcadla a barvy místnost opticky rozšířit, zvětšit či naopak zmenšit, případně snížit hodně vysoké stropy.

Ve větších místnostech s vyššími stropy krásně vyniknou velké podélné obrazy, tedy obrazy na šířku. Chcete-li naopak stěny jakoby protáhnout, vybírejte zásadně obrazy na výšku. Toto pravidlo využijete zejména u dlouhých chodeb či v otevřených interiérech s nestandardními rozměry, jako jsou například rozlehlé mezonetové byty se schodištěm.

Celý článek: https://www.nejlepsi-nabytek.cz/blog-naucte-se-spravne-rozmistit-a-povesit-obrazy-v-interieru

Prozkoumejte

Zimní zahrada

Vytvoření zimní zahrady může být kouzelným způsobem, jak využít venkovní prostor terasy i během chladných zimních měsíců. Zimní zahrady, často

Více informací ⟶