Důležitou součástí našeho života je prostor, ve kterém trávíme svůj čas, ať už v práci nebo doma. Proto bychom mu měli věnovat dostatečnou pozornost. Jednou z možností, jak pracovat s prostorem, je využití znalostí starého čínského umění Feng Shui. Ve staré Číně, když si lékař nevěděl rady, šel „léčit domov“. Aniž bychom si to uvědomovali, místo, kde často pobýváme, nás ovlivňuje svou energií. A pokud si to dokážete alespoň trochu připustit, je pro vás určený následující text.
Občas slýchám názory lidí, že Feng Shui nepoužívají proto, že je velice slabé, že nemá rychlé a hmatatelné výsledky. Dovolím si říct, že podle mě nepochopili, o čem Feng Shui je. Spoustu lidí vnímá Feng Shui jako jakýsi interiérový design, umělecký styl. Ani se jim nedivím. Dříve jsem měla podobný názor. Bohužel, většina knih na našem trhu vnáší lidem mylnou představu o tom, co Feng Shui je. Tyto knihy jsou na první pohled krásné, plné fotografií a nádherných interiérů, upravených zahrad. Často obsahují rady typu, kam umístit fontánku, kam dát sošku či obraz, jakou barvou vymalovat ložnici nebo jaký dát do místnosti koberec. V praxi se často setkávám s tím, že když mě lidé osloví, abych jim „udělala Feng Shui“, po mně vlastně chtějí práci interiérového designéra. Přitom ideální čas pro Feng Shui je již ve fázi projektu, kdy se chystáme stavět nebo rekonstruovat.
Stěžejními body, které Feng Shui řeší, jsou vstup do domu, oheň (v dnešní době zastoupený především sporákem) a ložnice. Pracuje se hlavně s lokací (umístěním) a orientací člověka a věcí v prostoru. Pro všechny úpravy je samozřejmě důležité i jejich správné načasování.
Hlavní vstup musí být bez překážek
Za vstupem je dobré vytvořit zádveří. Je to místo, kde ze sebe „shodíme veškerou tíži z hektického dne a vstoupíme do našeho paláce“. Opět je vhodné mít prostor čistý, upravený, volný. Přímo proti vstupu rozhodně neumisťujeme zrcadla nebo skříňky, jejichž roh by vytvářel tzv. Sha qi (negativní energii). Vhodné není ani schodiště přímo naproti vstupu nebo v jeho těsné blízkosti.
V knihách se často dočtete, že není vhodné mít naproti vstupu koupelnu nebo wc, že se jedná o špatné Feng Shui. V principu jde o tok energie. V domě vždy nejvíce profituje místnost, která je nejblíže (a naproti) vstupu. Pokud je tou místností třeba wc, prakticky to znamená, že na wc budete mít velmi dobrou energii na úkor ostatního prostoru. Naším úkolem je nasměrovat tuto energii dále do domu tak, aby z ní mohly čerpat i ostatní místnosti.
Kuchyň
Krb
Ložnice

Ve starém Feng Shui je ložnice rodičů nazývána „mistrovskou ložnicí“. Rodiče jsou chápáni jako živitelé rodiny a děti jsou na nich velkou část svého života závislé. Proto je potřeba, aby měli dostatek prostoru pro regeneraci sil a nalezení rovnováhy.
Pro ložnici je důležité, aby místnost byla tvarově vyvážená, ideálně čtverec nebo obdélník (do poměru stran 2:1). Pokud spíme oproti vstupním dveřím (což se nedoporučuje), je dobré, aby postel měla alespoň vysoké čelo u nohou. Postel rozhodně umístíme k pevné zdi bez oken. Pro vyrovnaný vztah je důležité, aby muž i žena měli dobrý přístup k posteli, aby například jeden z partnerů neměl postel hned u stěny. Jinak by se mohl cítit ve svém životě ušlapovaný a neměl by dostatečný prostor pro svůj růst.
Staří Číňané používají pojem SAN CAO neboli Tři poklady. Těmito třemi poklady jsou Nebesa, Země a Člověk.
- TIAN neboli Nebesa, Osud, je to, co je zděděné, neměnné, dané vyšší mocí. Je to iniciační síla, impulz, ze kterého vychází princip tvoření a změn. Jedno čínské přísloví praví: „Na zemi se děje jen to, co je psané na nebi.“
- DI neboli Zem je prostor, který obýváme, a který můžeme vylepšit s pomocí Feng Shui.
- REN je princip Člověka, jeho vůle, myšlení, motivace, vědomé kultivace, sebezdokonalování, jeho strachy, obavy a fobie, tajemství a hluboké talenty.
Ani sebelepší Feng Shui nám nepomůže, pokud na našem štěstí nebudeme pracovat i my sami. Proto vždy říkám, že Feng Shui je pouze cesta k lepšímu životu, ale po cestě už musíme kráčet sami.
Autor: Ing. Lenka Ondrová, poradce tradičního Feng Shui a BaZi astrologie
Celý zdroj: https://www.bydleni.cz/clanek/Vstup-do-domu-a-loznice-Stezejni-body-pro-Feng-Shui