Organizace a úklid interiéru: Metoda KonMari si v Čechách získává stále více fanoušků

Designéři ostatně mnohdy stojí před nelehkým úkolem, obléct interiér do nového kabátu. To je ale bez organizačního a úklidového zásahu prakticky nemožné. Své o tom ví interiérová designérka Anke Glut. „Kompletní redesign interiéru vždy začíná u toho, že je třeba udělat ve věcech pořádek. Zbavit se nepotřebného a toho, co nám už nedělá radost. Pokud bychom všechny věci, které vlastníme jen vystěhovali a po rekonstrukci zase nastěhovali, zjistíme, že nám změna interiéru vlastně neprokáže takovou službu, jako když společně s ní pořádně uklidíme a vytřídíme to, co už nepotřebujeme.“

Organizace a úklid interiéru: Metoda KonMari si v Čechách získává stále více fanoušků (redmix.cz)

Nahlížet se na to dá i z druhého úhlu pohledu. Reorganizace a nový systém ve věcech kolikrát dovedou s interiérem zázraky. „Podívejte se kolem sebe, na poličky, do skříní, do koutů, na parapety. Kolik věcí je všude kolem? Jestli máte pocit, že váš domov nutně potřebuje změnu, možná vám na začátku pomůže velmi důkladné úklidové tornádo. Nejrůznější nashromážděné suvenýry, štosy papírů, šuplíky, ve kterých nikdy nic nemůžete najít. To vše zatěžuje nejen váš domov, ale v mnoha případech i vaši mysl,“ vysvětluje Anke Glut.

Ta kromě návrhů a realizací interiérů svým zákazníkům nabízí i službu kompletního úklidu a reorganizace. „V Čechách se mnoho lidí pere s tím, koho si pustí do soukromí a dá se říct, že tu podobné služby ještě zdaleka nedosáhly svého vrcholu. Situaci ale pomalu mění popularizace tohoto odvětví a také popularizace metody KonMari, kterou já sama praktikuji nejen u svých klientů, ale i ve svém vlastním domě.“

Metodu KonMari vyvinula japonská odbornice na úklid, Marie Kondo. Metoda je založena na dosažení harmonie v prostoru, jedná se o princip spočívající v harmonickém uspořádání věcí kolem nás. Podle této metody bychom se měli obklopovat jen věcmi, které nám dělají radost. Prvním krokem je tak zbavit se všeho nepotřebného. „V této fázi úklidu je důležité si uvědomit, bez čeho se můžeme obejít a naučit se odpoutat od zbytečných věcí. V praxi bychom si měli projít všechny věci a rozhodnout, zda nám dělají radost, či nikoli. Pokud je shledáme zbytečnými, pošleme je dál. Pokud zjistíme, že nám dělají radost, dejme jim své místo. Dalším krokem je totiž kategorizace,“ dodává Glut.

Věci bychom podle metody KonMari měli ukládat v určité pořadí vedle, měli bychom jim dát své místo. Základním pravidlem je také skládat oblečení podle barvy, od bílé po černou. Dále se třídí a kategorizují doplňky, boty, knihy, dokumenty, kuchyňské náčiní, toaletní potřeby a další. Úplně naposledy přichází na řadu sentimentální věci, které jsou považovány za vůbec nejobtížnější kategorii. Podle Anke Glut je právě proto daleko jednodušší si na tuto činnost někoho najmout. „Změnit smýšlení nad věcmi, kterými se obklopujeme zní poměrně jednoduše. V praxi to ale znamená zbavit se věcí, ke kterým jsme si vytvořili nějaký vztah, a to i přesto, že nás vlastně moc šťastnými nedělají. Daleko efektivnější je tak, když tento „úklid“ provádí někdo, kdo necítí žádný sentiment a dovede se rozhodnout racionálně. Není to však tak, že bych vyhazovala vše hlava nehlava. Vše je součástí promyšleného třídění.“ KonMari metoda se jeví jako účinný prostředek, který stojí za vyzkoušení. O to spíš nyní, v době jarního úklidu.

Celý článek: https://ankeglut.com/organizace-a-uklid-interieru-metoda-konmari-si-v-cechach-ziskava-stale-vice-fanousku/

 

Prozkoumejte

Zimní zahrada

Vytvoření zimní zahrady může být kouzelným způsobem, jak využít venkovní prostor terasy i během chladných zimních měsíců. Zimní zahrady, často

Více informací ⟶